sc.jpg
Foto: Shutterstock

Marta
Zásoby si rozhodně nedělám, ještě dojídáme ty covidové z jara 2020. Ne, to je jen legrace. Vím, že situace je napjatá, a tak se snažím trochu odlehčit atmosféru. Každopádně nevěřím tomu, že válka na Ukrajině přeroste v nějaký globální ozbrojený konflikt. Na to jsou západní mocnosti moc opatrné. Taky mě uklidňuje, že máme doma sklep, takže se v případě nějakého útoku máme kde schovat. Snažím se nežít ve strachu a stresu, protože z toho si člověk akorát přivodí nějakou nemoc. Stačil mi stres kolem pandemie. 
 
Eva
Od začátku války žiju v neustálém strachu a úzkosti. I když vím, že to není zdravé pro psychiku, od rána do večera hltám zprávy. Je to první věc, kterou udělám ráno po probuzení a poslední večer před usnutím. Zjistila jsem, že mi za dva měsíce vyprší pas, takže jsem si hned běžela na úřad udělat nový. Největší strach mám o děti, takže poslouchám odborníky, co radí v novinách a v televizi. Nakoupila jsem nějakou balenou vodu, konzervy a dala jsem baterky do starého rádia. Pro případ, že by selhaly ostatní způsoby komunikace. A taky jsem si vybrala trochu víc peněz v hotovosti, než u sebe normálně nosím. Víc dělat nebudu, stejně by to nemělo cenu.
 
Michaela
Myslím, že pokud se konflikt ještě víc vyhrotí a Putin nám sem hodí bombu, tak je to stejně všechno jedno. Četla jsem, že v krytech stejně není dost místa. Nějak to prostě dopadne, obyčejní lidé to stejně neovlivní, takže proč se stresovat tím co by kdyby. Od té doby, co začala válka na Ukrajině, se nicméně snažím žít víc tady a teď a něco si ještě užít, než budu kvůli zdražování a inflaci chudá jak myš.
 
Dagmar
Můj manžel je policista, a přestože mi zbraň doma vždycky vadila, teď začínám být vděčná, že ji máme. Cítím se tak trochu víc v bezpečí. Ani jeden z nás si sice nemyslí, že dojde ke třetí světové válce, ale manžel pro jistotu připravil evakuační zavazadlo. Mít po ruce potřebné věci je vždycky fajn, nejen kvůli válce, ale třeba i přírodní katastrofě apod. Nijak jinak jsme se nepřipravili a připravovat se nebudeme.
 
Martina
Zásoby nedělám pro případ války, dělám je proto, že se bojím zdražování. Nakupuju teď po slevách některé trvanlivé potraviny, o kterých si myslím, že se jich zdražování dotkne nejvíc. Manžel vzal u pumpy pár kanystrů benzínu, protože to, jak vyletěla jeho cena, je hrůza. Největší strach má ale moje babička, která zažila příchod vojsk v roce 1968. Bojí se, že by se něco podobného mohlo opakovat. Pořád sedí u televize a brečí. Snažíme se ji nějak rozptýlit, ale nedaří se nám to.

Zdroje: respondentky redakce

Čtěte také: