Statistiky totiž hovoří jasně. Až 70 procent těch, které trápí bolesti kloubů, má nadváhu nebo jsou dokonce obézní. Kila navíc prokazatelně klouby zatěžují a způsobují bolesti. „To vede k jejich opotřebovávání a poškozování. A aby to nebylo tak jednoduché, při každém kroku zatěžujete kolenní klouby nikoliv jen svojí tělesnou hmotností, ale tří - až šestinásobkem své váhy! Takže i těch výše zmíněných pět kilo navíc znamená pro kolena zátěž o dalších 15 až 30 kilogramů,“ upřesňuje MUDr. Jana Lupínková z pražského IKEMu.

Proč je nadváha nezdravá a jak ovlivňuje klouby, je sice každému jasné, ale ne všichni se ale podle toho řídíme. Co je to ale nadváha? Zjednodušeně se určuje indexem tělesné hmotnosti. Takzvaný BMI (body mass index) je roven vaší hmotnosti v kilogramech vydělené vaší výškou v metrech na druhou. Pokud máte tedy normální váhu, vyjde vám index v rozmezí mezi 18,5 a 24,9. Takže třeba muž měřící 170 centimetrů a vážící 81 kilogramů má index 28. Výsledek 25 a výše už značí nadváhu, nad třicet dokonce obezitu. Praktičtějším vodítkem je také obvod pasu. Za obézní se považují ženy s pasem nad 88 centimetrů a muži nad 102 centimetrů.
5ba2586914c98obrazek.pngKila navíc s sebou nesou také zvýšená zdravotní rizika, a to nejen ta spojená s klouby. Především diabetes druhého typu, aterosklerózu - tedy kornatění tepen, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, onemocnění žlučníku, psychické poruchy a deprese, u žen gynekologické poruchy, žlučové kameny, zažívací potíže, záněty ve střevech, snížení imunity, onemocnění štítné žlázy a samozřejmě bolesti zad či osteoartrózu. Není toho málo, že?

Hubnutí je hlavně silou vůle, takže to chce motivaci. Abyste zhubli, je třeba zvýšit tělesnou aktivitu a snížit příjem kalorií. Není však dobré to s cvičením přehánět nebo hladovět. Nejlepší je hubnout postupně, zhruba o dvě až čtyři kila za měsíc. Nezapomeňte na pestrou stravu s dostatkem vitaminu C a nenasycených omega kyselin. Stav kloubů můžete podpořit i užíváním kloubní výživy s aescinem pro správné krevní zásobení vazů a šlach, glukosamin sulfátem, který zpomaluje úbytek kloubní chrupavky a vitaminem C pro tvorbu pevné kolagenní sítě chrupavek a menisků.

Reklama