6483142bdc3d5obrazek.png

Women in Tech je výběrový vzdělávací program společnosti Huawei a Hospodářské komory zaměřený na podporu žen ze startupového prostředí. Hospodářská komora prostřednictvím Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace poskytuje účastnicím na míru šité workshopy zaměřené na celou řadu podnikatelských schopností od budování vztahů s investory, až po komunikaci projektu či jednání o grantech. Experti z Huawei naopak přináší své nejnovější know-how v oboru ICT. Proč program vůbec vznikl a jaké jsou v něm letos projekty, nám prozradila Gabriela Löbel, manažerka CSR aktivit ve společnosti Huawei.

Druhý ročník programu Women in Tech je v plném proudu, co je letos jinak?
Letos jsme udělali změn rovnou několik, například poprvé jsme otevřeli program pro ženy ze široké veřejnosti. Letošní novinkou je také setkání s účastnicemi loňského ročníku, které jsme nazvali MasterMind. Je fajn, že absolventky zůstávají součástí komunity Women in Tech, protože nám poskytují zpětnou vazbu o tom, jak jim program pomohl, a zároveň inspirují současné účastnice. Jinak stejně jako v minulém roce pokračujeme ve vzdělávacích aktivitách, jako je třeba workshop na profesní síť LinkedIn a účast a prezentace projektů na konferencích.

Řeknete nám, jak program vlastně probíhá?
V současné době máme devět účastnic a každá z nich vede svůj podnikatelský projekt, který se zaměřuje buď na vzdělání, zdraví, rozvoj nebo životní prostředí. To jsou totiž hlavní pilíře naší dlouhodobé iniciativy Huawei TECH4ALL a porota tak při výběru zvažovala i tento přesah. Samotný program Women in Tech potrvá do konce letošního roku a probíhá formou osobních nebo online setkání, kdy přibližně jednou za měsíc pořádáme pro účastnice konkrétní aktivitu. Každá účastnice se také může obracet na externí mentory, kteří jim pomáhají řešit otázky spojené s budováním vlastního podnikání. Tento měsíc nás čeká také Entrepreneurship Breakfast, kde budou účastnice prezentovat své projekty potenciálním investorům.

Na jakou část programu se s letošními účastnicemi obzvláště těšíte?
Nejvíc se těším na zářijový workshop s Renatou Mrázovou, jednou z nejinspirativnějších českých manažerek, a samozřejmě také na prezentace projektů na Entrepreneurship Breakfast, kde budu držet pěsti všem účastnicím, aby se jim podařilo zaujmout investory.

Který projekt je vám nejbližší?
To je těžké, každý má své kouzlo a v jeho pozadí stojí úžasný příběh. Osobně vždy fandím nápadům, které se zaměřují na péči o naše fyzické a duševní zdraví. Mám skvělé zkušenosti s aplikací Preventivka od nadačního fondu Loono, která mi pomáhá hlídat prohlídky u lékařů. Také se mi moc líbí prací papírky od ecoHaus, které jsem měla možnost vyzkoušet a vím, že fungují. Mezi další hezké projekty patří také Prana Your Way a Kudykampus. Pozornost si nicméně zaslouží všechny, protože každý z nich je unikátní a má svůj vlastní potenciál pro společnost.

Co na letošních účastnicích obdivujete?
Především jejich schopnost realizovat své nápady a dělat vše pro to, aby byly úspěšné. Některé projekty mají velké cíle, jiné menší, ale cesta k jejich dosažení není snadná a získání podpory od okolí je často obtížné. Je úžasné vidět, jak si ženy jdou za svými sny a cíli a věnují jim tolik úsilí a energie.

Chystá společnost Huawei také speciální programy jen pro muže?
Toto zatím v plánu není. Program Women in Tech vznikl především s cílem prolomit stereotypy a ukázat, že IT a technologie nejsou jen oborem pro muže. Technologie jsou dnes nedílnou součástí našeho života, ať už se jedná o předměty denní potřeby, e-shopy, zábavu nebo jiné oblasti. Stejně jako v každém jiném sektoru je i v odvětví technologií ženský přínos a úhel pohledu nesmírným přínosem a my jsme se rozhodli poskytnout ženám podporu, aby se nebály vstoupit do tohoto segmentu. Vzhledem k digitalizaci i nadále stoupá poptávka po kvalifikovaných IT odbornících a v České republice. I v Evropě jich stále chybí statitisíce. ICT společnosti mají zájem o rostoucí podíl zaměstnankyň. V Evropě tvoří ženy přibližně 17 % z téměř osmi milionů IT odborníků, zatímco v Česku je to méně než 10 %. Podle statistik Eurostatu se počet žen pracujících v oblasti IT v Evropské unii každoročně zvyšuje – například v České republice se za posledních 5 let zvýšil o procentních bodů – ale ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme bohužel stále pozadu.

Reklama