BONDUELLE, světový specialista na zpracování zeleniny, upozorňuje na nemilou skutečnost: 56 procent dospělé populace a 20 procent dětí ve věku 6–12 let trpí v České republice problémy s nadváhou nebo obezitou (zdroj: SZU). Pokud si chceme udržet zdraví, tak pro to musíme něco aktivně dělat.

40 procent zdraví člověka ovlivňuje kvalita a složení jeho stravy. Naopak podceňování doporučené skladby potravy a nepravidelné stravování zvyšuje riziko četných onemocnění. Z evropského průzkumu provedeného společnosti EUFIC v roce 2012 vyplývá, že Česká republika je na konci žebříčku v  roční doporučené spotřebě ovoce a zeleniny.

Společnost EUFIC realizovala v roce 2012 rozsáhlé evropské šetření, které bylo zaměřeno na spotřebu ovoce a zeleniny v běžném jídelníčku. Světová zdravotnická organizace doporučuje spotřebu minimálně 400 g ovoce a zeleniny na osobu a den. Češi dle tohoto výzkumu konzumují jen 253 g na osobu a den, což patří mezi nejnižší v Evropě, po nich následují už jen Švédsko a Island. Naopak nejvyšší spotřebu mají Poláci. Všeobecně je spotřeba zeleniny vyšší v jižních státech Evropy, naopak země na severu Evropy mají spotřebu nejnižší. V případě ovoce je spotřeba nejvyšší v regionu střední a východní Evropy. Polsko, Německo, Itálie a Rakousko plní doporučenou denní spotřebu. Po započítání spotřeby ovocných šťáv, splní tuto normu i Maďarsko a Belgie.

Více než 50 procent zemí Evropy konzumuje nižší denní dávku ovoce a zeleniny. Lidé z nižších příjmových vrstev konzumují méně ovoce a zeleniny, nicméně příjem není klíčovým faktorem. Z výzkumu vyplývá, že lidé s vyšším vzděláním mají vyšší spotřebu. Vedle finančních faktorů (vyšší vzdělání obecně znamená i vyšší příjmy) zde hraje důležitou roli větší povědomí o zdravém způsobu života.  Lidé s vyšším vzděláním sdílejí určité životní hodnoty, ideály a toto sociální chování je úzce spojeno i se stravovacími návyky, včetně spotřeby ovoce a zeleniny. Dívky a ženy mají vyšší spotřebu ovoce a zeleniny než chlapci a muži. Tyto tendence se objevují i u dětí v předškolním věku.

Graf: Spotřeba ovoce a zeleniny na osobu a den - evropské srovnání 2012

 

bonduelle

Zdroj: Fruit and vegetable consumption in Europe, EUFIC 2012

Francouzská společnost BONDUELLE s více než 160 letou tradicí patří k významným inovátorům v oblasti zpracování zeleniny. Technologie konzervace prostřednictvím páry BONDUELLE Vapeur, kterou letos představuje na českém trhu, patří k revolučním a unikátním objevům ve světě konzervace. Nikdo jiný dosud párou v Evropě nekonzervuje. Po otevření plechovky najde zákazník jen velmi malé množství vody, které vzniklo při zpracování prostřednictvím páry, která byla do plechovky doslova uzavřena. Zelenina zpracovaná technologií Vapeur si zachovává ještě vyšší množství cenných vitamínů a minerálních látek.

Obrázek: Kvalita života a vlivy, které na ni působí

bonduelle

(Zdroj: STOB, 2014)

„Uvědomujeme si, že doba je uspěchaná a na kvalitní stravování nezbývá moc času. Přesto by se vyvážená skladba potravy měla stát prioritou každého z nás, protože životní styl a strava ovlivňují kvalitu života ze 40 procent. Nabízíme pomocnou ruku v podobě kvalitní zeleniny, která je vždy po ruce v nezměněné kvalitě po řadu let. Zelenina je šetrně zpracována do 4 hodin od sklizně a bez použití konzervačních látek. Zeleninu si sami pěstujeme, proto můžeme garantovat její 100 procentní kvalitu a původ. Konzervovaná i mražená zelenina je velmi blízká zelenině čerstvé a to ve všech aspektech - autentická chuť, barva, vůně, křupavost. Významně šetříme čas, který je spojen s přípravou zeleniny (mytí, loupání, krájení),“ upřesňuje Lenka Pavlová, Brand Manager Retail CZ/SK společnosti BONDUELLE.

bonduelle

Reklama