Bolest břicha v dětství se může v dospělosti vyvinout v syndrom dráždivého tračníku. A to je zdravotní patálie, která sice nikoho neohrožuje na zdraví či životě, ale dokáže hodně potrápit. O co vlastně jde? Dráždivý tračník je porucha vyprazdňování spojená s bolestmi břicha. Patří mezi potíže zvané souhrnně střevní dyspepsie a je z nich jednoznačně nejčastější. Postižení mívají například průjmy po ránu nebo po jídle, stěžují si na bolesti v podbřišku a v pravé části břicha, časté je nepříjemné nadýmání. Zrovna tak je může trápit zácpa, případně se mohou oboje obtíže střídat.

Neberte bolavé břicho na lehkou váhu

Na souvislost mezi bolavým břichem z dětství a dráždivým tračníkem v dospělosti poukázal doktor Nicholas J. Talley se svými kolegy ze slavné Mayo kliniky na lékařské fakultě v americké Minesotě. Zjistili, že děti, které často bolí břicho, často v dospělosti trpí právě zmíněnou střevní dyspepsií. Výsledky studie vědci uveřejnili v zářijovém čísle časopisu American Journal of Gastroenterology, odkud je převzal například odborný server www.medicina.cz

Vědci sledovali celkem 1 000 dětí narozených v Dunedin na Novém Zélandu v roce 1972. U těchto dětí vědci vyšetřovali charakteristiky bolestí břicha v dětství v prvních 11 letech života a jejich spojitost se syndromem dráždivého tračníku ve 26 letech. Byly vyšetřovány tři věkové skupiny dětí: od 0 do 7 let, od 7 do 9 let a od 9 do 11 let. Výsledky studie ukázaly, že bolestí břicha trpělo 18,1 procenta sledovaných dětí, přičemž častěji si na ně stěžovaly dívky. 

U chlapců bolesti břicha dominovaly ve věkové skupině od 7 do 9 let, u dívek byly ve všech věkových skupinách podobné. Syndrom dráždivého tračníku ve věku 26 let byl dvakrát až třikrát častější u osob s anamnézou bolestí břicha v 7 až 9 letech než v kontrolní skupině. Vědci se domnívají, že rizikovou věkovou skupinou je věk od 7 do 9 let z důvodu začátku školní docházky, která může být spojena se stresem.  Je proto dobré snažit se, aby se dítě nemuselo tolik stresovat.

Hektický životní styl a nevhodné jídlo vadí

Pokud jde o dráždivý tračník, "příznaky napodobují organická onemocnění, ale ani při podrobném vyšetření se nenalezne žádná podstatná odchylka," vysvětlil gastroenterolog Jan Martínek. Pacienti tak rozhodně netrpí třeba vředy, na něž by se zažívací potíže daly svést. Mezi další střevní dyspepsie s podobnými příznaky patří třeba žaludeční neuróza či zácpy a průjmy psychického původu. Roli při jejich vzniku hraje zvýšená citlivost trávení, ale také trvalý stres a podobně.

Dráždivý tračník trápí až pětinu lidí. „Porucha mnohdy úzce souvisí se stresem. Proto je hodně častá u velmi zaměstnaných lidí ve věku kolem třiceti čtyřiceti let. U těch je typické, že v pracovní den jdou ráno na záchod třeba čtyřikrát, o víkendu a dovolené pak jejich potíže mizí,“ uvedl na nedávné tiskové konferenci gastroenterolog Milan Lukáš ze IV. interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Léčba? Bohužel, dosti obtížná, protože de facto není na co zamířit. Zatímco na již zmíněné vředy zabírají léky, například antibiotika, u dyspepsií včetně tračníku je to složitější. Většinou zabere až úprava jídelníčku a zejména změna životního stylu, přičemž nelze čekat, že obtíže zmizí ze dne na den. Někteří lidé s dráždivým tračníkem mohou vypozorovat, že jim nesvědčí nějaká konkrétní potravina, jejich trávení může být citlivé například na mléko nebo na nadmíru cukru.

                 

Reklama