61f2611a262b8cl.jpg
Foto: Shutterstock

Zima je plném proudu a ještě chvíli s námi pobude. Všude je chladno a vlhko, slunce se objevuje jen výjimečně, a tak není divu, že mnoho lidí přepadnou chmury a zimní deprese. Je však důležité nepoddat se tomuto krátkodobému stavu a povzbudit svou psychiku. S psychickou pohodou jde navíc ruku v ruce i fyzické zdraví, proto je důležité nezanedbávat ani jedno.
 
Jak se správně starat o svoji tělesnou schránku ví asi každý z nás. Zdravý pohyb a pestrá strava jsou základem pro zdraví. Co ale dělat, aby byla v plné síle i naše duše? Pro udržení psychické pohody je důležité podporovat správnou činnost své nervové soustavy. K tomu nám pomáhá zdravý životní styl a také i celá řada vitaminů a minerálů.
 
Pozornost bychom měli rozhodně zaměřit na vitaminy skupiny B. Ty se velkou měrou podílejí na správném fungování centrální nervové soustavy, která má přímý vliv na naši pohodu. Nedostatek těchto vitaminů může způsobovat právě i psychické problémy. Velkým pomocníkem je taktéž vitamin D, stejně jako vápník, draslík a hořčík. Kombinací všech těchto prvků si začnete šlapat cestičku ke svým lepším zítřkům.
 
„Pokud chcete budovat svoji psychickou odolnost, myslete na to, že potřebné prvky je třeba užívat dlouhodobě a pravidelně – pokud je vám pod psa a vy si vezmete jednu tabletu hořčíku, opravdu se nestane zázrak a nebudete mít najednou dobrou náladu. Jestli ale vydržíte, za pár týdnů pocítíte kýžené výsledky,“ uvádí Nicole Hlavatá, výkonná ředitelka České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Dalším pomocníkem je aminokyselina L-tryptofan. Jedná se o prvek, který se stejně jako předchozí zmíněné podílí na správném fungování našeho organismu a pomáhá mírnit projevy agrese i podráždění. Tuto aminokyselinu není naše tělo schopno vyrobit si samo, a proto je vhodné ji dostatečně substituovat v podobě doplňků stravy. Nalezneme ji však i v drůbežím či hovězím mase, fazolích, mléčných výrobcích nebo třeba v kešu oříškách a dýňových semínkách.

Zdroje: Nicole Hlavatá, výkonná ředitelka České a slovenské asociace pro speciální potraviny, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Healthline, Medlicker