V redakční poště se nám objevil docela netradiční e-mail. Napsala nám ho čtenářka *modra a prosila, abychom zjistili něco více o problému, který trápí nejen ji, ale určitě i další z vás. Hlavně ty, které nemáte sedavé zaměstnání, ale naopak trávíte hodně času na nohou. Je to bolestivá pata.

Jaké jsou příčiny?

Bolesti paty se objevují zhruba od osmi let do pozdního věku. Nejširší výskyt obtíží je však ve středním věku. Vynecháme bolesti paty způsobené úrazem, zde je příčina obtíží jasná. To, na co se pacienti ptají nejvíce, je jednoduchá otázka. Jak jsem k tomu přišel? Jak je možné, že najednou a bez zjevné vyvolávající příčiny nemohu chodit?

Bolesti bývají v drtivé většině způsobeny společným působením několika příčin. Nevhodnou obuví počínaje, nadváhou konče. Stejně tak svou roli hraje i dědičnost.

Podle umístění bolesti váš lékař pozná, o jaké postižení patní kosti se jedná. Bolest se může vyskytnout na plosce nohy. V tom případě orientačně usuzujeme na ostruhu patní kosti. Bolest na zevní straně paty je obvykle příznakem postižení šlach svalové skupiny na zevní straně bérce. Na vnitřní straně patní kosti bývá bolest způsobena útlakem jednoho z nervů, který probíhá za vnitřním kotníkem. Další z častých příčin bolestivé paty bývá postižení Achillovy šlachy. Každá z těchto příčin vyžaduje odlišný způsob léčby.

Jak si pomůžete

Většina případů bolestí pat je způsobena nošením nevhodné obuvi. Na každou denní činnost používejte obuv k tomu určenou. Snažte se omezit a popřípadě vyloučit nošení zcela nevhodné obuvi. Samozřejmě hovoříme o dámských „lodičkách“.

Je velmi jednoduché několikrát denně provést jednoduchou masáž celé nohy. I takové krátké protažení svalů nohou pomůže k prevenci vzniku bolestí v oblasti patních kostí. Masáž nohou lze s výhodou zkombinovat s aplikací mnoha druhů protizánětlivých gelů.

Pokud již bolesti vzniknou, lze je provizorně zahnat jednorázovým použitím léků proti bolesti. Tento postup však v žádném případě nelze doporučit jako jedinou prevenci vzniku bolestí. Léky proti bolesti mají mnoho vedlejších a nežádoucích účinků, a nelze je proto užívat dlouhodobě.

Jak pomůže lékař

Jako první věc po příchodu do ordinace musí lékař zjistit, zda se jedná o ostruhu patní kosti. Proto vaše paty orientačně promačká a odešle vás na rentgen. Po onom prohmatání bolestivé oblasti má již hrubou představu, o jaký typ postižení paty se může jednat. Nejspíše se zeptá i na možné bolesti zad. Bude se ptát na to, kde pracujete, jakou obuv nosíte.

V případě potvrzení ostruhy patní kosti rentgenovým snímkem následuje debata o možném léčebném postupu. Asi bude probíhat promlouvání do duše ohledně nošení správné obuvi. Lékař Vám doporučí léky proti bolesti, předepíše ortopedické vložky. Pokud dojde k úlevě a vy po čase opět začnete nohy zatěžovat nesprávným způsobem, obtíže se velmi rychle vrátí. Noste obuv s ortopedickými vložkami s odlehčením oblasti patní kosti. V praxi to znamená podkládat patu měkkým polštářkem, tzv. podpatěnkou.

Do oblasti bolavého místa lze aplikovat injekčně protizánětlivé preparáty, které velmi účinně odstraňují bolest. V obzvláště úporných případech je možné podstoupit léčbu ozářením rentgenovými paprsky. Tato léčba by však měla být doporučena spíše u pacientů vyšších věkových skupin. Jako poslední v řadě je operační léčba, která je sice v literatuře popisována, není však hojně užívána pro sporný efekt.

Zdroj: www.ulekare.cz

Trápí vás také bolavé paty? Jak se o své nohy staráte?

Reklama