Léčivé pokrmy

1) Slepičí vývar

Že tato pochoutka skvěle působí proti nachlazení, bolest v krku nevyjímaje, potvrdila nejen letitá praxe našich předků, ale také novodobé vědecké výzkumy. Takto zpracované maso v kombinaci se zeleninou má protizánětlivé a tlumivé účinky. Pokud ale máte tu možnost, volte raději maso z bio chovu, nebo „od tety z venkova“.

  • Ideálního vývaru docílíte, když jej budete vařit pozvolna, zato několik hodin. Klidně i deset, máte-li tu trpělivost. Nezapomeňte do něho ke konci přidat i nejrůznější zeleninu.

2) Cibulový sirup
V žádné kuchyni nesmí chybět, vařit bez ní je nuda. Opomíjet byste ji však neměli ani jako součást domácí lékárničky – je skvělým přírodním antibiotikem.

  • Nakrájejte čerstvou cibuli na kolečka a vrstvěte ji do skleničky na střídačku s cukrem. Takto proloženou ji nechte v chladu a temnu celých 24 hodin odpočívat. Za tuto dobu by měla pustit šťávu, do níž následně přidáte med, případně i citron. Sirup pravidelně užívejte po několika lžičkách vždy po jídle.

3) Česnekový bonbon
Nezní to sice moc lákavě, ale když odbourá otravnou bolest v krku, jistě vezmete na milost i česnekovou pachuť v ústech. Tento aromatický zázrak má totiž antibakteriální, antimykotické, antivirové i antioxidační účinky.

  • Úplně stačí, když oloupaný stroužek budete cucat v ústech jako bonbon. Čím déle vydržíte, tím lépe. Pokud máte následně sílu rozkousat ho a sníst, tím lépe.

Účinná kloktadla

1) Mořská sůl
Sůl nad zlato je nejen v pokrmech, ale také v případě zahnání bolesti v krku - působí dezinfekčně.

  • Na jeden šálek teplé (ne příliš!) vody použijte půl lžičky mořské soli. Přidat můžete i půl lžičky kurkumy, šťávu z citronu, špetku kajenského pepře, nebo třeba lžičku lékořicového prášku.

2) Šalvěj
Při zánětech a bolesti v krku působí jako velmi účinná dezinfekce, má antibakteriální a antiseptické účinky. Jen pozor, nesmí ji užívat těhotné ženy!

  • Ve čtvrt litru vroucí vody nechte asi 15 minut louhovat dvě až tři lžičky usušené bylinky. Po zchladnutí nálevem kloktejte, můžete ho ale i popíjet.

3) Hřebíček
Tato sušená poupata nejsou jen výborným kořením, ale mají také skvělé antiseptické a analgetické vlastnosti. Proto skvěle působí i proti bolesti v krku.

  • Rozdrťte cca 12 hřebíčků a zalijte je čtvrt litrem vroucí vody. Nechte zhruba 15 minut louhovat a poté vlažným nálevem kloktejte.

Hojivé obklady na krk

1) Priessnitzův zábal
Vodoléčba, s níž Vinzenz Priessnitz přišel, je lékem na celou řadu neduhů. Výjimkou není ani bolest v krku. Skvěle na ni funguje známý Priessnitzův zábal.

  • Namočte kapesník do studené vody, vyždímejte a přiložte těsně na krk. Na něj položte co nejméně nasákavou látku. Často se doporučuje igelit, ale před jeho používáním, hlavně u dětí, lékaři varují. Po zapaření by mohl poškodit pokožku. Na závěr obklad omotejte suchou, teplou šálou a nechte na krku tři hodiny.

2) Tvarohový obklad
Možná ho na tělo používáte jen v létě, kdy chladíte spálenou pokožku, ale to je chyba. Poradí si se zánětem, horkostí i otokem, což povede i ke zmírnění bolesti v krku.

  • Rozetřete tvaroh na šátek a přiložte na krk, poté obklad ještě omotejte teplou šálou. Nechte působit do chvíle, než tvaroh vyschne, ale klidně i celou noc.

3) Bramborový zábal
Jejich velkým benefitem pro bolavý krk je fakt, že si dlouho udrží svou teplotu. Tak proč toho nevyužít i při léčbě?

  • Brambory uvařte v hodně slané vodě a poté rozmačkejte vidličkou. Jakmile trochu zchladnou, zabalte je do šátku a ten přiložte (látkou) na krk. Na zábal přiložte ještě teplou, suchou šálu. Až zábal vychladne, sundejte ho.

Kdy k lékaři?

Pokud jsou ale bolesti v krku nesnesitelné, trvají příliš dlouho, přidají se k nim vysoké teploty a další komplikace, raději přece jen navštivte lékaře. Lepší je přijít třikrát zbytečně, než jednou pozdě.

Čtěte také:

Reklama