Migréna může být velmi nepříjemná a dokáže i značně znepříjemnit život. Víte, co ji spouští a jak s ní bojovat?

bolestMigréna patří k nejznámějším typům bolestí hlavy. Postihuje zhruba 20 %  žen a  7 % mužů. Nejčastěji se objevuje před 30. rokem věku, ovšem nelze vyloučit ani první výskyt  migrény až po čtyřicítce. V České republice trpí migrénami 12 % populace, přičemž ženy jsou postiženy 2–3× častěji. Migréna je charakterizována jako převážně jednostranná občasná bolest hlavy střední nebo velké intenzity.

Záchvat migrény probíhá v několika fázích. Několik hodin až dnů před záchvatem se objevují poruchy nálady či nechuť k jídlu, podrážděnost, pokles koncentrace nebo častější močení. Následuje tzv. aura, kterou však popisuje pouze 15–20 % nemocných. Jedná se například o světelné záblesky, výpadky zorného pole, brnění, částečné ochrnutí jedné poloviny těla neboli hemiparézy, poruchy řeči nebo jejich kombinace. Žádný z těchto příznaků však netrvá déle než 60 minut. Bolest hlavy udeří většinou do hodiny po odeznění aury. Vyskytují se však i případy, kdy se bolest dostaví již před aurou nebo současně s ní. Mezi záchvaty se můžete cítit naprosto v pořádku. V další fázi přichází bolest hlavy střední až vysoké intenzity. Ohnisko bolesti bývá převážně jednostranné, někdy vás však hlava může bolet i z obou stran nebo střídavě. Bolest, kterou přitom cítíte, lze charakterizovat jako pulzující a ostrou. Při tělesné námaze se stav nemocného zhoršuje. Mezi nejčastější doprovodné příznaky třetí fáze záchvatu patří nevolnost a zvracení, nechutenství, citlivost za světlo, pachy a zvuky. Neléčená migréna trvá 4–72 hodin a pak spontánně odezní. Následuje poslední fáze, kdy se po odeznění bolesti nemocný často cítí unaven. Mimoto nemá chuť k jídlu a projevují se u něho poruchy koncentrace.

CO SPOUŠTÍ MIGRÉNU?

Vznik migrenózních záchvatů mohou vyprovokovat tzv. spouštěče:

 • určité potraviny (hlavně s obsahem tyraminu – červené víno, sýry, čokoláda, káva, čaj, dále alkohol, citrusy, sladké zákusky, glutaman sodný)
 • nedostatečná strava (nedostatečný pitný režim, vynechání nebo opoždění pravidelného jídla, nepřiměřené množství)
 • změny spánkového režimu (nedostatek nebo přemíra spánku např. o víkendu)
 • jiné bolesti v oblasti hlavy a krku (oko, dutiny, zuby, čelist, krční páteř)
 • vliv prostředí (jasná a kmitající světla, fyzická námaha, cestování, změny počasí, silné pachy)
 • emoční spouštěče (stres, úzkost ale i pozitivní očekávání)
 • hormonální změny u žen (gravidita, menstruace, kojení nebo užívání antikoncepce)

NE KAŽDÁ BOLEST HLAVY JE MIGRÉNA

Oproti tomu nejčastější bolest hlavy, tzv. „tenzní bolest hlavy“, postihuje dokonce 88 % žen a 69 % mužů. Doprovází ji záchvatovitá, oboustranná, tupá, tlaková, svíravá bolest mírné až střední intenzity, často spojená s únavou. Trpíte-li tenzní bolestí hlavy, nepociťujete citlivost na světlo či zvuky. Mezi doprovodné příznaky patří spíše stavy deprese a úzkosti, které vyvolává stres či jeho očekávání. Délka záchvatu  je zpravidla od 30 minut do 7 dní.

hlava

  MIGRÉNA TENZNÍ BOLEST HLAVY
VZNIK Náhlý Pozvolný
INTENZITA Střední až vysoká Mírná až střední
DÉLKA ZÁCHVATU 4–72 hod 30 min až 7 dní3
KVALITA BH Pulzující Tlaková, tupá
FREKVENCE ZÁCHVATU Prům. 1– 5/měsíc Různá
INTENZITA ZÁCHVATU Silná Kolísavá, lehká až střední
FYZICKÁ AKTIVITA Zhoršuje potíže Nemění potíže
VĚK ZAČÁTKU BH Dětství, puberta Od 20 let
JINÉ PŘÍZNAKY Nevolnost, zvracení, přecitlivělost na zvuky neboli  fonofobie Ne
ZVRACENÍ Ano Ne

REŽIMOVÁ OPATŘENÍ PŘI MIGRÉNĚ

 • Naučte se rozpoznávat první příznaky. Vaše okolí si jich zpravidla všímá dříve než vy sami.
 • Omezte spouštěče, které můžete sami ovlivnit.
 • Noste s sebou jednu dávku léku jako psychologickou podporu. Částečně se tak odstraní emoční vypětí a strach, že vás migréna přepadne a zůstanete bez pomoci.
 • Při záchvatu si přiložte studený či teplý obklad na šíji a zadní část hlavy dle vaší snášenlivosti, na oči si dejte chladnou masku, na spánky použijte např. chladivou mast. Jděte do temné, tiché místnosti, lehněte si, zkuste uvolnit svaly v celém těle a pak usnout.
 • V období mimo záchvaty se informujte o relaxačních technikách a naučte se uvolňovat svaly celého těla.

SAMOLÉČBA ČI POMOC LÉKAŘE?

bolestPři lehkých a méně častých migrenózních záchvatech si můžete vzít lék proti bolesti (např. Paralen 500 s obsahem paracetamolu) či protizánětlivé léčivo (např. Ibalgin 400 s obsahem ibuprofenu). Na trhu je rovněž dostupný lék s kombinací tří účinných látek - kyselina acetylsalicylová, paracetamol a kofein (Migralgin). Tato kombinace je mnohem účinnější než použití těchto látek jednotlivě či v dvojkombinaci. Výhodou je, že obsažený kofein zkracuje nástup účinku paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, zesiluje jejich účinky a zároveň potlačuje příznaky únavy, podporuje duševní činnost a výkonnost. Při kombinaci uvedených tří léčivých látek se také snižuje počet přípravků potřebných ke zvládnutí bolesti.

Při těžších formách migrény se raději poraďte s lékařem, jinak hrozí riziko nadužívání analgetik a vzniku závislosti.

Kdy je dále vhodné navštívit lékaře?

 • Pokud je vám přes padesát let a bolest se u vás objevila poprvé. Nemusí jít totiž o migrénu.
 • Pokud pociťujete bolest po fyzické námaze či sexu.
 • Pokud trpíte vysokým krevním tlakem.
 • Záchvaty bolesti se zintenzivňují a intervaly mezi nimi se zkracují.
 • Máte pochybnosti o příčině bolestí (prodělaný úraz hlavy či páteře).
 • Užíváte-li léky proti bolesti často.

ZAJÍMAVOST: KDO ZE SLAVNÝCH TRPĚL MIGRÉNOU?

Migrénou trpělo mnoho slavných osobností. Mezi nejznámější migreniky patří římský císař Julius Caesar, Petr Iljič Čajkovskij, Napoleon I., Johanka z Arku, Lewis Carroll, Miguel de Cervantes, Vincent van Gogh, Frédéric Chopin a řada dalších.


Komerční tip: Ibalgin 400 je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje ibuprofen. Paralen 500 je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje paracetamol. Migralgin® je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pozorně příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Zentiva – člen skupiny Sanofi

Reklama