Kolik typů klenby vlastně máme?

Běžně se setkáte s rozdělením na podélnou a příčnou klenbu. Ve skutečnosti si ale představte spíš jednu souvislou klenbu, která se stará o pružení. Díky ní totiž našlapujeme měkce a neubližujeme si s každým došlapem. Za tvar a funkci nožní klenby zodpovídají tři části těla: kosti, svaly a mozek. Kosti vytváří klenbu svým klínovitým tvarem a svaly ji nastavují svým tahem. A právě o tahu svalů rozhoduje mozek.

centrovana-noha-1-zdroj-Ahinsa-shoes.jpg

Když mozek neví, že máte chodidla

Od malička nosíme tvrdé, úzké boty, které neodpovídají tvaru chodidla, a proto svaly v sešněrované botě ochabují. Mozek je časem přestane brát v potaz a vytvoří si nový pohybový program – nový způsob, jak chodit, stát a hýbat se. Ten však není tělu přirozený, protože mozek už neovládá svaly chodidla jako dříve, protože o nich neví.

Srovnejte kotník a klenba se obnoví

Kyčle, kolena, kotníky i samotná chodidla by měly být v jedné linii. Jakmile se kotník „propadne“ směrem dovnitř, způsobí „propadnutí“ podélné klenby. Ve skutečnosti ale není potíž v samotné klenbě. Jakmile nastavíte kotník do správné polohy, zase se obnoví. „Lidé často přicházejí k fyzioterapeutovi nebo ortopedovi s tím, že mají ploché nohy. V 70 % případů mají ale vbočené kotníky,“ upozorňuje Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel Ahinsa shoes.

Toto zhroucení kotníku často způsobují právě nevhodné boty. Pokud se obouváte do bot, které zmáčknou prsty, ztrácíte oporu. Noha není stabilizovaná a pod hmotností těla se v kotníku bortí dovnitř. Výsledek se do celého těla promítne například bolestmi kolen, kyčlí, zad, krční páteře nebo hlavy.

stopy-v-pisku-zdroj-Pixabay.jpg

Příčnou klenbu tvoří aktivní prsty

Příčnou klenbu přirozeně vytváří prstové klouby, kdykoliv se aktivují. Jen zkuste prsty na nohou roztáhnout a potom stáhnout v pěst. Vidíte, jak se klenba vytvořila? Potíže s propadlou příčnou klenbou tedy opět často netkví v klenbě samotné. Pokud nohy od dětství svazujete do klasických bot, připravujete se o sílu prstů. Ty ochabují, protože nepracují, a klenba vůbec nedostane příležitost se vytvořit.

Plochá noha není vždy špatně

Možná to ale není váš případ. Chodíte ve zdravých botách, vaše kotníky jsou centrované s celou nohou a prsty se aktivně zapojují. Přesto byste svou stopu přirovnali k oválu? Plochý otisk nohy nemusí nutně znamenat, že je něco špatně. Zásadní je totiž funkce klenby, ne její tvar.

Lukáš Klimpera uvádí příklad ze své praxe fyzioterapeuta: „Měl jsem pacienta, který měl při vyšetření na podoskopu zespodu plné plochonoží, ale při vyšetření shora byla noha krásně tvarována a klenba velmi pěkně nastavená a funkční. Pacient profesionálně chodil po slackline a jeho noha se natolik obalila svaly, že v místě, kde máme běžně klenutí, byla mohutná svalovina.“

Pokud si nejste jistí, zda jsou vaše chodidla v pořádku, nebo vás trápí potíže a bolesti, navštivte fyzioterapeuta, který s jistotou poví, kde je problém a jak ho řešit.

Nečekejte zázrak od vložek

Řada ortopedů stále doporučuje na ploché nohy jednoduché, ale nefunkční řešení: ortopedické vložky. Ty však nepřináší kýženou úlevu, protože nestačí jen pasivně nastavit klenbu. Jakmile boty zujete, slabá noha se opět zhroutí. Podle Lukáše Klimpery ortopedická vložka může pomoct, nesmí se ale spoléhat pouze na ni: „Pokud opravdu cvičíte, stélka může být nápomocná, protože vás navede. Ale měla by být používána v botě, která umožní noze plně fungovat.“
Pro skutečně zdravé nastavení klenby ji potřebujete aktivovat a posílit. K tomu přispěje pravidelné cvičení a zdravá chůze ve správných botách. Některé cviky pro aktivaci chodidla najdete v e-booku Spokojené nohy nebo trénujte svá chodidla podle videí.

A nejjednodušší cvik vyzkoušejte hned! Zvedejte bosou nohou předměty, zkuste s ní psát nebo mačkejte papír.

640f0e9051d8bcviceni-chodidla-zdroj-Ahinsa-shoes.jpg

Dobré boty jsou ty, které chodidla osvobodí

Správné boty jsou lehké, prostorné, pružné a můžete v nich chodit stejně jako bosky. Musí mít tyto vlastnosti:

  • široká špička, která osvobodí prsty
  • pružná a tenká podrážka, přes kterou noha vnímá
  • pružné materiály celé boty, aby se přizpůsobila chůzi
  • nízká hmotnost, aby vás boty nezatěžovaly

Je tedy jasné, že běžné tenisky, úzké polobotky ani lodičky to nejsou. Jestli některé z nich nosíte, nemusí vám pomoci ani dennodenní cvičení. Když totiž potom obujete tyto boty, svou nohu „vypnete“. Mozek stále nevnímá potřebné svaly a neumí je nastavit.

Naučte svou nohu vnímat

Na začátek choďte bosky po měkkém povrchu a vnímejte svět pod sebou. Soustřeďte na zdravou chůzi a pořiďte si boty, které vás osvobodí. Možná ve skutečnosti ani vy – tak jako 70 % pacientů fyzioterapeutů – nemáte ploché nohy. Jen jste si za roky chůze v úzkých botách odvykli správně zapojovat svaly chodidla a aktivovat tak přirozenou klenbu.