Své zkušenosti s výchovou jednoho z nejaktivnějších psů - border kolie - vám předá panička Akima Tereza. Pokud si borderku pořídíte, určitě s ní dělejte nějaký psí sport! Více už v dalším díle Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz.

Země původu: Velká Británie
Použití: ovčácký pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 1. Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických)
  • Sekce 1. Ovčáci
  • S pracovní zkouškou
  • Celý standard FCI: Border kolie (klikni)

Velikost (kohoutková výška):

  • Psi: 53 cm
  • Fenky: o něco menší, ne však méně než 45 cm

Hmotnost:

  • Psi: přibližně 22 kg
  • Fenky: přibližně 19 kg

Průměrně se dožívá: 13 let
Chovatelský klub: Border Colie Club Czech Republic (www.bcccz.cz)

Historie plemene...

Historie plemene border kolie sahá do doby před naším letopočtem. Staří Římané popisují ovčácké a pastevecké psy, kteří mají obdobné vlastnosti jako dnešní border kolie. Tito psi se spolu s Římany dostali do Británie. Obdobně se do Británie dostal i další předchůdce border kolie a to skandinávský pes podobný špicovi. Ze 14. století pak pochází kniha De Canibus Britannicus, jejímž autorem je John Caius. Kniha popisuje práci ovčáckých psů v Británii. Bohatství Británie bylo vybudováno na ovcích a jejich vlně. K ovládání obrovských stád ovcí byli ovčáčtí psi nutností, což popisuje James Hogg (1772-1835), ovčák a básník z Ettrick Valley u skotských hranic, který napsal: „Bez ovčáckého psa by pahorky a roviny Anglie a Skotska neměli cenu šesťáku. Bylo by třeba daleko více lidské pomoci zvládnout stáda ovcí na pastvinách a dohnat je míle na tržiště. Bez nich by výtěžek chovu byl ztrátový.“ Border kolie byla vždy šlechtěna především na práci a to nekompromisním selektivním chovem nejlepších ovčáckých a pasteveckých psů. K výběru takových psů sloužily i soutěže dovednosti ovčáckých psů, závody v pasení - Sheepdog trials. Jeden z prvních trialů se konal v roce 1873.

Novodobá historie borderek sahá do roku 1893, kdy se narodil pes jménem Old Hemp, který je považován za jednoho z přímých předků dnešních border kolií.

(zdroj: www.bcccz.cz)

Vzhled psa a důležité proporce...

Pes dobrých proporcí a ladných rysů ukazujících kvalitu, půvab a dokonalou vyváženost, které ve spojení s dostatečnou tělesnou stavbou demonstrují jeho výkonnost. Sklon k robustnosti i k přílišné lehkosti je nežádoucí.

Důležité proporce

  • Délka čenichu a mozkovny je přibližně stejná.
  • Délka těla je mírně větší, než je výška v kohoutku.

Povaha borderky...

Vytrvalý ovčácký pes k tvrdé práci u stáda, výborně ovladatelný. Živý, pozorný, poslušný a inteligentní. Nesmí být ani nervózní ani agresivní.

Jak o něj pečovat?

Borderky jsou známé svou aktivitou. Jsou dobře ovladatelné a velice učenlivé, ale vyžadují neustálou pozornost. Není to pes pro člověka, který si chce s domácím mazlíčkem posedět večer na sofa u televize. Vidět vyčerpanou borderku se rovná skoro zázraku.

Důvod je jednoduchý, jde o psa, který se musí umět rychle sám rozhodovat při nahánění stáda.

Přesto si můžete borderku pořídit i jako domácího mazlíčka. Jen je jí potřeba zajistit dostatek podnětů a pohybu. Ideální proto je na psí sporty, které vyžadují obratnost, aktivitu a přirozenou inteligenci psa, například agility.

Kamarádka Terka mi odpověděla na pár otázek o své borderce Akimovi

akim

Proč sis pořídila právě border koliii?
Kolii jsem si pořídila, protože jsem se zajímala o sporty se psy, hlavně dogfrisbee, které mě lákalo a borderka je pro sporty jako dělaná. Líbila se mi její akčnost, vnímavost a samozřejmě také vzhled.

Byla něčím specifická její, respektive jeho výchova?
Výchova byla specifická, protože už od mala jsem ho připravovala na dogfrisbee. Co se mi líbí, je jeho vnímavost, spoustu povelů se naučil jen odposloucháním našich slov a vypozorováním našeho chování, například se sám naučil povel spát. Ví, že když se řekne, že jdeme spát, už běží do pokoje, kde spíme a čeká na pelíšku J. Docela negativně bych hodnotila to, že si myslí, že je „chytřejší“ než lidi a dokáže velmi snadno předvídat. Například, když často chodíme na jeden okruh vycházky, tak si to „zafixuje“ a myslí si, že se jde právě tam a ne jinam. Také mě velmi překvapilo, že různě v knížkách píší, že je to pes vhodný pro začátečníky, ale pro jeho hyperaktivitu, až trochu ztřeštěnost, bych to rozhodně netvrdila.

Čím tě nejvíc naštval?
Bohužel má zlovyk. Od malička jsme chodili na cvičák na dogfrisbee, kde se jednoho dne stalo, že ho jako štěně napadl pes. Od té doby je tím poznamenaný. Má agresi ze strachu a na velké psy prostě útočí.I když se to teď zlepšilo, protože se snažíme mu ukazovat, že ne každý pes musí být hrozba, bojím se, že úplně odnaučit ho to nedokážeme nikdy. Je pravda, že mě tím štve, i když za to nemůže, protože musím být pořád na pozoru kde je jaký pes.

A čím potěšil?
Akim mě těší každý den. Miluju to jak moc je veselý a empatický, podle mě dokáže vycítit, když mám nějaké trápení. Vždy přijde a snaží se mě rozveselit, nebo povzbudit. Popravdě neznám lepšího psychologa, než psa, který přijde a olízne mi tvář, nebo mi položí hlavu na rameno. Když přijdu domu unavená, nebo ve špatné náladě ze školy, nebo z práce, to jak mě přivítá a čiší radostí, že už jsem doma mi vždy zlepší náladu.

akimakim

U border kolií, stejně jako udalších kolií, se také říká, že jsou hodně citlivé a nesnesou tvrdý výcvik, je to pravda?
Kolie citlivé jsou, ale řekla bych, že se to týká spíš fen, protože můj pes je docela tvrdohlavý a připadá mi, že občas razí heslo: „Co nejde silou, jde ještě větší silou.“ Příkladem je třeba několik zničených karabin u vodítek, nebo i roztažených kroužků u stahováků, protože ta chuť jít rychleji a tahat je prostě silnější, než to, že se škrtí. Myslím, že záleží na povaze psa, což je individuální, každý pes je jiný. A také záleží co znamená tvrdý výcvik, ale rozhodně nesouhlasím s bitím, nebo jakkoli bolestivými metodami. Podle mě je lepší pozitivní a především důsledný přístup (ty teď uděláš tohle a pak bude odměna - pamlsek, hra..) , ale to si myslím, že platí pro zvířata obecně.

Po zkušenostech s Akimem, pořídila by sis zase borderku?
Určitě! Akim nasadil laťku tak vysoko, že si myslím, že border kolie u mě bude mít 1. místo vždycky. Jiným plemenům se nebráním, ale asi vždy v kombinaci s border kolií, protože je to prostě kamarád se vším všudy a parťák do nepohody.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama