Když se řekne bolest v krku, může vám to připadat jako banalita. Jenže jakmile jí sami čelíte, bývá to k nesnesení. Co všechno může signalizovat a jak se jí co nejrychleji zbavit?

bolest

Na počátku onemocnění je oslabená imunita sliznice krku, na níž se mohou snadno usadit viry, bakterie či kvasinky. Tělo proti nim bojuje, takže dojde k zánětu a otravná bolest v krku je na světě. Bývá tak jedním z prvních příznaků infekčního onemocnění dýchacích cest.

Příznaky zánětu krku

  • zarudnutí a pálení v hrdle
  • bolest v krku vystřelující někdy do uší
  • ztížené a bolestivé polykání
  • škrábání a pocit „knedlíku v krku“
  • chrapot a bolest při mluvení
  • zvětšené krční uzliny
  • zvýšená sekrece sliznic (zahlenění)
  • zvýšená teplota, zápach z úst

Ačkoli může mít bolest v krku celou řadu příčin, těmi nejčastějšími jsou virová nebo bakteriální infekce.

Virová infekce
Viry napadají sliznici přímo v hrdle. Příznaky mohou být někdy mírné, jindy výraznější. U kojenců a batolat je průběh většinou těžší s vysokými teplotami, bolestmi při polykání, nosní sekrecí, bolestí vystřelující do uší, pálení až suchost sliznic dráždící ke kašli. Produkovaný sekret je zpočátku bezbarvý, postupně vazký a hlenově hnisavý. Celkové projevy mohou být malátnost, únava, nechutenství, bolesti kloubů. Typickou virovou infekcí je chřipka.

Bakteriální infekce
Má vždy těžší průběh, může být komplikací virové infekce. Typická je velmi silná bolest v krku, která může vystřelovat až k uším, bolest hlavy, horečka nad 38 °C, zvětšení uzlin, u dětí občas i bolesti břicha, zvracení. Může však dojít ke komplikacím, jako je zánět nosních dutin, zánět středního ucha či zánět mozkových blan. Typickou bakteriální infekcí je streptokoková angína.

bolest

Jak bolest v krku léčit?

K léčbě bolesti v krku lze přistupovat podle intenzity bolesti a podle dalších projevů infekce. Zpravidla bolest v krku doprovázejí příznaky zánětu – zarudnutí hrdla, otok a zteplání místa, horečka.

Pokud cítíte, že na vás „něco leze“, naordinujte si sami především klid, odpočinek a dostatek spánku. Ve spánku se tělo přirozeně regeneruje a nabírá sílu. Začněte také užívat vitamín C, který posiluje obranyschopnost organismu. Vhodné jsou rovněž bylinkové čaje proti nachlazení a Priessnitzův obklad. Od lokální bolesti vám uleví přípravky běžně dostupné v lékárně. Ať už jsou to spreje, roztoky či pastilky proti bolesti v krku. Tyto přípravky mají většinou protizánětlivý účinek. Některé jsou kombinované a obsahují i složku, jež lokálně tlumí bolest v krku.

Protizánětlivý účinek – zmenšuje příznaky zánětu (otok, zarudnutí) v krku a tím usnadňuje polykání.

Analgetický účinek – tlumí bolest a ulevuje od ní.

Další možné příčiny

Bolest v krku nemusí být jen příznakem nachlazení, chřipky nebo angíny. Podobně se projevuje také mononukleóza, refluxní choroba jícnu (pálení žáhy), zvětšená štítná žláza, alergie či nádorová onemocnění. Jestliže bolest v krku doprovází horečka vyšší než 38 °C nebo přetrvává déle než týden bez projevů horečky či jiných symptomů, navštivte svého ošetřujícího lékaře.

kašel

Pastilky DRILL jsou doplňující antibakteriální a analgetickou léčbou lehčích infekcí dutiny ústní. Jsou vhodné při chřipce a nachlazení bez horečky a celkových příznaků a také pro léčbu drobných poranění v dutině ústní. Mají klinicky prokázanou účinnost proti hlavním mikroorganismům, které způsobují záněty horních cest dýchacích.

Pastilky DRILL působí dvojím účinkem. Antibakteriálním účinkem díky obsaženému chlorhexidin-diglukonátu a analgetickým účinkem, který zajišťuje tetrakain-hydrochlorid tišící bolest.

K dispozici jsou ve čtyřech příchutích. Drill klasický, Drill bez cukru, a dále Drill v kombinaci citronu a mentolu a Drill růžový med.

Pastilky DRILL slouží jako desinfekce dutiny ústní a hltanu, rychle tlumí bolest, pomáhají při chřipce a nachlazení a zmírňují a léčí zánět. Lze je použít i při drobných poraněních v dutině ústní.