Mnohočetný myelom provázejí časté zlomeniny
V současnosti žije v České republice přibližně 1 300 pacientů se závažným nádorovým onemocněním krve – mnohočetným myelomem. Přestože je toto číslo relativně nízké, jde o zákeřné a zhoubné onemocnění a informovanost pacientů a jejich blízkých nelze podceňovat.

Oč se jedná?

Mnohočetný myelom, Kahlerova nemoc, plazmocytom to jsou synonyma pro laiky ne příliš známé nádorové onemocnění krevních buněk. Postihuje nejen krvetvorbu, ale může vážně poškodit i ledviny a kosti. Myelom postihuje častěji osoby ve vyšším věku, vyskytuje se více u mužů.

Na ukázku uvedeme příběh ženy ve středních letech, kterou začala bolet záda. Lékaři ji v domnění, že jde o běžné zablokování, posílali na masáže a předepisovali jí vitamíny, minerály a léky proti bolesti. Ženě se postupně stav zhoršoval. Trpěla infekcemi, měla teploty a bolestivost byla tak vysoká, že přestala chodit do práce.

Bohužel až po několika měsících ženě zjistili mnohočetný myelom v pokročilém stádiu. Následovala hormonální léčba, chemoterapie a nakonec transplantace kostní dřeně.

Mnohočetný myelom je zhoubné onemocnění krvetvorby. Vzniká v kostní dřeni, kde zasahuje zdravé buňky. Tyto buňky se mění na buňky nezdravé – myelomové, které se rychle množí (proto mnohočetný). Myelomové buňky poškozují kosti, na kterých se vytvářejí zhoubná ložiska, které se na RTG snímku projevují jako otvory.

Onemocnění je nevyléčitelné, pacientům se však dá alespoň částečně pomoci. Lékaři znají mnoho léčebných postupů, které pomáhají pacientům lépe a déle prožít zbývající čas.

Výskyt onemocnění

Každoročně jsou v Česku diagnostikovány čtyři stovky nových případů mnohočetného myelomu – nádorového onemocnění krve. Pro srovnání – leukémií až tisíc pacientů. V rámci států Evropské unie je ročně odhaleno více než 26 tisíc nových případů, přičemž více než 18 tisíc pacientů na mnohočetný myelom umírá.

Onemocnění postihuje lidi ve středním a vyšším věku. I když jeho příčinu neznáme, je dokázáno, že není dědičné.

Příznaky

Mnohočetný myelom vzniká velmi plíživě. Časné zjištění může odhalit jedině RTG nebo biochemické vyšetření kostí. 

Mezi nejčastější projevy myelomu patří:

  • Poškozování kostí vlivem myelomu, bolest kostí, samovolné zlomeniny
  • Snižování počtu červených a bílých krvinek, krevních deštiček a množství obranných protilátek
  • Časté infekce a poruchy imunity
  • Poškozování funkce ledvin
  • Vysoká hladina vápníku v krvi

Průběh nemoci je individuální.

Léčba

Cílem terapie je potlačit aktivitu choroby, zmírnit nebo odstranit příznaky nemoci a dosáhnout dlouhodobého, bezpříznakového období.

  • Medikamenty (proti bolesti, odvápňovaní)
  • Rehabilitace (pro zachování tělesné aktivity a podporu svalové a kostní hmoty)
  • Chemoterapie (pro zmenšení počtu myelomových buněk v těle)
  • Radioterapie (pro zničení myelomových buněk v ozařované oblasti)
  • Transplantace kostní dřeně (jako zakončení chemoterapie)

Tato léčba je standardní a používá se u pacientů do 65 let věku. I když chemoterapie v kombinaci s transplantací nevede k úplnému vyléčení, pacientům se tak prodlouží délka života i o 10 let.