shutterstock-1549674239.jpg
Zdroj fotografie: Shutterstock

Pokud v období menstruace trpíte bolestí, je vám na omdlení nebo zvracíte a první dva dny se rozhodně neobejdete bez medikamentů na tlumení bolesti, rozhodně byste s tím měly něco dělat. Dlouho nám vrtalo hlavou, proč se s bolestivou menstruací setkává čím dál tím více žen. Za našich babiček se taková témata příliš neřešila, proto není možné srovnání. Jedno je však jisté. Za mnoho obtíží může užívání antikoncepce, jež způsobuje například opakované zánětlivé onemocnění močového měchýře dráždící pánevní dno. K tomu se hlásí ještě další obtíže. Problémy s pohybovým aparátem.

Jde například o nevhodné postavení pánve s blokádami bederní páteře, křížokyčelního kloubu, kostrče, ale i zvýšené svalové napětí ve vnitřní straně stehna a oslabení hýžďových svalů. S podobnými obtížemi jsme se ocitly na klinice fyzioterapie.

Tlak a prodýchávání

Vyšetření musí proběhnout na míru, takže není možné mluvit za všechny případy. Je však možné, že i vy budete příkladem, kdy fyzioterapeut pohmatem zjistí, že bolesti pramení třeba z blokády. Odstranění bolesti je potom hračkou. Nemusí se povést ve všech případech, ale při pravidelném docházení a cvičení obtíže opravdu mohou odeznít. Jde například o různé tlačení na citlivé body a prodýchávání, které vás nejprve naučí fyzioterapeut, a poté budete cvičení provádět doma.

unnamed-2-.jpg
V některých případech pomůže tlak na postiženou oblast a prodýchávání. Vše však musí určit fyzioterapeut. Bez diagnózy cvičení nezkoušejte

„Pro odstranění bolesti je důležité odstranit blokády, uvolnit přetížené fascie, aktivní jizvy, upravit strategii držení těla a toto správné nastavení upevnit cviky s postupným dávkováním zátěže. Velmi důležité při práci s oblastí břicha i orgánů je harmonizovat dechové pohyby tím, že upravíte napětí a souhru svalů, které se na dýchání podílí. S využitím bránice kvalitně stabilizujete páteř, zlepšíte prokrvení a hormonální vlivy v oblasti malé pánve. Je prokázáno, že pomalý břišní dech vede k přenastavení části nervového systému řídící funkci vnitřních orgánů. Pomocí dechu můžeme ovlivnit délku cyklu, snížit bolestivost během menstruace, zvýšit pravděpodobnost přirozeného početí, pozitivně ovlivnit průběh těhotenství, porodu a rychlou regeneraci v šestinedělí,“ říká Mgr. Hana Žáková PhD z kliniky Fyziosvět, kterou jsme navštívily.

IMG-0389.jpg
Po určení diagnózy budete cvičení provádět samy doma. Při pravidelném dodržování se partie uvolní a příští menstruace bude bezbolestná

Hormony jsou velkou neznámou

Za bolestivou menstruací samozřejmě může stát mnoho dalších obtíží. Jednou z nich je třeba endometrióza, myomy či pooperační srůsty. Vždy je tedy potřeba navštívit předem gynekologa, který by vám měl diagnózu určit a navrhnout léčbu. Hormonální problémy jsou však pro lékaře i ve 21. století leckdy stále velkou neznámou. Buď tedy není jisté, o co se přesně jedná či na danou nemoc neexistuje léčba (PCOS). Zkusit se má ale vše. Jestliže tedy trpíte už delší dobu a lékaři neprokázali žádnou z hormonálních nemocí či myom, neváhejte zkusit fyzioterapii. Není příliš mnoho klinik, které se zabývají přímo bolestivou menstruací, ale pokud můžeme ze zkušenosti jednu doporučit, pak je jí právě Fyziosvět. Moderní klinika je na takové téma uzpůsobená a navrhne individuální léčbu.

Čtěte také:

Reklama