Každý z nás má nějakou tu bolístku. Někoho trápí migréna, jiného klouby, dalšího třeba záda. A právě na bolesti zad spolehlivě funguje jízda na koni. Že na něm neumíte? To vůbec nevadí. Od toho jsou tu hipoterapeuti.

Říká se, že od určitého věku je bolest naším věrným společníkem. A cynici tvrdí, že když se ráno probudíte a nic vás nebolí, tak patrně už nežijte.

Tak podle cyniků už jsem asi pod drnem, protože mě poslední dobou opravdu nic nebolí. A to jsem si ještě nedávno se svou kolegyní Míšou „notovala“, jak nás trápí krční páteř. Kupodivu na úplně stejných místech, jako by tenhle neduh byl nakažlivý. „Hele, taky ti to vystřeluje do ramene a bolí mezi lopatkami a nemůžeš otočit hlavou?“
„No jéje. A mně se to někdy táhne až k lokti...“
Kdyby nás tak někdo poslouchal za dveřmi, měl by dojem, že za nimi sedí pěkné „Lazarky“. Ale jak se říká, sdílená bolest je poloviční, a tak jsme si ji sdílely.

Míša mi snad promine, ale poslední dobou ji v tom nechávám samotnou. Zvláště při pondělku se cítím jako jura a po bolesti zad či krční páteře ani památky. Nechala jsem ji koňovi. Ne snad proto, že má větší hlavu, ale jízda na jeho hřbetě má zřejmě blahodárné účinky nejen na mou psychiku. Zkrátka, naordinovala jsem si hipoterapii, aniž bych o tom věděla. Pohyb koně, kterému se  přizpůsobujete, prý zpevňuje i svalový korzet okolo páteře. A to jsem si myslela, že z koně mám „jen“ železné nohy, tuhé bicepsy a oplechovaný zadek.

Ale teď vážně.

horse

Obrátila jsem se na odbornici, zkušenou terapeutku Terezu  Kopeckou, a položila jí pár otázek ohledně hipoterapie.

Čím to je, že jízda na koni může člověku pomoct?
Kůň má podobný krokový cyklus jako člověk, takže mu vlastně propůjčuje zdravé nohy. Jeho pohyb se přenáší na člověka a stimuluje jeho trupové svalstvo. Tím se zpevňuje svalový korzet okolo páteře, zlepšuje se rovnováha, která souvisí s neurologickými problémy, a aktivují se napřimovací svaly.

Takže hipoterapie může prospět nejen vážně nemocným a nechodícím pacientům, ale i „zdravým“ lidem, kteří mají bolesti zad způsobené třeba sedavým zaměstnáním.
Ano, jízda na koni v kroku (na dečce) odbourává i lehké blokády od pánve až po krk.

Za jak dlouhou dobu se člověk zbaví svých potíží?
Na to se nedá jednoznačně odpovědět, je to individuální. Při potížích s páteří, o kterých jste mluvila, se výsledky dostavují velice rychle. Ideální je deset až patnáct minut třikrát týdně. Ale pomůže i deset až patnáct minut jednou týdně. Rozhodně by intervaly mezi jednotlivými terapiemi neměly být delší, než čtrnáct dní.

Předpokládám, že se klient nemusí koní bát, že jsou zkušení a klidní.
Samozřejmě, koně si pečlivě vybíráme a cvičíme. S výcvikem se může začít už od hříběte, ale většinou si vybíráme tak pěti až šestileté koně českého teplokrevníka, slovenského teplokrevníka nebo welschského koba. S těmi máme dobré zkušenosti.

Takže dámy, vzhůru na kůň a dejte vale bolesti zad! Jak vidíte, nemusíte na něm umět jezdit. Stačí si jen sednout a poslouchat pokyny hipoterapeuta.

Terapeutických středisek je po celé republice dost, takže si můžete vybrat to nejbližší podle svého bydliště.

Čtěte také

Reklama