63ce79e2ed311obrazek.png
Foto: Shutterstock

Cibule v medu (cukru)

Nejenže je základem mnoha pokrmů, ale své místo má i v přírodní lékárničce. Obsahuje totiž éterický olej allicin (stejně jako česnek), který je přírodním antibiotikem. Dezinfikuje a ničí bakterie, viry i houby. Díky tomu pomáhá bojovat i s respiračními onemocněními. Ulevuje od bolesti v krku a také ředí hleny, čímž usnadňuje vykašlávání.

  • Nakrájejte cibuli na proužky, dejte ji do mističky, zalijte medem (má také antiseptické účinky), případně zasypte cukrem, a nechte pár hodin působit. Šťávu, kterou cibule pustí, pak po lžičkách užívejte.

Udělejte si „mořskou vodu“

Sůl má silné dezinfekční účinky, takže pomůže našemu tělu zbavit se choroboplodných zárodků. K moři ale hned nemusíte.

  • Ve sklenici vody rozpusťte půl čajové lžičky soli a roztokem každé dvě hodiny několik minut kloktejte.

Dejte bolení krku hřebíček do rakve

Voňavé koření má v kuchyni mnoho využití, ale tentokrát vám prospěje díky své schopnosti působit jako přírodní analgetikum a antiseptikum. Obsahuje totiž látky, které mají moc brzdit růst mikroorganismů, místně prokrvovat a tlumit bolest.

  • Celé koření můžete jen tak cucat v ústech, nebo si z něj udělat odvar ke kloktání i pití. Pokud do něj přidáte ještě zázvor a citron (ten ne do horkého), tak jste zase o krok dál.

Nezapomeňte na obklady

Léčit rozbolavělé hrdlo můžete i zvenčí, a to nejrůznějšími obklady.

  • Klasikou je Priessnitzův zábal. Namočte kapesník do studené vody, vyždímejte a přiložte těsně na krk. Na něj položte co nejméně nasákavou látku (ale raději ne igelit) a tu pak omotejte suchou, teplou šálou. Obklad by měl zůstat na místě tři hodiny.
  • Moc vytáhnout horkost, zánět a otok je přisuzována i tvarohu. Rozetřete ho v silnější vrstvě na šátek a přiložte (tvarohem) na krk. Pak už stačí jen obtočit suchou, teplou šálou a jít si lehnout. Obklad může účinkovat klidně celou noc, než tvaroh vyschne.
  • Brambory v sobě dlouho drží teplo, které postupně odevzdávají. Uvařte je v hodně slané vodě a rozmačkejte vidličkou. Jakmile přestanou být příliš horké, zabalte je do šátku, který přiložíte (látkou) na krk a omotáte suchou, hřejivou šálou. Až vás přestanou hřát, obklad sundejte.

Zdroj informací: Brněnská lékárna, Peoples Pharmacy

Čtěte také: