Určitě to znáte, když vás rozbolí hlava. Nepříjemný stav, který vás svazuje, necítíte se ve své kůži a rychle hledáte prostředek, jak bolest utišit. Bolest hlavy patří k nejčastější bolesti a více trápí ženy než muže. Bolest nejčastěji postihuje lidi středního věku mezi 20 a 40 lety a zejména ty z nás se sedavým způsobem zaměstnání. Mezi typické spouštěcí mechanismy bolesti hlavy patří napětí svalů v oblasti hlavy, ramen a krku. Bolest hlavy ale vyvolávají desítky důvodů, z nichž mnohé jsou dané způsobem života.

 

Proč nás bolí hlava?

 

Je mnoho vlivů, díky kterým nás rozbolí hlava. Je to například nepravidelný a nedostatečný spánek, změna navyklého spánkového režimu o víkendu nebo dovolené (příliš mnoho spánku způsobuje takzvanou víkendovou nebo dovolenkovou migrénu), ponocování, nepravidelné stravování, nadměrnou fyzickou námahu nebo dehydrataci, konzumaci alkoholických nápojů, kávy a různých jídel (sýrů, klobás, šunky, salámů, vajec, fazolí, cibule, mořských ryb, čokolády, citrusového ovoce, ořechů, lepku v pšeničné mouce atd.). Bolest hlavy může být vyvolána i užíváním některých léků či hormonálními změnami při menstruaci apod.

 

Pozor na psychiku!

Bolest může být i výsledkem silných emocí, starostí, úzkosti, stresu, deprese, šoku, smutku, či dokonce přehnaného perfekcionismu, kdy člověk sám sebe trápí nároky, kterým neumí, a ani nemůže dostát.

 

Co nemůžeme ovlivnit…

Některé důvody vzniku bolesti hlavy ovšem neovlivníme ani při nejlepší vůli. Např. počasí je jedním z významných spouštěčů bolesti, zvláště pak je-li chladno a sucho, nebo naopak velké horko spojené s vysokou vlhkostí. Neblaze působí také vytrvalý vítr či náhlé změny teploty. Bolest hlavy může být také následkem nárůstu nebo poklesu tlaku vzduchu (například v letadle), oslňujícího světla, hluku či silného zápachu parfému či rozpouštědel.

 

Pokud vás přepadne bolest hlavy, ať už z jakýchkoliv příčin, určitě hledáte prostředek, jak se bolesti co nejrychleji zbavit. Ale není bolest jako bolest. S pravidelně se objevujícími nebo silnými bolestmi byste samozřejmě měli navštívit lékaře, ale od těch ostatních vám můžou pomoci běžné léky z lékárny.

 

Co bychom měli udělat, pokud nás bolí hlava?

  • Zvýšit příjem tekutin
  • Vyvětrat, projít se na čerstvém vzduchu
  • Protáhnout se, několika cviky si uvolnit svaly krku a ramen
  • Vzít si tabletku proti bolesti hlavy
  • Odpočinout si, relaxovat
  • Pokud nás bolí hlava opakovaně nebo je bolest velmi silná, je nutné navštívit lékaře

Pilulka, co funguje

V případě, že se už bolest hlavy rozvine naplno, je mnohdy nutné sáhnout po osvědčené tabletě. Jistě máte s mnohými své zkušenosti a tabletka záchrany proti bolesti hlavy nechybí ve vaší kabelce. Mezi účinné léčivé přípravky patří Saridon®, který díky kombinaci tří účinných látek tlumí bolest velmi rychle a zároveň dlouhodobě. Více informací najdete na www.saridon.cz

 

Důležitý relax

Přepadne-li vás bolest hlavy, snažte se vyhnout přílišným vzruchům (pronikavému světlu, hluku, ale i silným pachům). Pokud jste v práci nebo venku, všeho nechte a jděte se na chvíli projít, případně se natáhněte na nějakém klidném místě. Jste-li doma, zamiřte si lehnout do ticha, maximálně si pusťte relaxační hudbu. Zatáhněte záclony, ale nechte otevřené okno, aby k vám mohl proudit čerstvý vzduch. Sundejte si těžké náušnice, čelenky a sponky, některým lidem se osvědčilo stáhnout si hlavu pevně šátkem. Můžete také vyzkoušet bylinné čaje: z řimbaby, levandule nebo kozlíku.

 

Jak jste na tom s bolestmi hlavy vy? Jaký je váš postup, jak se zbavit bolesti hlavy? Napište nám o tom!

Reklama