Bolelo vás někdy pod lopatkou? Myslím, že to potkalo každého z nás. Takový ten pocit, že ji nemůžete dát pořádně k hrudníku, něco tomu jakoby překáželo a ještě to nepříjemně bolelo…to se ozvala vaše zablokovaná žebra.

Jak může dojít k zablokování žeber?

Jednoduše, např. jedete tramvají, tramvaj prudce zabrzdí. vy, abyste nespadly, se držíte, svaly se při zabrždění tramvaje rychle aktivují a tím může dojít k blokaci, „vyhození“, žeber.

Žebra se mohou blokovat na přední straně hrudníku ve spojení s kostí hrudní a na zadní straně hrudníku ve spojení s hrudními obratli.

Žebra vám může odblokovat jen druhá osoba, nejlépe zkušený fyzioterapeut, tady si samy pomoci nemůžete.

Blokády žeber mohou způsobovat různé příznaky.
Jak jsem se již zmínila dříve, mohou vyvolávat bolest na hrudníku a to takovou, že máte strach, jestli jste náhodou nedostaly infarkt.
Žebra mají široké pole působnosti: bolesti hlavy, omezené pohyby hlavy, bolesti paže, zvonění v uších, závratě, potíže s polykáním, bolesti kyčelních kloubů, problémy s trávením…je toho hodně, že?

A to ještě není z daleka vše.
Žebra jsou spojena na jedné straně s kostí hrudní, na druhé straně s hrudními obratli. Tím podstatně omezují pohyb hrudní páteře.
Hrudní páteř je nejméně pohyblivým úsekem celé páteře. Proto dochází často k blokádám ve spojení s krční a bederní páteří.
Pohyblivost hrudní páteře a pružnost hrudníku jsou důležité pro dobrou funkci orgánů uložených v hrudním koši. Tedy plic a srdce.
Bolesti hrudní páteře mohou být opět způsobeny blokádami a svalovými spazmy.

Cviky, které se mně nejvíce osvědčily na uvolnění hrudní páteře máte uvedeny v příloze.

S blokádami hrudní páteře vám musí opět pomoci druhá osoba.
Samozřejmě, cvičením tomu můžete napomoci (např. cvikem rohlík obrázek 1 , 2 , 3 , 4 ). Fyzioterapeut by vám poradil cviky pro vás nejvhodnější (cviky posilovací jsou shodné jako u krční páteře).

Bolesti na hrudníku může způsobovat i bránice a svaly pánevního dna, ale o tom až příště.

Příště se dozvíte něco o dýchání.

P.S. Jak si udržet pohyblivý hrudník?
Malá inspirace: kupte si 2kg hrachu.
Nasypte jej do igelitové tašky a tu si položte na hrudník (ležíte na zádech). Vnímejte tlak na hrudník, nic jiného. Tento impuls zvenčí probudí k aktivitě mezižeberní dechové svaly, které mnohdy moc nepoužíváme.

Diplomovaný specialista RHB

Končíme povídání o páteři a připravujeme pro vás přílohu s větší zásobou cviků.

Reklama