Děkujeme čtenářce s nickem bokul, která do svého příspěvku přidala i pár praktických rad

Milá redakce, vážené čtenářky! Přiznávám hned na začátku, že jsem zvědavá, jaký typ příspěvků bude dnes převážně chodit Daně do redakčního emailu a jaké články vybere pro zveřejnění. Pokud čtete mé řádky, vybrala i ten můj a já začnu trochou teorie. 

Jsem žena a blíží se mi kulaté narozeniny, po kterých se mne gentleman v pravém slova smyslu nezeptá na můj věk. Patřím tedy do věkové kategorie, která má nárok na tyto preventivní prohlídky:

- jednou za dva roky u praktického lékaře

- dvakrát ročně u stomatologa

- jednou ročně i gynekologa

Pokud bych byla zdravá jak "řípa" a využila této nabídky, uvidí mne celkem v jednom roce dva lékaři (celkem třikrát - myšleno dohromady) a v druhém roce lékaři tři (dohromady čtyřikrát).

Co si budeme nalhávat, to zase není taková ztráta času, že? Ovšem ani já všechno nedodržuji... Loni jsem byla na podobných prohlídkách dvakrát - na gynekologii a u zubaře. A přiznávám, že mne velice mrzí, že jsem se nestihla objednat k zubaři podruhé, mám totiž výbornou lékařku, která dává objednací termíny cca dva měsíce dopředu a pokud to nevíte, na druhou preventivní prohlídku k zubaři můžete jít nejdříve 6 měsíců po té první. A já jsem loni byla v červnu a na prosinec jsem se nezvládla objednat. Takže jsem vlastně jednu prohlídku zubů propásla a věřte, ráda bych šla. Pocit, že mám zuby v pořádku je nenahraditelný.

Minule jsem dokonce s sebou vzala poprvé syna a ten to zvládnul úžasně. Dopředu jsem marně přemýšlela, jak ho paní doktorka přinutí otevřít pusu (bylo mu 16 měsíců). A ku mému překvapení, stačilo, že se paní doktorky trochu zalekl, začal brečet a paní doktorka viděla, co potřebovala, Já se ještě při odchodu z ordinace omlouvala za ten pokřik a paní doktorka si to ještě pochvalovala, jaký měla krásný výhled, že to ani lépe nemohlo dopadnout. Lidé v čekárně museli být asi pobaveni, protože si nás po odchodu z ordinace prohlédli od hlavy k patě. Výsledek byl ale báječný :-) A pokud se ptáte, kdy půjdeme zase na prevenci se zoubky, věřte, že právě včera ráno jsem nás objednala a čeká nás to v polovině března. Tak uvidíme, jaké představení ten můj synáček předvede tentokrát!

Co se týče gynekologie, tam si preventivně jednou ročně zajdu... Od svatby s mým mužem chodím vždy v době, kdy se blíží výročí té naší veselky. Doma to pak komentuji slovy, že si jdu zase nechat zkontrolovat podvozek. Ale předem upozorňuji, že tuto prevenci absolvuji s větším klidem od té doby, co jsem našla lékařku. Představa, že tam bude doktor mi nedělá dobře.

Jen tu preventivní prohlídku u praktika nějak nezvládám. Možná, kdyby mi paní doktorka poslala pozvánku, přišla bych, klidně i s úsměvem, ale takhle? Jít se objednat na prevenci k praktikovi mi připadá jako že chci, aby mi něco našli... Od paní doktorky jsem si nechala na kartičku zdravotní pojišťovny nalepit rok, kdy jsem byla naposledy očkovaná proti tetanu a až se bude blížit desátý rok od tohoto očkování, asi se na tuto prevenci vydám. Ale to ještě v řece dost vody uplyne.

Takže, když bych měla sama sebe hodnotit, asi o sebe až tak špatně nepečuji. Je pravdou, že jako máma s dítkem, která je doma, mám také více času. Jinak jsem si každého lékaře bez výjimky musela v práci nadělat a v kombinaci s dojížděním do práce to bylo někdy dost komplikované.

Na prevenci k praktické lékařce jsem se chystala v těhotenství, jen jsem ale nevěděla, kdy je ta správná doba. Tak jsem se zeptala mé gynekoložky a ta mi jednoznačně řekla, že nikam chodit nemám... Tedy v těhotenství jsem byla akorát jednou u zubaře, podruhé mne už nestačili objednat.

A na závěr ještě jedna poznámka. V mém souhrnu na začátku jsem naznačila, na co mají ženy do 35 let pravidelně nárok zdarma. Určitě tedy očekáváme, že ani v jednom případě nezaplatíme 30 Kč za regulační poplatek. Ovšem, není tomu tak. Stomatologická komora se dohodla, že první preventivní prohlídka je za 30 Kč a druhá je zdarma. Toto oficiální vyjádření má naše paní zubařka vyvěšené na dveřích společně s dalšími poplatky a já sama za sebe mohu říci jen jedno jediné. Nechápu, proč to není napsané i jako poznámka na stránkách pojišťovny... Umíte si představit ten trapas, že půjdeme k zubaři na prevenci a nebudete mít pro něj peníze na regulační poplatek?

Všechny Vás moc zdravím a přeji Vám výborné zdraví, bokul

Já i k lékaři chodím s kabelkou, ve které nosím peněženku, takže mně by se to stát nemohlo :-)

Jak to máte s preventivními prohlídkami vy, milé ženy-in? Jste také tak vzorné jako předchozí čtenářky? Na jakou prevenci kromě zubaře a gynekologa chodíte? Už jste byla třeba na mamografu? Chodíte ráda k zubaři? Berete ke stomatologovi i své děti? Litujete, že už nejsou pravidelné prohlídky ve školách? Máte nejakou příhodu z ordinace, nebo čekárny?

napište nám na redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama