Již dlouhá století sužuje lidstvo – a hlavně tu krásnější polovinu – bolest hlavy a migréna.

 

Ne každá bolest hlavy je však migréna.
Velmi častou potíží je tzv. cervikokraniální syndrom: změny na krční páteři vyvolávají stažení svalstva kolem páteře, které potom utiskuje cévy a nervy, jež směřují do lebky. Výsledkem je bolest hlavy, od které léky pomohou jen částečně. Účinnou prevenci představuje péče o správné držení těla.

 

Protože sama trpím častými migrénami, prostudovala jsem, co jsem mohla. V lékařských textech je popsáno až 200 různých druhů bolesti hlavy.

 

Jak tedy bolest v hlavě vzniká?

 

V naší nervové soustavě máme na 3 milióny receptorů. Ty pečují o to, aby se bolestivá podráždění z celého těla dále rozváděla k mozku. Jim také přísluší vnímání bolesti hlavy.

Doposud se ale nepodařilo stoprocentně potvrdit, co všechno receptory bolesti v mozkových blanách a v cévách hlavy dráždí, protože samotné mozkové buňky nebolí.

 

Vyvolává bolest hladina ženských hormonů?

 

Pokud za bolest hlavy nemůže organická nemoc, mluvíme o migréně. Je to svíravá bolest hlavy, která se vyskytuje v záchvatech na polovině hlavy.
Odborníci udávají, že právě kolísání hormonů vyvolává u 14 % žen migrénu. Ovšem i dědičné dispozice, ale i některé léky a potraviny vyvolávají typickou tepavou bolest hlavy, spojenou často s nevolností, mžitkami před očima, dokonce i výpadkem vidění.
To se vysvětluje náhlým roztažením cév na povrchu mozku při přechodných zánětlivých změnách.

 

Na co musíme dávat pozor?

 

Důležité je dodržování pitného režimu.
Dále se vyvarujte potravin s větším obsahem cukru, protože ten stahuje v těle minerály a stopové prvky, a vaše tělo se začíná chovat křečovitě.

 

Jaké jsou možnosti léčby bolesti hlavy?

 

1/ Psychosomatická léčba – v poslední době hlavně léky na základě triptanů – ty jsou ovšem pouze na lékařský předpis.

 

2/ Měkké rehabilitační techniky – vyzkoušejte reflexní terapii:

Uchopte palce na nohou, ty vlastně na našem těle představují hlavu. Hýbejte s nimi, kruťte a silou mačkejte. Za chvíli ucítíte, jak se vaše hlava začne zahřívat a pulzovat. Ucítíte teplo i v oblasti krční páteře.

Vyzkoušejte, zda se vám pohybuje pokožka na hlavě, pokud ne, zkuste ji rozhýbat. Pokud jste ve stresu, máte pokožku doslova přilepenou k lebce. Ale i lebka potřebuje dýchat!

 

3/ Tradiční čínská medicína – zkuste akupresuru: vezměte obočí do špetičky a stiskněte od nosu směrem ke spánku, opakujte asi minutu.

Další možností je stisknout nad kořenem nosu a krouživým pohybem masírovat asi 5 minut.

Další akupresurní bod je na ruce mezi palcem a ukazovákem, stiskněte a po minutě povolte.

 

4/ Psychoterapie

 

5/ Ajurvéda

 

6/ Akupunktura – odborníci tvrdí, že k trvalému zlepšení stačí zpravidla 7 až 15 procedur.

 

7/ Přírodní léčba – nové výzkumy potvrdily zkušenosti našich babiček: užívání výtažků účinných látek  devětsilu (petasitershom)  v dávkách 75 mg na den po dobu 2 měsíců, zredukuje počet záchvatů na polovinu, stejně tak jejich intenzitu.

Také se uvádí jako prevence sportovní činnost.

 

Občasné lehké bolesti hlavy můžeme léčit sami – např. masáží mátovým olejem nebo tygří mastí.

Někomu pomůže teplá koupel s meduňkou a levandulí : 37 °C teplé po dobu 10 minut.

 

Pokud bolest vychází z krční páteře, účinným prostředkem je teplo – horký ručník nebo prohřátá gelová poduška.

Pokud je centrum bolesti čelo, potom pomůže naopak chlad.

 

Z léků  lze použít aspirin, saridon, panadol, ibuprofen – nebo podobné. Analgetika se nesmějí užívat déle než 10 dní v měsíci a také ne déle než 3 dny po sobě jdoucí. Jinak paradoxně dospějete k trvalé bolesti hlavy.

 

Jinak zdůrazňuji – při větších a trvalejších bolestech a záchvatech migrény se nechte odborně vyšetřit lékařem.