Užily jste si léto na maximum, vystavovaly jste svou tvář slunečním paprskům a teď ji zdobí nehezké flíčky? Pigmentové skvrny trápí ženy v každém věku, existuje ale několik účinných způsobů, jak se jich zbavit. Důležitá je mimo jiné také prevence.

Pokud jste svou tvář v předchozích dnech, týdnech či měsících s chutí nastavovaly slunci a pokožku před slunečními paprsky nedostatečně chránily, pravděpodobně se vám za to kůže pomstila pigmentovými skvrnami. Nejčastější z nich jsou tzv. melasma nebo sluneční skvrny, které se objevují na čele, nad kořenem nosu a tvářích, v oblasti kolem očí, nad horním rtem, ale i v dekoltu nebo třeba na hřbetech rukou – jinými slovy v místech, které bývají slunci během života vystavovány nejvíce a nejčastěji.

pigmenty

Dalším důvodem vzniku těchto skvrn mohou být hormonální vlivy a genetická dispozice. Velmi často za jejich vznikem mohou být léky – hormonální antikoncepce, psychofarmaka, antibiotika.

Prevence je základ

V první řadě myslete na prevenci. Krok číslo jedna: správná kosmetika. Nikdy, žádný den, ani když venku v daný moment „padají trakaře“, nezapomínejte na krém s vyšším faktorem (minimálně SPF 15+). Stejně tak vyměňte „obyčejný“ make-up za ten, co obsahuje také SPF.

Máte-li už skvrny po létě viditelné, vyhledejte přípravky, které jsou na zjemnění skvrn určené. Skvěle fungují koncentrovaná séra, která jsou silnější a účinnější. K běžnému „udržování“ jsou pak vhodné krémy, například noční.

Krémy s UV faktorem jsou však alfou a omegou. Nezapomínejte se proto mazat po celý rok, a pokud si myslíte, že je na vině genetika, mazejte své děti důkladně od jejich útlého věku.

Pleti také pomůže, když budeme dbát na dostatečný příjem vitamínů C a E, zinku, betakarotenu a selenu.

pigmenová skvrna

Když kosmetika nestačí

Podzim je skvělý čas na radikálnější řešení pigmentových skvrn. Mezi nejvyhledávanější procedury patří chemický peeling a intenzivní pulzní světlo.

  • Chemický peeling

Při proceduře se štětečkem nanáší na pleť speciální peelingová směs bohatá na účinné hydroxykyseliny, které pokožku barevně sjednotí, zjemní a zároveň projasní. Díky chemickému peelingu tedy tvář zároveň projasníte a barevně sjednotíte. Ošetření je navíc vhodné pro všechny typy pleti. Příznivě působí na stárnoucí i příliš mastnou skinpokožku a v praxi chemický peeling zabere jen pár minut.“ uvádí Katarína Třísková, korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic.

  • Intenzivní pulzní světlo

Jsou-li pigmentové skvrny už ve středních nebo hlubších vrstvách kůže, séra, krémy ani chemický peeling nejsou vhodným a účinným řešením.

Pulzní světlo je ošetření, které se zaměřuje na konkrétní místo a to tzv. „rozstřelí“ na mikroskopické částečky, které se zhruba do týdne sami odloupnou. „Pulzní světlo ale zároveň prohřívá kolagenní vlákna v horní části dermis. Poškozená vlákna se proto smrští, nastartuje se jejich obnova. Díky tomu při ošetření zároveň dochází k omlazení pleti neboli k rejuvenaci,“ vysvětluje Katarína Třísková.

Reklama