K této skupině se ale přidává čím dál více mužů z úřadů nebo byznysu. Oblíbené jsou také mezi fyzioterapeuty nebo maséry. Proč? Protože barefoot boty jsou pohodlné, a právě ten, kdo se profesionálně zabývá tělem, si více dokáže uvědomit, jaké tato obuv přináší zdravotní benefity. Svoje důvody k jejímu nošení vysvětluje třeba ortotik-protetik a podolog Petr Kadlec: „Když mám obuté barefoot boty, tak se snažím chůzi vnímat jako terapii a pohyb si více vychutnat. Na pohyb se soustředit, zkrátit krok, našlapovat jemněji, lépe dýchat apod. Tohle na barefoot mám moc rád. Najednou nejde jenom o přesun z bodu A do B, ale člověk má možnost vnímat chůzi a pohyb jako takový.”

blobid0.png

Muži a podpatky

Muži někdy říkají, že nechápou, jak se ženy mohou na vysokých podpatcích vůbec udržet. Na druhou stranu jsou i tací, kteří jejich nošení po ženách přímo vyžadují. A ženy zase přiznávají, že podpatky nosí, protože jim opticky prodlužují nohy. Chůze je pak možná houpavější a sexy, ale jen do té doby, než na těle začne něco bolet.
Paradoxem pak je, že většinu bot pro ženy navrhují právě muži. A ty mužské samozřejmě taky. Proto možná pánské boty mají k barefoot mnohem blíže než ty dámské, protože muži milují pohodlí. Ve špičatých úzkých lodičkách by asi dlouho nevydrželi. A přesto je ženám módní trendy stále nutí. To je zřejmě také důvod, proč vlajkonoši barefoot obuvi jsou většinou ženy. Už mají prostě podpatků a úzkých bot dost.

Potvrzují to částečně i slova Radima z Prahy, jak se k nošení bosých bot, které obouvá už osm let, dostal: „K barefoot mě přivedla manželka, široké nohy a potřeba změny. Po letech nošení mě nejvíc baví krok, který není prázdný. Všechno, co pode mnou cítím a musím na to reagovat změnou váhy nebo posunutím nohy. Ať jsem chodil v bosobotech nebo bos, tak jsem se nikdy nezranil, a to jsem nachodil i 30 km na Šumavě nebo po Praze do práce.“ Radim zároveň dodal, že si uvědomuje, že barefoot boty nejsou pro každého. Tak se na to podíváme.

Pro koho jsou barefoot boty vhodné?

Chodit naboso je pro člověka přirozené. Svádí to tedy říct, že barefooty jsou pro každého. Jenže dospělí už mají nohy z úzkých a příliš špičatých běžných bot často tak deformované, že není možné je doporučit všem. I pánské boty mívají tlustou podrážku a podpatky různých výšek, které způsobují zkrácení achilovky, nutí k nesprávné chůzi s dupáním na paty a v neposlední řadě mění i postavení celého těla.

Běžná obuv neumožňuje přirozenou chůzi, a proto při přechodu na barefoot se v podstatě musíme učit znovu chodit. Obecně fyzioterapeuti nedoporučují nosit barefoot u akutních potíží, jako jsou patní ostruhy, ale i u některých chronických obtíží, například při zánětu Achillovy šlachy. Při dalších zdravotních problémech, třeba vbočeném palci, zvaným hallux valgus, bolesti zad či kolen, může bosá obuv naopak pomoci. A to je taky argument, na který slyší jak ženy, tak muži. „Barefoot je super věc a lze tímto stylem obouvání dopomoci při řešení celé řady problémů s chodidly. Ale je dobré si také uvědomit, že nedělá zázraky na počkání. Vždy je zapotřebí komplexní a proaktivní přístup, který zahrnuje zpravidla každodenní péči o chodidla, cvičení, zkvalitnění pohybových vzorů a návyků, zjištění přesné příčiny zdravotních problémů apod.,” doplňuje Petr Kadlec, ortotik-protetik a podolog.

643d077ea4c89obrazek.jpg

Bosé boty i do kanceláře

I když jsme na začátku zmínili, že barefoot boty jsou pořád vnímané jako určitá alternativa k běžné obuvi, tak co se týče designu, rozdíly už jsou minimální. Proto přibývá mužů, kteří obouvají barefoot i do práce v kanceláři, na jednání, do divadla, a dokonce i na svatbu. Za zmínku stojí třeba kolekce bot značky Angles, kterou vyvíjí a prodává firma naBOSo. Tyto boty ani v nejmenším nepřipomínají bosé pětiprsťáky, se kterými se pojí začátky barefoot obouvání. Elegantní nadčasové pojetí, a hlavně luxusní pohodlí, to je to, co muže nebude nutit si boty zout hned při první příležitosti.

Kvalita, která vydrží

Benefitem, který při pořízení barefoot obuvi pánové ocení je, že tyhle boty dlouho vydrží. Což je pro muže, kteří obvykle neradi nakupují, určitě dobrá zpráva. Bosé boty jsou totiž šité z vysoce kvalitních materiálů a často navržené odborníky na zdravou chůzi. Nejde o módní výstřelky na efekt, které odhodíte po jedné sezóně. I když na trendy muži stejně tolik neslyší. Ideální je pak koupit barefoot boty tam, kde tomu opravdu rozumějí. S výběrem toho nejvhodnějšího modelu vám pomůže proškolený personál třeba v prodejnách naBOSo.

Více na www.naboso.cz
obrazek.jpg