Asi 50 pražských cyklistů si již v obavách před zloději natřelo kolo narůžovo a další o tom vážně uvažují. Růžová barva údajně snižuje zájem bazarů o jeho koupi a tím i šanci, že bude kolo odcizeno. Píše o tom ve svém úterním vydání Deník.

Kromě padesáti pražských cyklistů lze ve zbytku republiky potkat dalších dvacet růžových kol. „Když mi poněkolikáté ukradli kolo, řekl jsem si dost. Obarvil jsem ho, a teď ho můžu nechávat ve Vršovicích připoutané zámečkem před domem a nemusím se bát, že by přes noc zmizelo,“ řekl Michal Křivohlávek s tím, že i tak je ale nutné kolo zamykat, protože kromě zlodějů, kteří by ho chtěli prodat do bazarů, existují i takoví, kteří si ho jen půjčí a o pár ulic dál nechají ležet.

Kromě ochrany před zloději má jasná barva i jinou výhodu - cyklista je lépe vidět. „Řidiči sice mnohdy kroutí při pohledu na bizarní kousek hlavou, ale aspoň si nás všimnou, zpomalí a nesrazí nás,“ uvedl další z vyznavačů růžové Jakub.

Jak píše Deník, výstřední barva nemusí být až takovou zárukou ochrany před zloději. Tři bazary sice kolo přijmout odmítly, prodavač zastavárny na Olšanském náměstí ale výraznější námitky neměl, pokud by kolo bylo v dobrém stavu.

Policejní mluvčí Ján Mikulovský varuje cyklisty, aby se pouze na růžovou nespoléhali a kolo chránili i jinak - například ho na noc schovávali do kočárkárny a ještě zamykali. Kolo lze také opatřit čárovým kódem, a tím zapsat do policejního registru, což by mělo pomoci odcizenou věc lépe dohledat.

Máte i vy špatnou zkušenost s krádeží kola? Natřela byste si ho na růžovou?

Reklama