Ať jsme elánem nabité mladice, či ženy v pokročilejším věku, pevné tělo chce mít každá z nás. Nejlépe v co nejkratším čase a s co největším úspěchem – klasika. Říkáte si, že žádná taková sportovní aktivita neexistuje? Zkuste BOSU. Díky této kouzelné nafukovací kopuli si zpevníte svaly celého těla, a to klidně i z pohodlí domova!

ccc

„Co to je za blbost?“ vyjela jsem onehdy na svého fyzioterapeuta, který mi řekl, ať si stoupnu na cosi nafouklého a zkusím držet balanc. „To je BOSU a je to jeden z nejúčinnějších rehabilitačních prostředků, věřte mi. Nejdřív jsem se smála, výzva vyšvihnutí se na cosi kulatého mi přišla vtipná, a tak jsem to hned vyzkoušela, říkala jsem si, jaká to bude hračka. Vzápětí jsem ale vystřízlivěla, jelikož jsem si dělala legrácky a růžně se pohupovala, můj fyzioterapeut BOSU obrátil vypouklou stranou k zemi, a jen jsem na ni vlezla, v tu ránu jsem byla dole. „Tak to je přesně ten důvod, proč vás tolik bolí záda!“ A tak začala má éra cvičení na této zvláštní pomůcce, která má momentálně již několik let své čestné místo v mé ložnici.

Co je BOSU?

BOSU cvičení je velmi oblíbený systém cviků, předně určený pro zpevnění svalů celého těla. Jeho základem je speciálně vyvinutá nafukovací kopule, kterou používáme jak stranou rovnou, tak vypouklou. Využívá se pro různé druhy balančních, rehabilitačních relaxačních a posilovacích cviků. Díky jeho širokému rozsahu může BOSU používat osoba jakékoliv věkové kategorie - od amatérů počínaje, vrcholovými sportovci konče.

eee

K čemu je BOSU dobré?

Na to jsme se zeptali zkušeného fyzioterapeuta ze soukromé kliniky léčebné fyzioterapie, Mgr. Martina Vondry.“Cvičením na BOSU komplexně posilujete všechny tělesné partie, je skvělé pro posílení a zpevnění svalů i šlach. Pro ty z nás, kteří máme sedavé zaměstnání, z čehož nás pak bolí záda, je BOSU ideální kompenzační pomůckou, neboť si díky němu zpevňíme svůj hluboký stabilizační systém. Jako bonus se nám v rámci těchto cviků redukuje přebytečný tuk v těle, posilujeme naše srdce, a předně se zbavíme bolesti zádových a šíjových svalů.“

ddd

Typy cvičení, které můžeme na BOSU provádět:

Jak už bylo uvedeno výše, s touto pomůckou může cvičit opravdu každý, ale jsou samozřejmě i speciální úrovně, které nám nabízejí fitness centra. Máme dvě základní, o nichž nám popovídala fitness trenérka Michaela Křítenská.

  • BOSU CORE:

„BOSU Core je cvičení pro všechny věkové skupiny. Zaměřuje se na posílení centra těla (hluboký svalový stabilizační systém). Řadí se k pomalým formám. Tato forma cvičení vede k efektivnějšímu zapojení svalů středu (core) a posílení kosterního svalstva všech svalových skupin. Jeho výhodou je, že je vhodné opravdu pro všechny. Cviky mohou provádět lidé s různou kondicí, cvičení je velmi jednoduché a hlavně si jím nezatěžujeme naše klouby.“

  • BOSU CARDIO:

„Náročnější variantou cvičení na pomůcce BOSU je vytrvalostní verze BOSU Cardio, které se pro změnu zaměřuje na kardiovaskulární činnosti a také na posílení naší síly. Nejen, že spálíte přebytečné kalorie, ale také celkově zpevníte svou postavu. BOSU Cardio přispívá k celkovému držení těla, posílení pánevního dna a odstranění svalových dysbalancí. Hodiny mohou být rozdělené pro pokročilé i pro začátečníky.“

Pokud nerada navštěvujete fitness centra, pořiďte si BOSU domů. Jeho cena se pohybuje mezi 1 500–4 000 Kč (v závislosti na výrobci, velikosti a kvalitě). Na internetu naleznete, jako vždy, mnohá instruktážní videa. Vždy je ale lepší, když si necháte poradit od zkušeného profesionála, abyste si doma poté neublížila, dodává Mgr. Martin Vondra.

Čtete také:

Reklama