Poslední zveřejněný příspěvek k dnešnímu tématu je od velmi šikovné švadlenky Bondy. Co by jiná za to dala, mít takovou snachu ))

Milá redakce a ženy-in!
Donutili jsme mě zavzpomínat si na mládí a začátky v manželství. Vždyť já jsem byla vlastně strašně šikovná hospodyňka,  nevěsta k pohledání. Uměla jsem šít, plést, háčkovat i skvěle vařit. Každý ženich by mohl být nadšený. No a vidíte, nakonec jsem se taktak vdala, protože ženichové hledali něco jiného, než všestrannou hospodyňku:)). A moje šikovnost byla spíš na obtíž, protože tím víc na mě nešikovná tchýně žárlila a nenáviděla mě za to.

Šití na stroji mě naučil tatínek, je to takový šikovný kutil,který se naučil šít sám. Nosila jsem tenkrát věci po mamince, které už jí byly malé, nebo se na mě kupovaly věci ve frcu, protože se stále šetřilo na stavbu domu. Takže v pubertě jsem se tak styděla, že vypadám jak stará mladá, že jsem si od kamarádky půjčila skvělý časopis Dievča, ve kterém byly střihy a návody na šití. Kam se proti  tomuto časopisu hrabala německá Burda! V partiovém zboží se dal metr diftýnu koupit za 10 korun, a z něho jsem šila podle Dievča bezva sportovní sukně, kalhoty a kabátky. Z modrotisku letní šaty a kabely, ze lněného plátna šatovky. Jen na kabáty jsem si netroufla.

Jako dárky jsem šila pro členy rodiny zástěrky, noční košilky, pletla rukavice a čepice a háčkovala jsem kloboučky a šály. Své tchýni jsem ušila šaty z diolenu, aby se nemohla vymlouvat, že nám nemá v čem jít na svatbu. Coby nadšená novomanželka jsem do prvního bytu ušila všechny záclony, závěsy, veselé kapsáře, ubrusy a potahy na židle. Do kočárku a postýlky jsem vyšila nádherné peřinky se zvířátky. Dnes nechápu, kde jsem na to vzala energii.

Dokážu už jen zahnout nějaké kalhoty a to s velkou nechutí. Látky jsou dnes tak drahé, že se opravdu nevyplatí něco šít, protože se to na tržnici dá koupit hotové za mnohem méně peněz. Kromě toho musí být na dnešní pružné látky speciální šicí stroj, na starém Lučniku ta látka prokluzuje. Už ani nevím, kdy jsem ten šlapací stroj použila naposledy. Bude to už navždy památka na moje rodiče, kteří mi ho dali jako svatební dar, proto jsem ho ještě nevyhodila z bytu, i když mi tam jeho skříň pořádně zavazí. Mimochodem, u rodičů na půdě sedá prach na prastaré Minervy po babičkách, není o ně zájem. Jejich kovové šlapací stolky jsou nádherné, ale nikam se nám nevejdou.

Bonda

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

Možná se po tomto vašem příspěvku nějaký zájemce přihlásí. Anebo se Vám přeptám. Vždyť ty staré šlapací stroje jsou tak nádherná dekorace!
Ale zpátky k Vám – klobouk dolů ve vašich šicích dovednostech. A i když už tolik nešijete, máte alespoň na co vzpomínat ))
Pěkný podvečer
Saša

Téma dnešního dne 20.června 2012: Šití a zašívání

 • Umíte šít?
 • Šily jste (nebo ještě i šijete) pro sebe či pro své děti?
 • Uměla byste si ušít například závěsy?
 • Dala jste si v současnosti něco ušít?
 • Vyplatí se dnes kupovat látku a šít?
 • Při jaké příležitosti nejvíc?
 • Umíte zašívat?
 • Co zašíváte nejvíc?
 • Uměla šít vaše maminka nebo babička?
 • Když jste byly malé, měly jste šité oblečení?
 • Nebo přešívané?

Vše o  šití a zašívání (a klidně i vyšívání), pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu švadlenku odměním krásně vonící dánskou kosmetikou Nordic Birch - krémem na ruce a deodorantem.

darecek

Reklama