Další příspěvek k tématu přišel od pisatelky s nickem Boros, která zastává názor, že je jedno, jestli je škola státní nebo soukromá, důležití jsou lidé v ní. A má pravdu.

Já si myslím, že je jedno, jestli je škola státní nebo soukromá, důležití jsou lidé v ní.

Máme zde několik soukromých středních škol, nemám tušení, jak jsou drahé, ale myslím, že to není žádná sláva. Občas ty studenty poslouchám v trolejbuse- platí školu, takže odmaturují, nikdo si nedovolí vyhrožovat nějakou pětkou či reparátem, ale úroveň znalostí je bídná. Vyloženě prestižní soukromou školu tu nemáme.

Naproti tomu tu máme střední státní školy, které mají velice slušnou úroveň, ti žáci se dost naučí, dostanou se pak na VŠ. Moje dcery chodí na gymnázium- do osmiletého studia. Je smutné, že ředitel neustále někde žebrá o peníze- ten se má věnovat výchově a vzdělávání a ne škemrat na všech frontách o peníze na opravu chlapeckých záchodů, na příspěvek na opravu střechy apod. Naposledy to byla kotelna, kterou by potřebovali jako sůl- jsou napojeni na nějakou, která sice přešla do soukromých rukou s věcným břemenem, ale majitele to nezajímá a žáci se týden učili v kabátech a čepicích, protože prostě odstřihnul vedení. Syn chodí taky na státní, ale ta je dost finančně náročná, co se týká pomůcek.

Osobně si myslím, že školství jako takové dost upadá- ne, že by nebyli nadšení učitelé, ale žáčci a studentíci už nemají ten správný hlad po vědomostech. Když srovnám střední školu před 30 lety a teď, tak je laťka hodně snížená. Na druhou stranu si žáci dovolují čím dál více. Mám pocit, že se i taková ta dobrá kooperace s rodiči vytrácí, nevím. Asi je to dobou. Ráda vzpomínám na svoji školu, hlavně na první třídu, nakonec i na to gymnázium, kde jsme sice úpěli pod terorem komunistické ředitelky (tahala politiku všude), ale měli jsme zájem a uměli jsme toho dost.

Já sama jsem se pustila v pokročilém věku do VŠ, samozřejmě státní a sama vidím, jak to opravdu jde do té hlavy čím dál tím hůř a ven čím dál tím rychleji. Holt jsme se měla víc učit v mládí Ale to ti mladí dneska nepochopí (přestože mají více možností) a když svým pubertálním dětem říkám, že se mají učit, že za každou blbost v životě se platí, tak to je jako hrách na stěnu házeti. Nicméně předpokládám, že i oni na své školy budou vzpomínat v dobrém, snad aspoň na něco. A já doufám, že příští rok dokončím magisterské studium a už mne do žádné školy chodit nebudu- tím ale nechci říci, že s nebudu učit, jen to snad nebudou takové stresy.
Boros

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

________________________

Velmi zajímavý příspěvek, děkuji, že jste nám ho poslala.
A samozřejmě držím palce ve studiu, jste opravdu dobrá!!
Přeji hezké dny a ať jde učení samo :)
Saša

Téma dnešního dne: Školy soukromé versus státní

  • Jaký je váš názor na školy státní a školy soukromé?
  • Jsou soukromé školy podle vás jen pro vyvolené, nebo jsou dostupné všem?
  • A nevyrovná se školné ve školách soukromých pomalu už k učebním pomůckám ve školách státních?
  • Na jakou školu chodí vaše děti?
  • Pokud na soukromou, od jaké třídy? Už od první základní?
    Nebo až na střední, na vysokou?

Těším se na vaše příspěvky a taky, že se něco nového dozvím :)

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jendu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: Vlastivědnou knihou: Putování s knihou a meruňkovým šamponem Garnier (ten je pro děti)

ddd

Reklama