Křečové žíly vznikají postupně. Nejprve nejsou pod pokožkou vůbec zřetelné, můžete mít jen pocit těžkých nohou. Ty otékají, pobolívají a cítíte v nich mravenčení. To proto, že se v žilách dolních končetin hromadí více krve, než by mělo. Zatímco zdravé žíly jsou pevné, pružné a svými chlopněmi podporují správný návrat krve zpět k srdci, nemocné žíly to tak snadno nedokáží. Pokud jsou žilní stěny dlouhodobě přetěžované nadměrným množstvím krve, ochabují a žíly se rozšiřují. Pak jsou pod kůží víc a víc znatelné, zpočátku třeba jako drobné metličky. Tíha nohou se ale postupně mění v bolest a křeče, které se objevují často v noci. Dochází k poškození žilních chlopní a zhoršenému odtoku krve ze žíly. Nahromaděná krev pak vytvoří vystouplé, rozšířené uzly – křečové žíly neboli varixy.

Termín křečové žíly se používá pro jakékoli viditelné rozšířené žíly v povrchním žilním systému nohou. Onemocnění žil se ale může týkat i hlubokého žilního systému. Mezi lidmi je rozšířen termín „vnitřní křečové žíly“. Nepříjemná bolest pod koleny a v tříslech, která se objevuje například po delším sezení nebo stání, může být právě příznakem onemocnění vnitřních žil. 

Termín křečové žíly se používá pro jakékoli viditelné rozšířené žíly v povrchním žilním systému nohou. Onemocnění žil se ale může týkat i hlubokého žilního systému. Mezi lidmi je rozšířen termín „vnitřní křečové žíly“. Nepříjemná bolest pod koleny a v tříslech, která se objevuje například po delším sezení nebo stání, může být právě příznakem onemocnění vnitřních žil.

64b13e72c9995obrazek.png

Proč křečové žíly vznikají?

Kromě dědičnosti hraje zásadní roli také kouření, nedostatek pohybu, dlouhé vysedávání, ale i příliš dlouhé stání, nadváha a také nedostatečný pitný režim. Vyšší riziko hrozí i se stoupajícím věkem nebo v těhotenství. Proto nelze říct, že by křečové žíly byly problémem pouze ve stáří.

Existuje prevence křečových žil?

Zcela zásadní je podpořit krevní oběh v nohách. Pomáhá pravidelná chůze, plavání a cviky se zdviženýma nohama, které vedou k lepšímu odtoku krve a proudění lymfy. Proto se snažte pohybovat nohama co možná nejčastěji, a to i když sedíte. Čas od času například střídavě stoupejte na špičky a na paty.
Pokud čekáte nějakou zátěžovou situaci, což může být i dlouhá cesta letadlem, vezměte si kompresní punčochy. Ty pomohou žíly stlačit a poslat krev zpátky k srdci. A pokud to jde, položte si při odpočinku nohy výš.

Žíly můžete chránit i tím, co jíte. Například pohanka obsahuje rutin, který žilní stěny zpevňuje. Prospívá i ovoce, zelenina, luštěniny, rýže, červená řepa a více vlákniny. Doporučuje se také konzumovat lněný, dýňový nebo pupalkový olej, které obsahují omega-3 a omega-9 nenasycené mastné kyseliny, jež obecně potlačují zánět v organismu. Naopak omezte tučné maso, konzervované potraviny a polotovary, smažená jídla, sladkosti a sůl.

64b13eaed5308blobid0.png
 
Jak ulevit nohám od bolesti?

  • Pokládejte končetiny do úrovně srdce alespoň na 30 minut, aby si žíly odpočinuly. V noci si nohy můžete podložit polštářem.
  • Pokud máte nadváhu, snižte svou tělesnou hmotnost.
    Nezapomínejte na pravidelnou fyzickou aktivitu, která podporuje pohyb krve směrem k srdci. A při tom samozřejmě nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin.
  • Pokud to jen trochu jde, vyhýbejte se dlouhému stání a sezení, nohy si často sprchujte studenou vodou.
  • Používejte kompresní punčochy. Ty díky stahu svalů a žil podporují proudění krve nahoru.
  • Užívejte venofarmaka. Tyto léčivé přípravky zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, a jsou proto vhodné mimo jiné k léčbě chronické žilní nedostatečnosti.

Existují i léty prověřené „babské rady“, které od bolesti a otoků uleví. Například obklady ze syrových nastrouhaných brambor, které mají stahující účinky, případně z čerstvého zelí. Obklad nechte působit 4 hodiny.

Náš tip:

Od příznaků žilní nedostatečnosti vám může ulevit například léčivý přípravek Diozen®, který se volně prodává v lékárnách. Zvyšuje napětí žilní stěny, omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. Léčivou látkou je tu diosminum micronisatum.
Diozen pomáhá při léčbě křečových žil a působí pozitivně na zpětný návrat krve v žilním systému. Je to snadné řešení, které může podpořit pevné a pružné žíly. Navíc je k dostání i bez lékařského předpisu. Více najdete na www.cevy-zily.cz

Je operace nevyhnutelná?

Křečové žíly nejsou pouze kosmetickou vadou. Problém představuje zejména narušení žilní funkce. Dochází zde k rozšíření cévy, vlivem čehož se od sebe oddálí chlopně, které mají zabránit zpětnému toku krve. Pokud jsou tyto chlopně daleko od sebe, nemohou plnit svou funkci a krev se hromadí v dolních končetinách. Může to být spojené s bolestí, otoky, při vzniku zánětu jsou velmi citlivé na dotek. Křečové žíly mohou vznikat i v hlubokém řečišti, zde sice nejsou vidět, ale rizikem je vznik trombózy, tedy krevní sraženiny. Sraženina se následně může uvolnit a způsobit plicní embolii.
Když jsou křečové žíly v pokročilém stadiu, je vhodné je odstranit buď klasicky, tedy chirurgicky, anebo využít modernější a šetrnější metody miniinvazivních operací, injekční sklerotizaci, radiofrekvenční metodu nebo nitrožilní laser, které žílu zevnitř poruší, žíla se uzavře a zahojí. Takto ošetřená žíla se z těla neodstraňuje, protože se během několika týdnů sama vstřebá.

64b13ec1d1453obrazek.png

Moderní metodou je i odstranění křečových žil pomocí žilního lepidla. Do žíly se aplikuje speciální biologické lepidlo, ta se slepí a po krátkém čase zanikne.

Menší křečové žíly je možné odstranit právě sklerotizací – do žíly se vpraví látka, která ji zevnitř naruší, takže se žíla během několika týdnů vstřebá.

Více najdete na https://www.cevy-zily.cz/nase-produkty/diozen

Diozen® 60 a 120 tablet jsou léky k vnitřnímu užití. Obsahují diosminum micronisatum. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Reklama