Pouhá dvě procenta populace nezažila někdy bolest hlavy. Obvykle se nejedná o žádnou nemoc a příčiny jsou různé. I ty bolesti jsou odlišné, jinak se projevují a mají také různé příčiny.

Podle statistik existuje 164 různých druhů bolestí hlavy. Někdo pociťuje, jako by ji měl sevřenou ve svěráku, někdy v ní buší, jindy bodá, někdy je bolest trvalá, jindy pulzuje, nebo bolí pouze spánky, čelo či zátylek. Nejznámější bolestí hlavy bývá migréna, která sužuje přibližně 12 % obyvatelstva a velmi negativně ovlivňuje kvalitu života. Neprojevuje se totiž pouze bolestí hlavy, ale také se dělají mžitky před očima a přidává se nevolnost.

Až z 90 % způsobuje bolest hlavy napětí šíjových svalů, které můžeme uvolnit nejenom masáží. Pomáhají i bylinky, třeba heřmánek, meduňka, mučenka, kozlík, třezalka a hloh. Zvyšte i příjem tekutin, pijte nejlépe čistou neperlivou vodu, občas džus a různé druhy minerálek.

Účinná pomoc

První pomocí při bolesti hlavy je pochopitelně klid, teplá koupel na uvolnění svalů, dostatek tekutin a vydatný spánek. Dobrým pomocníkem jsou i studené obklady na čelo a krk a masáž bolestivých míst konečky prstů.

Velmi účinným prostředkem jsou také analgetika, například volně prodejný lék VALETOL®, jehož účinek nastupuje do 30 minut po podání a tato úleva od bolesti trvá několik dalších hodin. Kromě propyfenazonu a paracetamolu obsahuje i kofein, který zesiluje protibolestivé účinky obou složek, zejména u bolestí hlavy, zmírňuje únavu a zvyšuje duševní aktivitu.

ValetolPreventivně posilujte své tělo pravidelnými procházkami na čerstvém vzduchu, které pomáhají okysličení svalových tkání a mozku.

Nesmí trvat dlouho

Bolest hlavy není možné podceňovat. Pokud se vrací a i přes veškerou péči její tlumení trvá déle než dva dny, nebo dokonce zesiluje, nemusí mít „banální“ příčinu, ale může signalizovat závažnější zdravotní problém, třeba zánět nosních dutin, zánět mozkových blan, výduť mozkové tepny nebo mozkový nádor.

Eva Pavlatová

 
VALETOL®, tablety - registrovaný léčivý přípravek. Perorální podání. Propyphenazonum 300 mg, Paracetamolum 150 mg, Coffeinum 50 mg v 1 tabletě. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
Reklama