face.jpg

Face Yoga neboli obličejová jóga pracuje se stejnými principy jako jóga klasická, jen od krku výš. Jedná se kombinaci cvičení a masáže obličejových svalů. Nádherné na ní je právě to, že nepotřebujete nic speciálního ani žádné počáteční investice. Stačí vám deset minut denně a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Cvičit můžete v kuchyni, v kanceláři nebo i ve frontě v obchodě. Nemá žádné věkové omezení a čím dříve začnete, tím lépe, neboť elasticita pleti s věkem klesá.

Co všechno face jóga umí?

  • Dokáže zdokonalovat tvar obličeje
  • Pomáhat redukci vrásek
  • Zlepšuje funkce lymfatického systému
  • Udržuje pleť svěží a mladistvou
  • Pomáhá zbavovat se unavených víček

Zakladatelka obličejové jógy je Fumiko Takatsu, která má za sebou velmi vážnou dopravní nehodu, po které následkem zranění ochrnula na polovině tváře. Uvědomila si ovšem, že svaly obličeje se dají také posilovat. Vyvinula proto metodu obličejové jógy, která procvičí i ty nejjemnější svaly a zajistí lepší prokrvení tváře. Dokáže si údajně při pravidelném cvičení poradit také s tolik obávanou dvojitou bradou a doslova odečítá roky z vašeho obličeje. Fumiko má veřejný Youtube kanál, kde přehledně a zcela od základů představuje jednotlivé cviky a postupy.

V české republice není obličejová jóga tolik rozšířená jako v zahraničí. Věnuje se jí jen pár certifikovaných trenérek. Jedna z nich je i Leona Cahlová, která své klienty provádí mimo jiné skrze Instagram. V krátkém rozhovoru pro nás objasnila základní informace o face józe.

faceyoga.jpg
Foto: Domácí archiv trenérky, zveřejněno s výslovným souhlasem autorky Leony Cahlové

Leono, jak ses k tomuto druhu cvičení dostala?
V minulosti jsem redukovala větší množství hmotnosti a zajímalo mě, zda se kromě těla dá formovat i tvář. Přeci jen obličej je vizitka vašeho zdraví. A tak jsem vlastně ze zvědavosti dostala k jedné trenérce, která face jógu vyučuje. Zaujalo mě to natolik, že jsem si udělala kurz a certifikát.

Je face jóga pro každého nebo má nějaké omezení?
Věkové omezení určitě nemá. I velmi mladé dívky ji mohou zahrnout do svých rituálů, protože díky face józe je možné zlepšit i akné a cirkulaci lymfy. Co se týče zdravotního omezení, je třeba myslet na to, že máte-li například extrémně citlivou pleť nebo chronický ekzém, je třeba tomu cvičení přizpůsobit. Nejlépe právě pod vedením trenérky. Je možné cvičit jen se svaly v okolí obličeje.

Jak rychle se můžeme těšit na první výsledky?
Výsledky uvidíte velmi záhy. Ovšem je třeba mít na paměti, že cviky se rozdělují na spodní, střední a horní. To podle částí obličeje. Například u spodních částí jako je dekolt, brada, kontury, tam jsou výsledky vidět nejdříve, zhruba za tři týdny. Nejpomaleji naopak reaguje oční okolí. Je třeba vytrvat, jako u každého druhu cvičení. A extrémně důležitá je pravidelnost. Alespoň zpočátku.

Jak dlouho vydrží výsledný efekt?
To klientky samozřejmě ne úplně rády slyší, ale je potřeba progres udržovat pravidelným cvičením. Ale stojí to za to, stačí cvičit alespoň dva cviky denně. To zvládne každý a jakmile uvidíte výsledky, nebudete chtít přestat.

Kromě estetické stránky, k čemu může dál sloužit face jóga?
Pomáhá například lidem s příliš volnou čelistí, která má sklony vypadávat. Nebo může i rehabilitovat obličejové svaly se špatnou hybností, například po úraze.

Je nezbytné vyhledat ke cvičení trenéra?
Určitě není. Na internetu je spoustu videí s návody, některé jsou i opravdu dobré. Ale trenér vám může pomoct uspořádat cvičení logicky a také na vás zezačátku trochu dohlédne. Zároveň může vystupovat i v roli motivátora.

Čtěte také: Kvůli štíhlejšímu obličeji nemusíte hned držet dietu. Vsaďte na konturování 

Zdroje: Rozhovor s trenérkou, simyoga web, namasteshop