Chřipková epidemie zachvátila celou republiku. Ucpaný nos, kašel a horečku řeší aktuálně kdekdo. Také patříte mezi ty, kdo onemocněl nebo už máte takový ten nepříjemný pocit, že na vás „něco leze“?

trigrid

Kde se vzala?

Typicky česky znějící slovo "chřipka" má pravděpodobně svůj původ ve staročeském slově „chřípěti“, které označovalo chraptění nebo sípání. Zajímavý je i další osud slova. Ruská podoba základu „chrip“ byla přibližně v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení „grippe“. Odtud se slovo vrátilo zpět do ruštiny a polštiny. Dnes v ruštině najdete slovo „grip“ a v polštině „grypa“. Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako „influenza“. Tento název vychází z latinského označení „influere“ - vtékat, vlévat se. Souvislost chřipky a „tečení“ si lze vysvětlovat jakoby rozlévající se epidemií .

Za jak dlouho se nakazíte?

Vzhledem ke krátké inkubační době (18 až 24 hodin) začíná chřipka často velmi náhle a bez varování, takřka z plného zdraví. Přestože virus do organismu proniká přes sliznice dýchacího ústrojí, prvními projevy chřipky překvapivě nejsou ani rýma, ani kašel.

Horečka a bolesti

Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.
Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.
Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Zdroj: www.chripka.cz a www.ulekare.cz

trigripJak zvládat chřipku? Naším tipem je Trigrip, volně prodejný lék od firmy Walmark

Trigrip účinně a rychle bojuje se všemi projevy chřipky a nachlazení najednou:

  • Tlumí bolest hlavy, kloubů a svalů
  • Snižuje horečku
  • Uvolňuje ucpaný nos

Navíc díky svému jedinečnému složení s vitaminem C a paracetamolem zvyšuje imunitu a nedráždí žaludeční sliznici.

Trigrip obsahuje čtyři důležité složky:
Paracetamol snižuje zvýšenou tělesnou teplotu, tlumí bolesti hlavy, svalů, kloubů i bolesti v krku.
Vitamin C zvyšuje obranyschopnost organizmu vůči infekci.
Chlorfenamin snižuje otok sliznic nosu a dýchacích cest a tím zmírňuje
průběh onemocnění.
Kofein pak přispívá k celkovému povzbuzení oslabeného organizmu.

Trigrip je volně prodejný lék k léčbě příznaků chřipky a nachlazení. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Více na www.walmark.cz