5d42eb986fb76obrazek.pngMluví se o jejich zdravotních výhodách i zážitcích z jízdy, které jsou prostě jiné, než na kole. O svých zkušenostech s koloběhem, které za posledních pět let získala prací se svými klienty, vypráví fyzioterapeutka Mgr. Lenka Fasnerová z Centra pohybu Olomouc.

V poslední době se mě hodně dospělých ptá: „Jak na koloběžku? Je vůbec vhodné na koloběžce jezdit, když mě bolí záda, kolena nebo kyčle???“ Moje odpověď zní jednoznačně ANO.  Určitě to stojí za to vyzkoušet a možná objevíte pohyb, který právě vám vyhovuje.  Zjistíte, že máte svaly, o kterých jste ani nevěděli, že jsou.  A ověříte si, jak je na tom vlastně vaše kondice. Koloběžka je totiž z hlediska trénování pohybového aparátu neuvěřitelně komplexní. Hodí se doslova pro každou věkovou skupinu, přičemž velkou výhodou jak pro děti, tak hlavně pro starší generaci je, že jste jen kousek nad zemí.

Vystudovala jsem fyzioterapii, dále obor tělesná výchova a speciální pedagogika. Pohyb mě baví, pohyb stále studuji a baví mě zkoušet nové věci, Před 5 lety jsem si poprvé stoupla na „velkou koloběžku“ a hned po prvních odrazech mi došlo, jak úžasný komplexní pohyb to je.

Jak to uvnitř těla funguje?
Dle mého její největší předností je, že nesedíte! Vzhledem k našemu způsobu života, kdy pohybové aktivity máme nedostatek, většinu času prosedíme v práci či v autě atd. je koloběžka úžasný kompenzační prostředek. Proč? Protože se na ní stojí! A co víc - stojíte na jedné noze, kdy aktivujete i jednoduše řečeno hluboké vrstvy svalů, které jsou velice důležité pro náš správný aktivní stoj.

Jak již bylo řečeno, stojíme na koloběžce na jedné noze a tudíž je velice důležité, nebojím se říct nejdůležitější, nohy při jízdě střídat. Jde o to, nebát se této nové výzvy, vyzkoušet to a trénovat.
Díky pravidelnému střídání nohou dochází k propojení pravé a levé hemisféry, k nastartování pravolevé rovnováhy v našem těle. Velkým pozitivem je i to, že při správné technice po každém odraze zapojíte svaly kolem kyčle a tím tyto svaly posilujete, zároveň posilujete a aktivujete svaly na stojné noze.
5d42ebbe5ed10obrazek.png

Správný postoj je základ
Aby byl pohyb na koloběžce bezpečný pro náš pohybový aparát, je nutné na koloběžce zaujmout správný postoj. To se nám podaří, zvolíme-li správnou výšku řídítek, která by měla být asi do výše pasu. Stojná noha na stupátku by měla být v zadní části, trup držíme vzpřímeně, ramena stažená dolů, paže jsou mírně pokrčené v loktech a pozor na zápěstí, to není zalomené. Řídítka držíme vždy oběma rukama (při jízdě na koloběžce netelefonujeme apod.)

5d42ebd1400a0obrazek.pngS každým odrazem švihovou neboli odrazovou nohu vždy přednožíme, následně dojde ke kontaktu chodidla se zemí, odrazu a zanožení.  Jak již bylo výše zmíněno, cca po 3 – 5 odrazech doporučuji vystřídání nohou.

Při jízdě se díváme stále dopředu a držíme rovná záda. Již po pár metrech ucítíte, jak aktivně pracují Vaše zádové a břišní svaly. Podrobnější informace o správném postoji, využití svalů apod. najdete např. na stránce www.kolobeh.cz.

„Doktorka“ koloběžka napraví záda
 Co asi trápí naši populaci nejčastěji, je bolest zad. Bohužel se ve své praxi potkávám s tím, že i malé děti (tím myslím školáky na prvním stupni ZŠ, to jest děti ve věku cca 8 let a starší) přichází do mého Centra s tím, že je bolí záda. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá – mají málo přirozeného pohybu!

Původ bolesti zad pochází většinou z nějaké nerovnováhy v našem těle. Již bylo řečeno, že koloběžka je neuvěřitelné komplexní pohybové aktivita. Ano, zapojujeme všechny velké svalové skupiny, jako jsou svaly zádové, svaly břišní, svaly paží, svaly na dolních končetinách a díky tomu, že se jedná o pohyb, kdy v jednu chvíli stojíme na jedné noze, zapojujeme i hluboké svaly, které jsou tak důležité pro stabilitu naší páteře. Zjednodušeně řečeno, při jízdě na koloběžce přirozeně posilujeme všechny důležité svalové skupiny. Co já osobně vidím jako velký bonus, je fakt, že po odraze krásně zanožíte švihovou nohu a zapojíte hýžďové svaly, což uvítají zejména dámy.

Fitness na koloběžce a poúrazová terapie
Tento pohyb, který nazýváme zanožení v kyčli, má ještě jedno velké plus. A to je, že zároveň protáhneme svaly na přední straně stehna, které zase při pohyb dolní končetiny vpřed posílíme.
Z toho plyne, že na jedné straně svaly na dolních končetinách posilujeme a protahujeme. Co se děje na stojné noze?  Zde také posilujeme všechny svaly kolem kyčle, kolena a s každým odrazem, kdy na stojné noze děláme mírný podřep, opět pracují hýžďové svaly. Všechny tyto svaly jsou velice důležité pro správnou chůzi.

Při správné technice, můžeme tyto pohyby zařadit i jako kompenzační cvičení pro různé druhy sportů, jako je hokej, fotbal, běh, plavání, míčové hry atd.
Já osobně využívám koloběžku i v poúrazové terapii po operaci kolen, kyčlí, ale i vyhřezlých plotének atd. Je ale potřeba opravdu zvládnout správnou techniku, vybrat správný terén a hlavně na nic nespěchat a nechtít hned trhat nějaké rekordy. Pohyb a jakákoliv pohybová aktivita by měla být především radost. Velmi důležité je také jezdit na kvalitní koloběžce (osobně používám zn. Kostka), která má nízký nášlap (nekrčíme tolik stojnou nohu), dobrá ložiska a náboje (na jeden odraz ujedete více metrů), sníženou hmotnost, spolehlivé brzdy a přesné vedení dráhy díky kvalitním pneumatikám. 

Je to prostě radost!
Koloběžka celkově rozvíjí naši tzv. motorickou gramotnost, pohybové vnímání a vůbec vnímání vlastního těla. Ne, že by jiné aktivity toto také neuměly, koloběžka je ale jak zdraví prospěšná, Tak zábavná.  A opravdu to není aktivita vhodná jen pro děti, jak se stále někteří domnívají.

Koloběžka je radost – odrazím se a jedu. Jsem bezpečně kousek nad zemí - jen pozor nebrzdíme nohou, ale brzdami! A důležitá poznámka na konec: stejně jako na kole je třeba dbát bezpečnosti. Takže doporučuji vybavit se cyklistickými rukavicemi a helmou.

Reklama