Bolesti hlavy a prášky proti ní se staly téměř každodenní součástí našeho života. Není divu, někdy nemáme ani čas se zastavit a udělat si chvilku sami pro sebe a nebo jsme tak unavené, že už na to nemáme sil.

Udělejte si pro sebe chvilku, půl hodiny, alespoň každý druhý den den. Opravdu se to vyplatí.

Když to řeknu lidově: hlava je nahoře, ale my začneme dole.
Tedy u chodidel, u nožní klenby. Nožní klenbu máme příčnou a podélnou. První známkou poklesu nožní klenby jsou vbočené palce. Takový ten krásně velký kloub(to už je extrém), který se nechce vejít do boty a palec ubíhá směrem k malíku.

Ortopedické vložky na vás koukají na každém rohu, ale pokud není nožní klenba úplně plochá, je rozhodně lepší svaly nožní klenby posílit, než ji pasivně podepřít ortopedickou vložkou - mohlo by to vést ještě k většímu ochabnutí svalů.
Pokud je (svaly) pasivně podepřete vložkou, vyřadíte je z funkce a klenba není držena aktivně, tzn., že se může propadat dále.
Hlídejte si také obuv, ve které chodíte.
Vybírejte vhodnou velikost. Botám s úzkou špičkou se vyhýbejte, podpatek tak do 4cm. Na noze jsou totiž reflexní zóny jednotlivých orgánů a pokud je budete dráždit nevhodnou obuví můžete si sami přivodit pozdější problémy. Dbejte na anatomické tvarování boty.

Proč se zmiňuji o plosce nohy, když vás bolí hlava?

Pokud dojde ke změnám nožní klenby, změní se stereotyp chůze, postavení pánve (klenba může klesat jen na jedné noze), svaly musí zabírat jinak, než je jim dáno. Vše se přenese až ke krční páteři a mohou z toho být bolesti hlavy.

V našem těle vše souvisí se vším.

Je to prostá mechanika. Představte si svaly jako propojené provázky. Teď to přeženu: Zatahám za palec u nohy a skrčí se mi palec na ruce.

Bolesti hlavy mohou způsobovat i zablokovaná žebra či klíční kost. Ale o tom se zmíníme až u hrudní páteře.

Také porucha toku energie jednotlivými orgány může mít na bolestech hlavy svůj podíl.
My se soustředíme, stejně jako u bederní páteře na prevenci.
O správném sedu jsme se již zmiňovali. Pokud budete sedět s kulatými zády povede to k nutnému záklonu krční páteře, zkrácení svalů na zadní straně krku a ochabnutí svalů na přední straně krku. Ramena se překulí dopředu . Mezilopatkové svaly ochabnou, prsní se zkrátí.

Opravdu vás nechci strašit, ale u velké části pacientu s bolestmi hlavy toto nalézám.. Pokud k tomu přidáte ještě sed s nohou přes nohu, vyvedete páteř z rovnováhy úplně. Nejen že některé svaly musí pracovat více než ostatní, ale opět, překřížením nohou vychýlíte pánev a tím na ní nasedající pánev. Dojde k nerovnoměrnému zatěžování kloubních plošek obratlů a tím k blokádám.

Blokády mohou být kdekoliv na páteři. U krční páteře se blokují ještě hlavové klouby, tedy úplně první zkloubení mezi hlavou a krkem. Když to shrnu, většina bolestí páteře může být způsobena blokádami, staženými a ochablými svaly zároveň.

Bolesti mohou mít samozřejmě ještě jiné příčiny.
U hlavy to mohou být ještě pravé migrenózní bolesti. Bolesti cévního původu.

V příloze máte opět uvedeno několik cviků uvolňovacích a posilovacích.

Myslete na pitný režim. Začínají nám teplé dny, takže alespoň 3 litry denně.

Přeji krásné jaro

Diplomovaný specialista RHB