Jak jim (bolestem bederní páteře) předcházet? Nejlepší je dodržovat zásady takzvané "školy zad".
Opět - na našem knižním trhu knížky o škole zad najdete vcelku snadno.

Je dobré vědět, jak zvedat těžká břemena ze země, jak si ulevit při dlouhodobém stání – třeba při žehlení, jak stát při čištění zubů, abyste nepřetěžovaly bederní páteř. Bolesti bederní a křížové páteře vznikají  nejčastěji právě při dlouhodobém přetěžování, tj. dlouhodobé či opakované setrvávání v pozici pro páteř nevýhodné. Zapamatovat bychom se tedy měli, že pokud zvedáte těžší předmět ze země, nikdy ho nezvedejte s kulatými kulatými zády! Tím si totiž koledujete o budoucí problémy s bolestí  páteře v oblasti beder, protože přetěžujete meziobratlové ploténky a páteřní vazy.
Vydrží toho hodně, ale jak víme: „stokrát nic umořilo osla“. Předmět, který zdviháte, mějte  tedy vždy před sebou. Jděte do podřepu, vyrovnejte záda a vstávejte plynule, tahem. Hlavní zátěž  musí nést dolní končetiny.
Když žehlíte (rada nejvíce pro ženy), opřete si jednu nohu o malou stoličku.
Při mytí nádobí se jedním bokem opřete o kuchyňskou linku - já (vaše fyzioterapeutka) se opírám čelem o kuchyňskou skříňku. Bedýnku pod nohu doporučuji i zde.

Také dlouhé sezení naší páteři mnoho neprospívá, i když většina z nás má dnes právě sedavé zaměstnání. Najděte si tedy chvilku a projděte se a protáhněte se.
Monitor a klávesnici mějte před sebou, předloktí se snažte mít podepřená, jinak budete zvedat ramena nahoru a odtud je jen kousek k bolestem hlavy. Hlídejte si výšku židle: kyčle by měly být výš než kolena. Mezi záda a opěrku židle je dobré vložit polštářek. Bude vás stimulovat k rovnému držení těla. (neměl by být snadno stlačitelný). Pod nohy si můžete dát malou bedýnku, nebo je opřít o trnož stolu. Kdyby vás zaměstnavatel nechal sedět na velkých gymnastických míčích, udělal by pro vás mnoho. 
I poloha ve spánku je důležitá. Dbejte na to, aby páteř byla v jedné rovině, jak v leže na zádech, tak v leže na boku. Poloha na břiše není moc výhodná pro krční páteř
Je toho opět mnoho najednou, že? Samé zákazy, příkazy. . Jsou to jen drobnosti, které vám mohou pomoci, když na ně budete myslet.
Bolesti bederní páteře mohou být způsobeny, jak blokádami v bederní oblasti tak blokádou sakroiliakálních skloubení.(viz cviky uvolňovací a posilovací) Pokud není stabilní pánev, odrazí se to bolestmi bederní páteře nebo až bolestmi hlavy a blokádami krční páteře a hlavových kloubů. I tady platí, že vše souvisí se vším. Proto je důležité protahování(uvolňování) přetížených svalů a posilování svalů slabých abychom dosáhly kýžené rovnováhy.
Je potřeba nezapomínat a také posilovat hýžďové svaly, břišní svaly, zádové svaly - proto v příloze máte uvedeny cviky, jak uvolňovací, tak posilovací.
Protože jsou však tyto řádky pouhým zlomkem informací, jež vám mohu poskytnout, v případě potíží dlouho neváhejte a navštivte svého lékaře. Po té co bude přesně stanoven původ vašich obtíží, můžete se svěřit do rukou lékaře rehabilitačního, který s vámi odborně bude bojovat proti obtížím.

Gabriela Hájková Diplomovaný specialista, RHB

(Přílohu obsahující uvolňovací i posilovací cviky včetně fotografií najdete na této seriálové straně příští úterý )