Spoustu her pro inspiraci najdete v následující novince! Čtenářka Aviaki má opravdu velkou fantazii. A o hry se s námi podělila.

To je nádhera, chtěla bych být u vás na prázdninách jako dítě. Moc děkuju za příspěvek, milá Aviaki, přeju krásný den.


Hezký slunečný hrací den.

Když byly děti menší (ZŠ), často jich o prázdninách u nás byla celá hromada (moje, děti bývalého partnera, občas synovci a také různí kamarádi). Tvrdím totiž, že čím víc dětí, tím méně práce.

Doma byly oblíbené hry např. Riskuj, AZ kvíz - vždy jedna skupina dětí připravovala a pak jsme všichni dohromady hráli. Samozřejmě také Scrabble, Abbalone, turnaje v piškvorkách a pak také karetní hra Lábrtky - to se hraje jako kanasta, vykládají se postupky, ale rozdíl je v tom, že to nejde dokola, lízat může každý kdy chce a jak a kolik chce, vykládat postupky taky kdykoli, dokonce může sebrat celou postupku (nebo její část, ale pak aspoň základní postupka musí zůstat na místě) soupeři a vytvořit jinou kombinaci, přikládat k postupkám svým a i soupeřovým. Takhle to vypadá zmateně, ale je to děsná legrace, čím víc lidí to hraje, tím větší spád a sranda. Vyhrává ten, kdo se zbaví všech karet, tudíž ten, kdo má nejrychlejší kombinační myšlení a dobrý postřeh.

Část prázdnin jsme trávili na naší velké zahradě v maringotce. Samozřejmě měly děti služby na nákupy, vaření a na mytí nádobí, mým úkolem bylo lenošit, číst a vymýšlet ptákoviny. Dobrým pomocníkem byla kniha her v přírodě, opět vyjmenuji několik nejoblíbenějších. Osvědčilo se „jídlo na stromě“, kdy nikdo celý den nemohl nic sníst, pokud se dotýkal země, nebo den „nepoužívání jídelního náčiní“, kdy si musely děti vyrobit jídelní nářadí z větviček.

Zvlášť oblíbená byla večerní „bojovka“, kdy opět jedna skupina dětí celé odpoledne připravovala trasu a úkoly (když byly děti ještě menší, pouze v rámci zahrady), a večer zbývající 2 až 3 skupiny plnily úkoly a první skupina je přitom strašila z křoví.

Při hledání pokladů se mi pro zašifrování zpráv vyplatila doma příprava na počítači - stačí napsat dopis, pak to celé označit a dát písmem Wingdings - celé se to převede do obrázků a děti pak celé odpoledne zaujatě luští (ve známé společnosti dodávám „a neotravují“)

Na závěr jedna výletohra, která se dá hrát kdykoli: 2 dospělí a 4 děti v autě (jezdíme po okreskách), a na každé křižovatce má popořadě každý právo říct, jestli se pojede vpravo, vlevo či rovně. (Finta je v tom, že dospělí to korigují tak, aby se na závěr dojelo k nějakému cíli - k rybníku, ke zřícenině v okolí apod.) Neprojede se o moc víc benzínu a děti mají pocit, že si opravdu mohly určovat, co se bude dít - a to je základní myšlenka většiny mých her - příprava hry děti pobaví a zabaví stejně či více než její pasivní konzumace.

Hrám zdar

Aviaki

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne je: Hrajete doma s dětmi hry?

  • Jaké hry hrajete?
  • S kým nejčastěji hrajete - s dětmi, partnerem, kamarádkou...?
  • Jaké hry berete s sebou na dovolenou?
  • Co vás nejvíc baví?
  • A co naopak nesnášíte?
  • Máte nějaké vtipné zážitky?
  • Doporučila byste nám nějakou hru?

Napište mi cokoliv, co vás k tomuto tématu napadne, budu se těšit. Na jednu z vás čeká skvělý dárek - originální hra Scrabble od firmy Mattel. Na příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin, adresa je redakce@zena-in.cz. Předem děkuju a přeju hezký den!

hra

Reklama