botanicus

V České republice je v současné době více než 2 500 ekofarem. Ačkoliv se i díky tomu řadí ČR mezi země s nejvyšším podílem ekologicky obhospodařované půdy v Evropě, je produkce českých biopotravin zatím stále malá. Společnost Botanicus v Ostré nad Labem nejenže patří mezi stovku ekofarem s faremním zpracováním, díky vlastní distribuční síti svých výrobků je ojedinělým příkladem dobře fungujícího systému s minimalizací vnějších vstupů.

botanicusHistorie společnosti se začala psát v roce 1992. Mezi její první činnosti patřila výroba vonných bylinných směsí a taktéž využití rostlinného materiálu pro aranžérské a dekorativní účely. Sortiment výrobků byl záhy obohacen o svíčky z včelího vosku, ručně vyráběné papírové krabičky a tradiční české dřevěné výrobky. Úspěch toto zboží slavilo především v zahraničí, své obdivovatele však brzy našlo také mezi zákazníky v tuzemsku.
Již od počátku se při výrobě stavělo na znalostech a praktických zkušenostech významného britského botanika Dr. Malcoma Roberta Stuarta. Ten byl v minulosti jedním ze společníků Botanicu a jeho jméno se rovněž stalo součástí ochranné známky společnosti - Dr. Stuart´s Botanicus.
Spoluzakladatelé a dnes již výhradní majitelé společnosti, Ing. Dana a Jan Hradečtí, začali s Dr. Stuartem spolupracovat v roce 1991. Právě v tu dobu v jeho soukromé botanické zahradě spojené s vývojovou laboratoří v Cambridge započala Dana Hradecká svou roční stáž, která se později botanicusstala jedním z impulsů k založení Botanicu.
Postupné rozšiřování sortimentu a aktivit firmy vedlo v roce 1996 k vybudování centra Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem. Součástí rozsáhlého areálu je moderní výrobní hala určená k výrobě kosmetiky, dále prostory sloužící k balení potravin, koření, výrobu bylinných olejů, octů a mýdel,
a sklady na sušené a exotické rostliny a přírodní materiály. Komplex rovněž zahrnuje ukázkový obchod pro budoucí potenciální franchisingové obchody a Historické centrum s dílnami a ukázkami práce klasických řemeslníků - dráteníka, provazníka, mýdlaře, svíčkaře nebo papírníka.
Protože většina výroby probíhá přímo v Ostré, rozšířil se areál společnosti v roce 1999 také o Bylinné zahrady. V rámci ekologického zemědělství se na nich od roku 2001 pěstuje ovoce, zelenina, byliny
a další rostliny, které se na místě ihned zpracovávají a využívají k výrobě vlastní bio kosmetiky, potravin atd.
Pro všechny výrobky značky Botanicus je typický především vysoký obsah přírodních surovin včetně extraktů, esenciálních olejů, apod. Kromě svého složení a způsobu výroby využívající tradiční pracovní postupy v kombinaci s moderními technologiemi jsou výrobky specifické také originálním designem obalů, který odkazuje k zlatému věku v Českých zemích - renesanci.

botanicus

botanicus

Sortiment společnosti dnes zahrnuje přírodní certifikovanou a BIO kosmetiku, potraviny
a potravinové výrobky, čerstvá ovocná mýdla, sušené a exotické rostliny, aranžmá, svíčky, ruční papír a tradiční ručně vyráběné výrobky ze dřeva a kovu. Zboží je k dostání výhradně v obchodech Botanicus - v České republice je jich k dnešnímu dni 9. Od roku 2002 lze výrobky označené ochrannou známkou Dr. Stuart´s Botanicus zakoupit také v zahraničí - konkrétně v Anglii, Rakousku, Rusku, exotickém Singapuru, Tchaj-wanu, Japonsku a Číně.

botanicus

botanicus

Více o historii společnosti a jejích aktivitách najdete na www.botanicus.cz.

Reklama