Milé ž-inky, jsem nadšená, jsem ve svém živlu. Dnešní téma je totiž pro mě jako stvořené. Moje heslo zní: "Chci umřít s knihou na rtech".

Knížky miluju od dětství, vždycky jsem chtěla pracovat v knihovně, což se mi splnilo. Práci si nosím i domů, navštěvuju nejenom pobočky naší knihovny, ale i knihovnu v obci, kde bydlím. Čtu hodně, mám své oblíbené autory, ke kterým se vracím.
Mám ráda současné anglické a irské autorky, které píší romány ze života. Jejich hrdinové jsou stejní jako vy nebo já.

Ale pozor, nedmou se jim bujné hrudníky a nenapínají naběhlá vzrušená mužství, jako je tomu v romantických románech.Ty nemusím, ale právě díky nim máme v knihovně denně hodně výpůjček, protože mezi našimi čtenářkami letí.

Mezi mé oblíbené autorky patří Jane Green a Maeve Binchy. O první autorce se říká, že stárne se svými hrdiny. Píše velmi čtivým stylem, popisuje život dnešních třicátníků a čtyřicátníků ve Velké Británii.

Maeve Binchy je irská spisovatelka, která dokáže popsat atmosféru irského venkova tak, že máte pocit, jako byste tam byli. U románů těchto dvou autorek si čtenář(ka) odpočine, jsou ideální na bezstarostné dovolenkové dny.

V poslední době jsem přišla na chuť (opravdu velkou!!) české spisovatelce Ireně Fuchsové, která píše většinou krátké povídky a její knížky jsou proslulé tím, že začínají slůvkem Když. (Když je žena v lázních, Když se žena naštve, Když nemám, co jsem nechtěla...).

Jsou tenké, povídky jsou svižné, vtipné a opět ze života. Ideální čtení k vodě.
Co bych tak ještě přečetla....;-).

Mou stálicí je skvělá Agatha Christie. Geniální spisovatelka, doporučuju nejen její detektivky, ale hlavně biografii Můj životopis, tu jsem četla několikrát.
Vrátím se ke své milované Anglii, nemůžu nezmínit Jane Austen. Pýcha a předsudek, Rozum a cit, Emma - to jsou jen některé z románů, které autorka napsala. A co teprve sestry Brontëovy. Vítr z vřesoviště a uhrančivý pohled tajemného Heathcliffa mě dostanou vždycky.

Když mi není do smíchu, dostane mě Leo Rosten a jeho Pan Kaplan má stále třídu rád. To je moje stálice, která nikdy nezklame.
Mohla bych takhle psát do nekonečna, knih, které mě zaujaly, je hodně. Tak tedy ještě pár tipů z našich novinek, které stojí (dle mého) za to.
Patricia Wood: Výhra - máte-li rádi Forresta Gumpa, přijdete si na své. Hrdinou je třicátník Perry, jehož IQ o bod překračuje hranici retardace. Žije s babičkou, která mu vštěpuje správné životní zásady a učí ho používat slova. Jednoho dne, to je už babička po smrti, vyhraje Perry 12 milionů dolarů v loterii. A teď se teprve ukáže, kdo to s Perrym myslí dobře a kdo jej chce zneužít.
Knížka, u které jsem se smála i brečela, stejně jako u Forresta Gumpa.

Carolyn Jessop: Mormonka: Příběh ženy, která vyrůstá v mormonské komunitě a za jednoho z členů je v osmnácti letech provdána. Porodí mu osm dětí (z celkových padesáti od různých manželek) a po letech ponížení a psychického týrání se odhodlá k útěku. Jak já jsem ráda, že jsem se narodila u nás doma :)).

A chcete-li trochu zchladit v těchto horkých dnech nebo toužíte po napětí, nemůžu nezmínit Stiega Larssona a jeho trilogii Milénium(Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm, Dívka, která kopla do vosího hnízda). Pozor, několik stránek v prvním díle je nezáživných,ale stojí za to vydržet a číst, pak je to teprve mazec!

Ještě nabídnu tip na Skleněný pokoj od Simona Mawera, který se nechal inspirovat vilou Tugendhat a osudy jejich obyvatel, na jejichž základě líčí životní peripetii rodiny Landauerů, kteří žijí v Brně, ve vile, která jim byla na míru postavena.

Jejda, já se do těch knih tak zabrala, čas utíká a já budu muset za chvíli otevřít dveře četbychtivým návštěvníkům knihovny.
Krásný den s knihou v ruce přeje bookcase

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Pane jo! To je náklad! Jinak máš vskutku dobrý vkus a jsi knižní gurmán! Některé tituly, o kterých se zmiňuješ, jsem četla a nezapomenu. (Emma, Mormonka). Díky za tipy a krásný den i Tobě. Míša

 

Pište co čtete, nebo jste četli či se chystáte číst. Doporučte knihu na kterou nezapomenete. Svěřte se na redakce@zena-in.cz

Vítězný e-mail získá jak jinak, než knihy.

Snad vítězi udělá radost zajímavý román „Zavržený“ od Beccy Fitzpatrick, strhující příběh Revy Mann „Rabínova dcera“ a kniha Joanne Fedler „Srdce na háčku“, kterou vřele doporučuji, protože autorka umí podat čtivě a poměrně vtipně i problematické věci.

Reklama