k1.jpg

Foto: MUDr. Ota Schütz www.zilniklinika.cz

Základní otázka zní, zda je vůbec možné s vrozenými dispozicemi, které se týkají i žilních problémů na dolních končetinách, nějak bojovat? Co všechno byste označil jako vhodnou prevenci?
Mají-li rodiče z jedné nebo i z druhé strany křečové žíly, je pravděpodobné, že potomek bude mít křečové žíly až na 90%. Je vhodné se na možnost vzniku křečových žil/varixů/ připravit a počítat s tím, že někdy během života se objeví.
S touto informací je však třeba zodpovědně nakládat, neboť možnost prevence vzniku a rozvoje křečových žil existuje. Proto je potřeba snažit se všemi možnými prostředky o prevenci varixů. Nezanedbatelnou součástí prevence je správná životospráva. Ta by neměla opomenout racionální, vyváženou stravu. Důležité je rozložení živin, ale i množství a kvalita potravin a v neposlední řadě časový harmonogram příjmu potravy během dne.

Problémy s varixy jsou přímo úměrné míře nadváhy, ta je v případě křečových žil rizikovým faktorem.  Další, již cílenou prevencí, je omezování, nebo lépe vyhýbání se statickému zatížení dolních končetin dlouhým stáním a sezením. Nemůžeme-li se statickému zatížení vyhnout, doporučujeme kvalitní elastické zdravotní punčochy. Nejsou-li problémy, ani křečové žíly, postačí podpůrné punčochy I. kompresní třídy. Při výskytu varixů nebo i problémů, kterými jsou provázeny, doporučujeme punčochy II. kompresní třídy. Délku punčoch určí lékař, ale spíše rovnou doporučujeme dlouhé stehenní zdravotní punčochy. Překvapivě i výběr vhodné hormonální antikoncepce může mít veliký vliv na tvorbu křečových žil.

Pojďme se věnovat především významu kompresního oblečení na náš žilní systém. Je například dobré oblékat si kompresní punčochy či punčocháče každý den do práce?
Komprese dolních končetin postižených křečovými žilami je zásadním a základním způsobem konzervativní léčby. Význam kompresního oblečení tkví v tom, že kompresí dojde ke zmáčknutí povrchní žíly natolik, že se vyprázdní od tmavé žilní krve a dále nedochází k dalšímu rozšiřování žil vahou postupně se zvětšujících varixů. Kompresní punčochy jsou i výraznou prevencí zánětů žil. U pacientů s křečovými žilami doporučujeme každodenní a celodenní nošení zdravotních elastických punčoch do doby, než se pacient tohoto nejen kosmetického problému zbaví díky kvalitně provedené operaci. Správnou zdravotní kompresní léčbou se rozumí používání kvalitních elastických punčoch II. kompresní třídy. Pro pacienty s křečovými žilami, nejen s těmi rozsáhlými, ale i s drobnými varixy a u postižených, u kterých se vyskytují navíc obtíže, je doporučené nosit zdravotní punčochy velké. Podle rozsahu doporučujeme nošení často i od rána do večera s možností si punčochy sundat na noc.

Postihují žilní problémy také sportovce, přestože vlastně oproti většině další populace žijí zdravě?
O zdravém způsobu života vrcholových sportovců by se dalo polemizovat, ale sportovce obecně křečové žíly postihují stejně jako ostatní populaci, díky tomu, že se jedná o dědičné onemocnění. Prostě 20 – 30% sportovců má též křečový žíly. Jedinou výhodou, kterou u sportovců dlouhodobě pozorujeme je fakt, že díky pravidelnému pohybu je rozvoj křečových žil pozvolný a jistě daleko pomalejší než u osob bez pohybu. Současně pacienti pravidelně se pohybující a sportující většinou nemají nadváhu, která je dalším negativním faktorem ve výskytu a rychlejším rozvoji křečových žil.

Čím je způsobeno, že jim používání kompresního oblečení zlepšuje výkonnost a urychluje regeneraci?
Kompresní oblečení u pacientů s křečovými žilami, konkrétně zdravotními elastickými punčochami různé délky a různého kompresního stupně je základním konzervativním způsobem léčby. Doporučujeme všem, kteří mají křečové žíly každodenní nošení zdraotních punčoch až do doby operace. Následně po operaci již není nutné kompresní punčochy nosit pravidelně denně, ale jen při zátěžových situacích dlouhého stání či sezení a delších/4,5 hod/ cestách letadlem i autobusem. Pro sportovce s křečovými žilami platí totéž. Pro sportovce s výraznou zátěží dolních končetin jsou lompresní punčochy též vhodné jako prostředek zrychlenějšího krevního návratu žilní krve což urychluje regeneraci a umožňuje zlepšení výkonnosti.

Mohl byste ještě na základě svých zkušeností z práce na Žilní klinice v Praze, kterou jste založil a vedete od roku 1994, pojmenovat největší problémy, se kterými za vámi klienti přicházejí? A kolika z nich se dalo včasným příchodem či přesně cílenou prevencí zabránit?
Ze zkušeností z více jak 25 let práce Žilní kliniky můžeme s jistotou potvrdit, že pacienti, kteří přicházející s problémy jednak včas a současně si nechají problém křečových žil včas vyřešit radikálně a natrvalo operací výrazně na tomto způsobu profitují. Vyhnou se tak možným komplikacím, které křečové žíly pravidelně způsobují. Největší problémy vidíme spíše u pacientů, kteří s návštěvou specializovaného zařízení váhají, s navrženou léčbou otálejí a snaží se na léčbě ušetřit tím nepravým způsobem tím, že hledají ty nejlevnější alternativy. Následně přicházejí s rozsáhlými zanedbanými nálezy často po operacích a s výraznými těžko řešitelnými estetickými problémy a s řešením jehož výsledky nemohou být stejně kvalitní jako u včasného příchodu a včasné léčbě.

ZDROJ: Foto: MUDr. Ota Schütz www.zilniklinika.cz   

Reklama