Bolest hlavy při menstruaci se také někdy nazývá jako hormonální bolest hlavy a objevuje se před menstruací anebo během ní. Způsobují ji kolísající hormony a běžnými příznaky jsou tupá či pulzující bolest celé hlavy nebo jednotlivých částí, citlivost na světlo, nevolnost, únava nebo závratě. Podle výzkumu Cleveland Clinic až 70 % lidí, kteří trpí migrénou, jsou ženy. 60 až 70 % z nich uvádí souvislost právě s menstruací, která migrenózní bolest hlavy spouští...

62fa2c8f66cbaobrazek.png
Foto: Shutterstock
 
Jak těmto nepříjemným stavů předcházet, či je alespoň zmírnit?
 
1.      Chce to klid a tmu
 
Eliminujte veškeré zvuky a světlo, pokud je to možné. Spousta žen je při bolesti hlavy plachých a ruší je dokonce i denní světlo. Ideální je zavřít se do pokoje, zatemnit a zkusit to zaspat. Důležitý je i čerstvý vzduch a dobrá teplota v místnosti, určitě nebuďte v přetopeném pokoji.
 
Jestli máte tu možnost, nestresujte se a nechtějte toho po sobě tolik. Zkuste si vzít home office a všechny nedůležité úkoly přesuňte na jiné dny. Nechte si také pomoct s domácími pracemi nebo nákupem. Snažte se zkrátka hlavu tolik nezatěžovat, i když je nám jasné, že ne vždy to jde.
 
2.      Zkuste to přírodní cestou
 
Pokud je bolest hlavy snesitelná, ale není to nic příjemného, abyste mohli fungovat, můžete vyzkoušet bylinné čaje, například mátový čaj je velice účinný na bolest hlavy při menstruaci, existují ale i kapky, které jsou často také vyráběné z bylinek, a ty vám mohou ulevit. Studené obklady také dokáží udělat své, není od věci je zkusit.
 
3.      Pomůže zdravá strava a pohyb
 
Jezte zdravě! Tuhle radu asi neslyšíte poprvé, ale je to jedna z důležitých částí zdravého životního stylu, která ovlivňuje i hormonální rovnováhu, a proto i průběh menstruace. Dbejte zejména na dostatek čisté vody, ovoce a zeleniny a dopřejte si pestrou stravu. Tu doplňte vhodnými doplňky stravy, jako je hořčík, vitamín C a D, ten hlavně v zimě.
 
Bolest hlavy při menstruaci krásně zmírníte nebo úplně odstraníte pohybem. Určitě si říkáte, že vám to jen přitíží, ale opak je pravdou. Zvolte něco lehkého, příjemného, jako je chůze, jóga (třeba hormonální) nebo jednoduché protahování. Pomůže vám i čerstvý vzduch a slibujeme, že se budete cítit mnohem lépe.


 
4.      Pokud je nejhůř, vsaďte na chemii
 
Naprosto chápeme, že nechcete často sahat po chemických lékách, ale občas je lepší bolest pomocí farmatik utlumit a normálně fungovat, než se trápit celý den. Výjimečné užívání jednoduchých analgetik tělu neublíží.

Naopak, pokud vám ani několik prášků nepřinese úlevu, není od věci si dojít k lékaři a obtíže mu sdělit, problém totiž může být někde jinde.
 
5.      Někdy za to může antikoncepce
 
Berete hormonální antikoncepci a trpíte na migrény? Po domluvě s vaším gynekologem ji zkuste vyměnit za jinou, nebo si od ní dát pauzu. Ne jedné ženě už to pomohlo a byla to příčina bolestí hlavy.

 
Zdroje: autorka článku, Clevelandclinic, American Migraine Foundation

Reklama