Lidská páteř se vyvíjí zhruba do 19. roku života. Na její vývoj má vliv několik faktorů. Ty nejzásadnější ale jsou na čem dítě spí, v jaké míře se věnuje pohybové aktivitě a také to, co nosí do školy na zádech.

Ideální je bolestem zad rovnou předcházet. Školáka kromě povinného tělocviku zapište i do různých pohybových kroužků, nebo ho po vyučování vyžeňte s kamarády ven. Po sezení ve škole není dobré, aby volný čas opět věnoval sezení např. u tabletu či počítače.
Kromě nedostatečného pohybu má vliv na bolesti zad i špatné držení těla a s tím spojený nevhodný výběr školní brašny. „V tomto případě je odpovědnost na rodičích. Vývoj dítěte a jeho správný růst ovlivňuje řada denních maličkostí. Nošení školní brašny je jedna z nich, a to velmi podstatná. Zvyk, který si dítě vytvoří během prvních školních dní, může mít pozitivní či negativní dopad na jeho další vývoj,“ říká fyzioterapeutka Kateřina Fadljevičová. Aktuálně se škola opět hlásí o slovo, pečlivě tedy vybírejte, co pořídíte.

Pět tipů, co byste měli při nákupu „zdravé“ školní tašky sledovat:

  • Anatomické tvarování zad vyrobené ideálně z prodyšného materiálu.
  • Možnosti posuvu pro nastavení velikosti a polstrování ramenních popruhů.
  • Velikost školní brašny – výška by měla být od ramen po hřeben pánevní kosti. Dítě musí volně hýbat krkem a brašna nesmí zasahovat na hýždě.
  • Bederní či hrudní popruh – jeho zapnutí přes hrudník zajistí rozložení váhy celé školní aktovky i na přední část těla. 
  • Váha prázdné brašny by neměla překročit jeden kilogram.


Vybírat z pohledu zdraví je to klíčové. Batoh by však měl mít ještě další benefity. Různé reflexní odrazky a pásky, ale například i výraznou barvu. Dále se určitě podívejte dovnitř, výhodou jsou různé vnitřní organizéry a menší kapsičky, do kterých si školák může vložit věci, které potřebuje mít vždy po ruce.

Zárukou kvalitní školní brašny jsou i různé certifikace od specializovaných organizací. U takto označených školních tašek máte jistotu, že splňují zdravotní i bezpečnostní kritéria. Certifikované školní brašny najdete i v hypermarketech. Např. v Globusu nabízí školní batoh Baagl CUBIC, který byl úspěšně testován v ITC Zlín.

Tip na závěr: Nestačí pouze kvalitní školní brašna. Na záda i páteř má velký vliv i to, jak ji školák zvedá. Ještě před začátkem školy společně natrénujte správný pohyb. Je důležité, aby školák batoh zvedal na obě strany a nekulatil při tom záda. Správný pohyb je v pokrčených kolenou, rovných zádech a zvednutí batohu přes poutko a za popruh a nasazení na záda.

Reklama