Bolest břicha bývá často doprovázena dalšími nepříjemnými obtížemi, přichází s ní například pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti, zácpa či křeče. Příčin tohoto nepříjemného problému může být hned několik. Akutní bolest může způsobit nevhodná či zkažená strava, alkohol nebo léky. V případě, že vás však bolesti břicha trápí častěji, mohou být příčinou alergie, potravinové intolerance nebo nadměrný stres. A právě tomu se podíváme na kloub.

Proč nás trápí bolest břicha ze stresu?

Stává se vám, že vás bolí břicho před náročnou poradou nebo v jejím průběhu? Nebo vás bolesti břicha zastihnou ve stresově náročných dnech? Souvislost hledejte v takzvané ose střevo-mozek. Jedná se o složitý systém oboustranných vazeb mezi fyziologií střev a funkcí mozku. Oba tyto orgány jsou spojené nervy, které mezi sebou přenáší vzruchy.
Důležitým faktorem je pak střevní mikroflóra, jejíž složení tyto vazby ovlivňuje. Vaše střevo je totiž domovem rozmanité řady mikrobů. I krátkodobý stres může ovlivnit složení vaší mikrobioty a naopak její změny zase ovlivňují reakci na stres či úzkost. Stále se zjišťuje, jak přesně tato osa střevo-mozek funguje a co všechno ovlivňuje.

Stres a začarovaný kruh u IBS

Chronická bolest břicha patří mezi příznaky syndromu dráždivého tračníku. Toto onemocnění postihuje zhruba 13 % běžné populace. Příznaky IBS se u každého projevují trochu jinak, proto může být jeho diagnostika složitější. Předpokládá se, že mnoho případů není diagnostikováno.

Co na bolest břicha? Při dlouhotrvajících bolestech či dalších příznacích IBS (zácpa, průjem, nadýmání) vyzkoušejte certifikovaný zdravotnický prostředek pro léčbu příznaků syndromu dráždivého tračníku PROIBS®. Obsahuje extrakt z aloe vera, který podporuje přirozenou funkci vašich střev a pomáhá udržovat optimální podmínky ve střevech.

Clipboard01.jpg

PROIBS® je zdravotnický prostředek určený k léčbě příznaků IBS. Čtěte pečlivě návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání.