Snad v každé nemocnici je v naší profesi nepsaným pravidlem, že svátky, zvláště Vánoce a Silvestra, slouží nejmladší lékaři z kolektivu. Byla to jedna z mých prvních služeb a kolegové mě chlácholili, že Vánoce na neurologickém oddělení zpravidla probíhají bez větších dramat.

A tak jsem se po ranní vizitě na sesterně usadila před krabici s cukrovím a snažila se od sestřiček alespoň trochu nakazit vánoční náladou. Neuběhlo ani půl hodiny a zazvonil telefon. Volal kolega z interny: ,,Prosím tě o laskavost, mám tady na svátky maminku a od včerejška ji bolí hlava od krční páteře.  Mohla bys jí dát na ten krk obstřik?“  ,,Samozřejmě,“ odpověděla jsem, ,,pošli ji sem.“ Maminka kolegy udávala tlakové bolesti v oblasti týla a horní krční páteře, trochu se jí motala hlava a bylo jí i nevolno, krevní tlak měla normální. Obtíže nastaly, když nesla krabice s dárky z auta do 3. patra. Jsou to příznaky, které k obtížím s krční páteří skutečně často patří.

Při podrobnějším neurologickém vyšetření jsem objevila velmi nenápadný příznak, který však do této kategorie obtíží nezapadal. I přes počáteční lehkou skepsi kolegy, jsem se rozhodla ihned poslat paní na CT vyšetření mozku, které tehdy bylo vzdálené 30 km od naší nemocnice. Toto vyšetření ukázalo skutečně závažný problém, který s krční páteří souvisel až druhotně - krvácení do mozku - bylo sice drobné, ale vyvolalo v okolní tkáni otok mozku, který v této lokalizaci mohl způsobit útlak dechového centra a smrt pacientky. Tak se ze zdánlivě banální záležitosti roztočil dramatický kolotoč - transport pacientky vrtulníkem na nejbližší neurochirurgické pracoviště, kde jí byla poskytnuta komplexní péče a vyšetření.

Krvácení do mozku je jedna z mnoha příčin bolestí hlavy, která může člověka přímo ohrozit na životě, a je nutný okamžitý, často i chirurgický léčebný zásah. Kromě mozkového krvácení se může jednat i o jiný tzv. expansivně se chovající proces – jako je nádor, metastáza, mozkový absces či cysta, poškození mozkové tkáně následkem úrazu. Závažným stavem je také zánět mozkových plen a mozku. Bolest hlavy je příznak, který může mít mnoho příčin a týká se téměř všech medicínských odborností, zvláště těch, které se zabývají oblastí hlavy a krční páteře-neurolog, neurochirurg, fyzioterapeut, oční lékař, otorinolaryngolog, stomatolog, internista, psychiatr, infekcionista, ale i gynekolog, endokrinolog…

IHS - International Headache Society popisuje ve své klasifikaci více než 100 typů bolestí hlavy ve 13 základních skupinách. Je užitečné vědět, ve kterých případech bychom měli vyhledat lékaře bez odkladu:

- Bolest hlavy spojená s jakýmkoli úrazem nebo neobvyklou fyzickou či psychickou zátěží

- Bolest, která vznikne náhle a je neobvykle silné intenzity, nebo se svým charakterem významně liší od námi známé bolesti.

- První bolest hlavy vzniklá po 50. roce věku

- Různě dlouho trvající, stupňující se tupá bolest horšící se při  změně polohy, zvláště když je doprovázena nevolností, zvracením či jinými obtížemi.

- Bolest vzniklá u nemocných trpících jiným onemocněním – např. vysokým krevním tlakem, nádorovým onemocněním, borreliosou nebo infekcí HIV...

- Bolest hlavy spojená s horečkou může být příznakem jak celkové infekce, zánětu vedlejších nosních dutin, tak závažného zánětu mozkových plen či mozku.

- Migrenosní záchvat, neuralgie trojklanného nervu i bolest krční páteře vystřelující do hlavy vyžadují také specializované vyšetření a léčbu, i když bezprostředně postiženého neohrožuje.

Bolesti hlavy trápí lidstvo již od nepaměti a asi s obtížemi najdeme člověka, kterého hlava nikdy nebolela. Většina těchto bolestí patří do druhé skupiny - benigních bolestí hlavy, které sice neohrožují život postiženého, ale výrazně snižují kvalitu jeho života a zaslouží si také zvláštní pozornost. O těch se dozvíte více příště.

Reklama