Nemusíte být ani příliš pedant na pořádek, aby s vámi přítomnost dětí v bytě pořádně zamávala, lépe řečeno, pocuchala vám nervy. Roční a dvouletí jsou nejhorší, uklízet nechtějí a neustále za nimi v jejich touze po samostatnosti a objevování světa zůstává cestička hraček, oblečení, nakousnutého rohlíku, papírů…

 

Pravidlo první – smiřte se s bordelem
Nejhorší nervy mají matky perfekcionistky, které chtějí mít v pořádku rodinu a domácnost. Jedno prostě musí utrpět, buď dítě, které řve u matky drhnoucí již posté záchod, nebo domácnost, kde bude řvát záchod, protože ho už týden nikdo neumyl. Nikdy nebude perfektně naklizeno, ale s několika fígly může být alespoň celkem uklizeno.

 

Zbavte se zbytečností

Nervy mohou téct ve chvíli, kdy již po sté dítě vezme do ruky sošku stojící na stolku a po sté ji na poslední chvíli chytnete. Uložte všechno do krabice nebo to krutě vyházejte, zbavte se suchých květin, zbytečných cetek z poliček, kam dítě dosáhne a ušetříte si nervy. Byt bude vypadat sice jako holobyt, ale ten klíííd.

 

Roztřiďte své povinnosti!

Nevím proč si okolí neustále myslí, že žena na mateřské dovolené si polovinu času doma propiluje nehty a prosedí s nohama na stole a s hlavou v oblacích. Tudíž je třeba ji zaměstnat – vymyslet  a sehnat dárek pro tchyni, zařídit instalatéra, vyprojektovat dětský pokoj, jo a tu veřejnou chodbu taky umyješ ty, že? Klidně zavolejte instalatéra, máte-li čas, klidně vyprojektujte třeba vestavěné skříně do chodby, pokud pro to máte buňky a motivaci, ale jinak se nezatěžujte. Množství malých úkolů na vás bude ležet jako neviditelná olověná deka a přetlak si budete kompenzovat zvýšenou nervozitou, případně zdánlivě zbytečnými výbuchy hněvu. Pokud je budete směrovat na své děti či manžela, bude vás to později mrzet, a tím si rozhodně zase o notný kus zhoršíte náladu.

 

Není nutné kupovat každému k narozeninám či vánocům po x-darech, stačí jich méně, méně může být i pohoštění, chlebíčků či cukroví. Dívejte se na sebe reálně a raději se podceňujte, volný čas pak můžete využít pro sebe – třeba tím opilováním nehtů nebo díváním se do oblaků…

A nákup může obstarat manžel cestou z práce, má to přece při cestě, že?

 

Praktičnost nade vše

Vestavěné skříně pojmou mnoho věcí na relativně malém prostoru, přehlednost pak obstarají různé košíčky, držáčky, kam se dají přehledně uložit pásky, šátky či kravaty. Kuchyňské přístroje, které nepoužíváte, ukliďte. Nebudete se muset nervovat s tím, když vám je děti vytahají. V koupelně proberte kosmetiku a vyhoďte vše, co nepoužíváte, najednou se uvolní tolik místa! A hned je kam dát šampony a kondicionéry. Volně se povalující po vaně nedělají ozdobu a v kritických chvílích vás mohou dokonale vytočit!

 

Vaření? Noční můra!

A když jsou děti, je těžké se odbýt jen chlebem se salámem, a tak je často třeba vařit každý den. Vařte hodně zeleninová jednoduchá jídla, když nemáte dostatek času, stačí zeleninu nakrájet, přidat k ní trochu masa, zalít mlékem, smetanou či vývarem a nechat zapéct. Zapékaná jídla jsou ostatně velmi vděčná.  A pak – mrazte! Vařte ve větším množství a jídlo si zamrazujte.

 

A poslední pomoc?

Vykašlete se na všechno a pověřte vším manžela – nervy máte jen jedny. Hrajte si s dětmi, vychutnávejte si přítomnost… úklid tu bude vždycky, nepořádek ostatně také, ale věk vašich dětí se nikdy nevrátí, to prožíváme jen teď a tady!

 

Máte nějaké další tipy, jak udržet domácnost „v lati“, a přitom se nezbláznit?