Rozchod je věc bolestivá pro většinu z nás. Ale i nepříjemné a bolestivé věci bohužel patří do života. Jak je zvládneme, jak se s nimi vypořádáme, je jen a jen na nás. Jen my samy se můžeme buď s osudem porvat, vztyčit hlavu a jít dál, a nebo naopak sklouznout až na samé dno a utápět se v depresích a smutku.

 

Iveta (35 let) se s rozchodem poprala a dnes říká, že ani netuší, kde v sobě našla tolik síly:

„Když mi po pětiletém manželství muž oznámil, že si našel jinou, že se zamiloval, že bez té druhé nemůže žít, myslela jsem, že je to můj konec. Říkala jsem si v duchu, že tohle neunesu, nezvládnu a že to ani nechci zvládnout.

Přála jsem si umřít, usnout, nikdy se už neprobudit.

 

Ale člověk míní a čas mění. Zaprvé jsem po několika dnech dospěla k rozhodnutí, že si nenechám takovým blbcem zkazit život, a zadruhé mě strašlivě moc pomohli rodiče a přátelé. Vší silou mě drželi nad hladinou a já se tak díky nim nikdy nedostala až na samé dno...."

 

Pavlína (28 let) se s rozchodem nikdy nevyrovnala a myslí se, že ani nikdy nevyrovná:

„S Honzou jsme měli měsíc před svatbou, když mi řekl, že si vůbec není jistý tím, že si mě opravdu chce vzít. Tahle věta byla snad to nejhorší, co jsem v životě slyšela.

Nechápala jsem ho, nerozuměla těm slovům a jen jsem ho stále dokola a dokola prosila, ať mi neubližuje. On věděl, že je mým celým světem, a přesto mi dával jednu ránu za druhou.

 

Ze svatby sešlo, ale slíbil mi, ujistil mě, že se na našem vztahu nic nemění. Jenže uběhl měsíc, dva a já Honzu vídala méně a méně. Nebral mi telefony, neodpovídal na sms, ustavičně se vymlouval, proč nemůže přijít na schůzku.

Samozřejmě jsem tušila, že je konec, ale nepřipouštěla jsem si to. Stále jsem sama sebe ujišťovala, že to přejde, že se vše spraví, že vše bude zase jako dřív.

 

I když mi Honza oznámil, že je konec, že mě nemiluje, že jsem pro něj kamarádka, nikoli životní láska, nevěřila jsem mu. Hrozně jsem o všem přemýšlela a dospěla jsem k názoru, že člověk musí za svou lásku bojovat. A já se rozhodla, že bojovat budu a nikdy nepřestanu....“

Pavlína s Honzou již spolu nejsou přes rok. Pavla přesto věří, že se k ní Honza vrátí a že jejich vztah bude krásný jako před časem....

 

O rozchodu ze všech stran

 

Chcete se své lásce po té, co se s vámi rozešel totálně zprotivit?

Pak ho den co den bombardujte telefonáty, pište zamilované esemesky, dopisy. Choďte k němu nejen domů, ale i do práce. Proste jeho kamarády, aby s ním promluvili. Dělejte scény, buďte hysterická...

 

Budeme alespoň přáteli?
Mnohým párům se podaří po ukončení vztahu vybudovat opravdové přátelství. K tomu ale musí mezi vámi existovat absolutní upřímnost.

Přáteli se můžete stát, až když oba překonáte váš vztah. Nabízet totiž přátelství, i když stále milujete, je neuvěřitelně zraňující.

 

Rozchod a deprese
Následky nešťastné lásky mohou být v některých případech skutečně dramatické a mohou dokonce vést k závažným zdravotním problémům, někdy i k sebevraždě.

 

Podle psychologů existuje několik jasných symptomů signalizující začínající depresi:
- nezájem o ostatní lidi (i velmi blízké)
- nechutenství
- apatie
- kontakt s lidmi je vnímán jako nepřekonatelná překážka
- svět se jeví pustý, prázdný a šedý
- úbytek na váze
- nespavost a probdělé noci
- neustálý, všudypřítomný strach

 

Jak se znovu postavit na vlastní nohy?
Zde platí jasné pravidlo, že člověk musí především chtít sám. I když se trápí, i když ho bolest užírá den co den, je potřeba uvědomit si, přesvědčit sám sebe, že život nekončí.

 

Několik pravidel nám může moci překonat bolest z nešťastné lásky rychleji:

 

- za každou cenu se vyhýbejte kontaktu s bývalým partnerem
- v žádném případě nechoďte kolem partnerova bydliště či zaměstnání
- nezajímáme se o jeho soukromý život, nebo o jeho novou přítelkyni  
- vyvarujeme se kontaktu se známými bývalého partnera
- snažte se trávit hodně času se svými přáteli, a to i v případě, že máte chuť se zavrtat do postele a nevědět o okolním světě
- vyvarujte se alkoholu! Alkohol není lékem na deprese a smutek!
- pokud je opravdu zle a vy padáte níž a níž, přestěhujte se do jiného města

Zkušenosti bohužel ukazují, že tato opatření mají většinou jen krátkodobý účinek. Skutečné překonání nešťastné lásky přinese buď čas, nebo nový partner. Pokud se člověk se ztrátou lásky nevyrovná ani po delším čase, měl by vyhledat odborného lékaře, psychoterapeuta nebo psychologa.

Zdroj: Zlomená srdce.cz
Reklama