Že jste do nového roku vstupovali s řadou předsevzetí a přání, co chcete ve svém životě změnit a mít jinak? A teď, téměř už v předjaří, rekapitulujete, co se Vám daří a co ne. A nebylo jedním z těch přání udělat něco pro své zdraví, dopřávat více času sami sobě?! Každý si někdy uvědomí, že zdraví je dar, který dostane v životě jen jednou. V dnešní uspěchané době většinou řešíme otázku zdraví, až když nás začne něco bolet nebo trápit. Jak často myslíme na životosprávu, když nám nic není… jak často cvičíme nebo si jdeme zaběhat či se projít? A přitom nám pohyb tak prospívá! Je nám lépe fyzicky, ale i psychicky. Nabídek na různá cvičení a všelijaké sporty potkáváme celou řadu, ale jak poznat, že jsou prospěšné pro naše zdraví, že nám spíše neublíží?

 

Abyste se tohoto vyvarovali, ráda bych Vám doporučila fyzioterapii. Fyzioterapie je medicínský obor, který využívá fyzikálních prostředků (pohybu, tepla, světla, vody a elektroléčby) k léčbě ortopedických, neurologických onemocnění, pooperačních a poúrazových stavů. Většina z nás ji navštíví až  v momentě, když má nějaké potíže. Fyzioterapii ale můžeme vnímat jako jedinečnou prevenci civilizačních neduhů, jako jsou bolesti zad, bolesti hlavy, stres, svalová nerovnováha, degenerativní změny na páteři, kloubech apod.

 

Co Vám tedy může fyzioterapie nabídnout? Je-li čistě preventivní, je založena na cvičení, konkrétně na zpevnění ochablých svalů a také svalů hlubokých, na relaxaci svalů přetěžovaných, na nácviku správného stereotypu dýchání, ale i na správném sedu, stoji a chůzi. Dnešní sedavý způsob života výrazně přispívá k různým svalovým nerovnováhám, k nestabilitě páteře. Sezením u počítače máme hlavu vystrčenou jako pštros, kulatí se nám záda, máme ohnutá ramena, zároveň šíjové svaly jsou v napětí, ale břicho a hýždě naopak máme nezpevněné. To vše se dá řešit vhodným cvičením, které přispěje k dobrému pocitu z našeho těla a napomůže tomu, že se budeme cítit dobře celkově.  Zpevněné tělo a vzpřímená postava bude určitě vypadat lépe.

 

A pokud už Vaše tělo začíná protestovat a Vy pociťujete první bolestné signály, je na čase změnit zaběhnutý způsob života, dát své zdraví na první místo a vyhledat odbornou pomoc. Fyzioterapie se odvíjí od podrobného kineziologického vyšetření, zohledňuje individuální potíže, prodělané nemoci a úrazy. Většinu z nás trápí blokády páteře a žeber, které lze odstranit mobilizacemi dle prof. Lewita a L. Mojžíšové, napjaté svaly a fascie lze uvolnit měkkými technikami a svalové dysbalance napravit opět léčebným tělocvikem. Nezanedbatelné jsou i vložky do bot, které kompenzují časté plochonoží, ale i přeneseně opět řeší bolesti zad. Terapii lze doplnit elektroléčbou, která napomáhá uvolnit svalové napětí, působí analgeticky a zvyšuje prokrvení v ošetřované tkáni.

 

Někdy se nám zdají potíže v podobě bolestivých zad, migrén, bolavých kloubů, ztuhlé páteře apod. zanedbatelné a my dále pokračujeme ve dnech bez pohybu, v celodenním sezení u počítače, či v jednostranné dlouhodobé zátěži, kterou nekompenzujeme. Přecházením varovných signálů našeho těla a oddalováním léčby svému tělu ubližujeme. Relativně malé obtíže mohou postupem času přerůst ve vážný zdravotní problém. Např. neléčené bolesti šíje vedou k bolestem v kříži, následně nás může začít bolet koleno, protože špatně chodíme a nesprávný stereotyp chůze opět zpětně vede k tomu, že nás trápí záda. Ocitáme se v bludném kruhu. Z těchto důvodů se u nás objevují výrůstky na páteři, vyhřezlé plotýnky, artrózy kloubů a další.

 

Mysleme tedy na prevenci na prvním místě. Výše popisované nemoci nejsou otázkou pouze starých lidí, naopak, vyskytují se čím dál více u lidí mladšího věku. Proč se denně neprotáhnout, třeba večer u televize, nezacvičit si na míči snadné cviky a nenavštěvovat pravidelně fyzioterapeuta. Která z Vás by nechtěla být pružná, krásná, zdravá a ještě se dobře cítit?

 

Mgr. Michaela Zimová

Fyzioterapeutka

 

Pštrossova 10, 110 000 Praha 1, tel: 221 595 000

e-mail: recepce@medical.erpet.cz

www.erpetmedical.cz