Na počátku onemocnění je oslabená imunita sliznice krku, na níž se mohou snadno usadit viry, bakterie či kvasinky. Tělo proti nim bojuje, takže dojde k zánětu a nepříjemná bolest v krku je na světě. Bývá tak jedním z prvních příznaků infekčního onemocnění dýchacích cest.

Jaké jsou příznaky zánětu krku?

 • zarudnutí a pálení v hrdle
 • bolest v krku vystřelující někdy až do uší
 • ztížené a bolestivé polykání
 • škrábání a pocit oteklého krku
 • chrapot a bolest při mluvení
 • zvětšené krční uzliny
 • zvýšená sekrece sliznic (zahlenění)
 • zvýšená teplota, zápach z úst

Bolest v krku může mít celou řadu příčin, těmi nejčastějšími jsou virová nebo bakteriální infekce.

Virová infekce
Viry napadají sliznici přímo v hrdle. Příznaky mohou být někdy mírné, jindy výraznější. U kojenců a batolat je průběh většinou těžší s vysokými teplotami, bolestmi při polykání, nosní sekrecí, bolestí vystřelující do uší, pálení až suchost sliznic dráždící ke kašli. Produkovaný sekret je zpočátku bezbarvý, postupně vazký a hlenově hnisavý. Celkové projevy mohou být malátnost, únava, nechutenství, bolesti kloubů. Typickou virovou infekcí je chřipka.

Bakteriální infekce
Má vždy těžší průběh, může být komplikací virové infekce. Typická je velmi silná bolest v krku, která může vystřelovat až k uším, bolest hlavy, horečka nad 38 °C, zvětšení uzlin, u dětí občas i bolesti břicha, zvracení. Může však dojít ke komplikacím, jako je zánět nosních dutin, zánět středního ucha či zánět mozkových blan. Typickou bakteriální infekcí je streptokoková angína.

Jak bolest v krku léčit?

Pokud cítíte, že na vás „něco leze“, naordinujte si sami především klid, odpočinek a dostatek spánku. Ve spánku se tělo přirozeně regeneruje a nabírá sílu. Začněte také užívat vitamín C, který posiluje obranyschopnost organismu. Vhodné jsou rovněž bylinkové čaje proti nachlazení a Priessnitzův obklad. Od lokální bolesti vám uleví přípravky běžně dostupné v lékárně. Ať už jsou to spreje, roztoky či pastilky proti bolesti v krku. Tyto přípravky mají většinou protizánětlivý účinek. Některé jsou kombinované a obsahují i složku, jež lokálně tlumí bolest v krku.

Náš tip – Pastilky DRILL

Drill-4-prichute-CMYK-1-.jpg

ilustrační foto

Drill pastilky jsou léčivé přípravky proti bolesti v krku určené k rozpuštění v ústech. Kombinují antiseptický a lokálně analgetický účinek.

 • Protizánětlivý účinek – zmenšuje příznaky zánětu (otok, zarudnutí) v krku a tím usnadňuje polykání.
 • Analgetický účinek – tlumí bolest a ulevuje od ní.

Jak Drill pastilky účinkují?

Pastilky Drill působí protizánětlivě a zároveň analgeticky, protože obsahují dvě léčivé látky – chlorhexidin a tetrakain.
Znamená to tedy, že chlorhexidin dezinfikuje dutinu ústní a pomáhá odstraňovat příčinu infekce v krku a ústech. Má okamžitý baktericidní účinek a současně přetrvávající účinek bakteriostatický.  Tetracain tlumí bolest, která je většinou průvodním jevem při onemocnění krku.

Jak Drill pastilky pomáhají?

 • Dezinfikují a zklidňují, zmírňují záněty a infekce dutiny ústní či hltanu, usnadňují polykání.
 • Pomáhají při nachlazení a chřipce, malých poraněních v ústech ale také při aftách.

Drill pastilky se vyrábí ve 4 příchutích: Drill , Drill bez cukru pastilky, Drill citron mentol pastilky, Drill růžový med pastilky. Přípravky jsou k dostání pouze v lékárně bez lékařského předpisu.

Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do pěti dnů (u dětí do tří dnů), poraďte se s lékařem. Přípravky jsou určeny pro dospělé a děti od šesti let věku. Během těhotenství a kojení není doporučeno přípravek používat.

Před použitím přípravku si pozorně přečtěte příbalový leták. V případě nutnosti se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Více najdete na DRILL-PASTILKY.CZ

Jestliže bolest v krku doprovází horečka vyšší než 38 °C nebo přetrvává déle než týden bez projevů horečky či jiných symptomů, navštivte svého ošetřujícího lékaře.
 
 Čtěte také

Reklama