belly dance

…co vás napadá, když se díváte na dívky vlnící bříškem a vlastně celým tělem v rytmu vtíravých, rytmických tónů? Já vidím hodně ženskosti a také krásy i ladnosti těla. Zatoužila jsem to také umět…

Víte že...

  • ...břišní tanec znali už Egypťané, Babyloňané, Sumerové i Asyřané?
  • ...pohyby, které ženy při tanci prováděly, původně souvisely s uctíváním bohyně plodnosti, lásky a také války?

Nejvíc je ale orientální břišní tanec spojován s harémy. Slovo „harém“, mimochodem, vzniklo  z arabského „haram“. Znamená to „zakázané, svaté, nedotknutelné“.

Harémy původně zaručovaly ženám ochranu. Teprve později se jaksi vyvinuly v prostředí izolace před okolním světem.

Ženy tady ale netančily jen pro zajištění přízně sultána. Byla to jejich forma potěšení, zábavy. Tančily hodně pro sebe. Jedna pro druhou. Ony spolu dělaly i jiné věci, ale to vydá na jeden ze samostatných článků...

Přestala mě bolet záda

belly dance

Kromě toho, že jsem se přímo rozpadala při pohledu na instruktorku, když předváděla, co nás všechno v budově školy na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad naučí, jsem velmi rychle zjistila, že to zase tak složité, jak to vypadá, není.

Ve chvíli, kdy se pohyby člověk začne učit, zjistí, že jsou hodně přirozené. Člověk si vlní napřed hrudníkem, což je tedy velice působivé, jak mi sdělilo zrcadlo. Pak se naučí bez pohybu hrudníku hýbat trupem, a pak to lze propojit tak, že se hrudník vydá na zcela jinou stranu než trup, což je nejen zajímavé, ale jak jsem záhy zjistila, také zdravé…

V žádném případě nechci agitovat. Fakt nejsem dohodnutá s nějakou taneční školou, že jí teď naliju do nového ročníku houf chtivých zájemkyň.

Je to jen o tom, že mi tenhle způsob pohybové aktivity pomohl a že bych to skutečně doporučila každému, kdo má třeba problém s hrudní páteří, nebo trpí bolestmi zad v oblasti mezi lopatkami.

A nejen to

Budete se divit, ale mezi dnešními muži a dávnými sultány není pražádný rozdíl. Chlapi jsou z břišního tance totiž úplně, abych tak řekla, „odvaření“. Od chvíle, kdy jsem se něco naučila a doma trénovala, měla jsem o publikum postaráno. Hrozně se mu to líbilo. Řekl doslova,  že je to nejerotičtější pohyb, jaký kdy viděl.

dejviceA když pominu efekt partnerský, ještě něčeho jsem si všimla. Člověk začne svoje tělo vnímat úplně jinak.

Ne že bych měla se sebou někdy problém, ale tak nějak jsem se naučila se vnímat přirozeně hezky. Líbit se sobě, porozumět si a stejné pocity mi potvrdila i kamarádka, která se mnou chodila. Ještě chvíli tam chodit, a je ze mě druhý Narcis. :-))

Největším zážitkem pro bylo mě pak společné vystoupení, na které jsem sice jela vyklepaná jako startka, ale které se vydařilo. Bylo to krásné.

„V zemích Středního východu se břišní tanec učí odmalička jako ozdravný pohyb vycházející z krouživých pohybů pánví. Střídá svalové napětí s uvolněním, vibrace s plynulým pohybem. Břišní tanec na rozdíl od některých jiných cvičení, naprosto nepřetěžuje jednotlivé svalové skupiny, zvyšuje cirkulaci krve a zrychluje metabolismus.

Podstatný vliv má břišní tanec na poporodní zpevnění pánevního dna i rychlé zformování postavy po porodu. Ještě je zajímavé, že v době přechodu břišní tanec pomáhá zpevňovat pánevní dno, předcházet potížím s únikem moči.

Břišní tanec je, a to vás možná překvapí, součástí terapie při psychických problémech způsobených znásilněním, sexuálním zneužíváním a při léčbě bulimie a anorexie“,

řekla paní Zdeňka Loukotková z Liberecké umělecké školy.

Jestli nevíte, co s časem, nebo přemýšlíte, jak si obohatit život, případně se málo hýbáte, doporučuji zkusit to.

po

Když mám problémy, nebo je mi smutno, a když se právě neléčím malováním – tancuju.

Reklama