obrazek.png
Foto: Shutterstock

Co je pro lidi trpící revmatoidní artritidou největší překážkou v běžném životě?

Myslím, že je to kombinace bolesti, únavy a psychické zátěže, která se dostavuje při dlouhodobých problémech.

Jak bolí revmatoidní artritida, respektive jak ji pacienti popisují? Je to stejné, jako například bolesti kloubů při změně počasí u pacientů s artrózou?
Bolest vnímáme každý individuálně a není jednoduché říci, co je horší, či co bolí více. Bolest u RA je možná horší v tom, že bolest u artrózy (alespoň té počáteční) vám odezní, a vy pak můžete „žít“ normálně. To bolest u RA je dlouhodobější a dokáže tělo paralyzovat, pokud je na více místech zároveň.

Revmatoidní artritida je autoimunitní, zánětlivé onemocnění, kdy buňky našeho imunitního systému nepracují tak, jak by měly. Vytvářejí protilátky proti vlastním tkáním a napadají naše kloubní výstelky (synoviální tkáň). V těchto místech dojde k bolestivému zánětu. Jelikož ale jde o systémové onemocnění, kromě kloubů a jejich pojivové tkáně postihuje někdy také pojivovou tkáň v jiných orgánech. Může proto vést i k postižení plic, ledvin a dalších orgánů.

Jde o bolest trvalou, nebo přichází a odchází?
Pokud jste v akutní fázi onemocnění, tak bolest může trvat po celou dobu. Což mohou být i měsíce. Jakmile dojde k remisi (návrat k původnímu fungování pacienta před vypuknutím nemoci, pozn. red.), bolesti většinou ustoupí a zůstává například jen ranní ztuhlost.

Je bolest u každého jinak intenzivní?
Jak jsem již uvedl, každý z nás vnímáme bolest jinak. Myslím, že časem si každý, kdo musí žít s bolestí, zvykne na její přítomnost i „sílu“. A to, co by například zdravému člověku přišlo jako silné či bolestivé, je pro nás celkem fajn den.

5e96c5fd38900obrazek.pngJak pacienti proti bolesti bojují? Řeší to i s vámi?
Každý z našich pacientů se bohužel setkal s bolestí, takže ano, je to vlastně takový neustálý boj s bolestí a ztuhlostí kloubů. Většinou se toto řeší pomocí léků, které tu bolest tiší. A ano, v našich skupinách, co máme na FB, se často o bolesti bavíme.

Existují léky, které bojují s onemocněním a zároveň i s bolestí, tedy potlačují zánět a zároveň potlačují i bolest?
Ano, jsou to takzvané nesteroidní antiflogistika (častěji se používá výraz NSAID či NSA). Jsou to léky, které tlumí zánět i bolest. Ovšem je nutné jejich předepsání od lékaře a přísné dodržování dávkování i veškerých doporučených omezení (například to, že tyto léky se nesmí kombinovat s alkoholem).

Vědí pacienti o této možnosti léčby ve formě tablet?
Ano, troufám si říci, že každý z pacientů již někdy tyto léky užíval. Anebo je stále užívá, aby zmírnil svoji každodenní bolest, která se při RA objevuje.

Jakou mají pacienti s těmito léky zkušenost?  
Zkušenosti jsou individuální. Někdo si tyto léky nemůže vynachválit, jiný dává přednost odlišným preparátům. Já za sebe mohou říci, že jsem NSAID užíval v kuse několik let, z důvodů silných bolestí kyčlí (oba jsem si musel nechat i vyměnit). Pomáhaly mi hlavně v tom, že i v takové situaci, kdy jsem ráno nemohl vstát z postele, jsem po určité době byl schopen dojet do práce a z práce domů a alespoň v rámci možností mi pomáhaly zvládnout můj pracovní den.

Existují i jiné metody, jak s bolestí bojovat?
Rozhodně jsou alternativní cesty, jak si od bolesti pomoci. Někomu může pomáhat cvičení (což je v případě RA obecně velmi důležité), jiný pacient využívá například nahřívání ztuhlých kloubů. Je možné bolest mírnit různými gely i třeba s obsahem konopí. Právě tato bylina se ukazuje jako dobrý prostředek pro utlumení bolesti. Ale každý si musí najít cestu, kterou se chce v tomto případě vydat.

Čtěte také:

Reklama