Letní shakespearovské slavnosti (17. června -10. září) pokračují už devátým ročníkem. V předchozích letech Slavnosti navštívilo až 40 000 diváků a o festivalu se psalo jako o jedné z hlavních událostí kulturní sezóny. Také letošní program naznačuje, že Slavnosti opět překročí rozměr pouhé letní divadelní přehlídky.

 

Pokud jde o program Slavností, pořadatelé z Agentury Schok plánují zatím nejpestřejší inscenační skladbu v celé festivalové historii. „Kromě dvou repríz chystáme poprvé hned tři premiéry,“ říká ředitel festivalu Michal Rychlý. Celkem se tak na Pražském, brněnském a Bratislavském hradě odehraje až 113 představení.

 

Jakýmsi přídavkem letošních Slavností bude opět výstava Maximální fotografie, v rámci které si budete moci prohlédnout velkoformátové fotografie špičkových českých autorů, které budou instalovány na nádvořích a zahradách Pražského hradu. 

 

Vedle divácky stále atraktivního Hamleta s Jiřím Langmajerem, který se na Slavnostech objeví už třetí sezónu, a reprízy loňské novinky Romeo a Julie v režii Martina Huby, bude opět nastudována nová inscenace. Komedii Večer tříkrálový připravuje zkušený divadelní, televizní a filmový režisér Viktor Polesný.  Ten vybíral z kvalitních divadelních herců, kteří se do povědomí zapsali i díky svým výrazným rolím před kamerou. V titulní úloze Šaška by se tak měl objevit Jiří Langmajer v alternaci s Miroslavem Táborským, v roli Olivie se po kratší mateřské přestávce představí Linda Rybová (v alternaci s Hanou Ingondou Ševčíkovou, hereckým „objevem“ z Hřebejkova filmu Horem Pádem). Další úlohy ztvární například  Jitka Schneiderová (Samotáři), Jiří Pecha (Nuda v Brně, Pupendo), Oldřich Navrátil (Sluneční stát, Bylo nás pět) a Marek Taclík (Jedna ruka netleská). Výraznou figuru  sluhy Malvolia vytvoří Alois Švehlík, letos nominovaný na Cenu Thálie (alternuje Jan Vlasák). V komické roli pana Ondřeje Třasořitky uvidíme  jeho syna Davida Švehlíka (alternuje Kamil Halbich).

 

Program roku 2005 počítá i s titulem Shakespearovi šašci, navazující na – loni beznadějně vyprodané – představení Blázni a milenci a básníci.  Komponovaný večer, věnovaný tématu  Shakespearových šašků, klaunů a bláznů, sestavil a se svými hosty osobně uvede překladatel Martin Hilský  v režii Borise Rösnera. 

 

Program české a moravské části Slavností doplní i několik představení  Kupce benátského v režii slovenského divadelníka Romana Poláka. „Tento titul uvidí letos diváci především v Bratislavě, v České republice ji chceme regulérně nasadit až příští rok,“ upřesňuje ředitel Slavností Michal Rychlý.  V titulní roli židovského lichváře Shylocka se představí charismatický Bolek Polívka, úlohu jeho dcery Jessiky ztvární Bolkova skutečná dcera Anna Polívková.

 

„Oslovení Bolka Polívky do této poněkud nezvyklé úlohy dobře ilustruje, čím vlastně Shakespearovské slavnosti chtějí být,“ říká Michal Rychlý. „Podobně jako on, i my máme svou reputaci, publikum i jasně vymezený repertoár – navzdory těmto devizám se však nevzdáváme možností,  jak diváky znovu zaujmout a překvapit.“

 

Veškeré informace s popisem uváděných her najdete ZDE

 

 

 

 www.shakespeare.cz

 

Zdroj: presskit

 

Reklama