Tma je tajemná. Bála jste se jí někdy? V noci člověk slyší každé šustnutí. Má pocit, že vidí v zákoutích přízraky a skrytá nebezpečenství. Bojí se, že na něj něco ze tmy číhá. Může za to ale tma? Je magická? O tom jsme si povídali s šamanskou Markétou Švarcovou...

Člověk má přirozený strach ze tmy. Kromě těch zcela běžných strachů, jako že nás ve tmě někdo přepadne za rohem, jsou tu i strachy iracionální.

marketaA právě o tom iracionálním ve tmě jsem si povídal s šamanskou Markétou Švarcovou. Zajímalo mě, zda je tma nějak magická a proč se jí někdo bojí, jiný ne...

Co je na tmě magického?
Vůbec si nemyslím, že to slovo magické ke tmě patří. Dřív, když žil člověk v přírodě, bylo bezpečí a dobro v jeho kmeni, to co bylo mimo něj, bylo nebezpečné a zlé. Uvnitř kruhu kmene bylo světlo, venku tma a zlo. Chápala bych to v téhle pradávné souvislosti.

Proč se tmy bojíme a proč některé z nás láká?
Jsou dva typy lidí. Většina z nás hledá sílu ve světle, jsme denní bytosti a tma nás může děsit. Obáváme se toho neznámého v ní. Pak jsou ale lidé, já jim říkám hraničáři, kteří tuhle hranici záměrně překračují. Myslím ale, že to není tím, že by je lákalo zlo, nehledají ho, nemíří za ním. Překračují hranici, zažitá tabu, vědí, že tak pro sebe uvolní velkou sílu.

Pavla najdete v 1. šamanské poradně

Když patřím mezi tu první, řekněme běžnější skupinu lidí. Co udělat, abych se strachu nebo úzkosti ze tmy zbavil?
Je dobré si uvědomit, že na tmu nejsou vázané bytosti, které by nám mohly nějak ublížit. Žádné jiné než ve dne. Ale protože jsme tvorové denní, jsme ve dne přirozeně silní a v noci máme prastarý strach z neznámého. Strachu a úzkosti se člověk může zbavit jen tak (a funguje to hodně u dětí), že si uvědomí své tělo. Když se moje děti bojí tmy, že jsou v ní duchové, řeknu jim, že mají tělo, které duch nemá, a tak jim nemůže ublížit. My jsme trojrozměrní, duchové jsou jen dvourozměrní. V uvědomění je velký potenciál síly. Mám něco, co duch nemá. Je potřeba přitakat tomu, že já mám svou moc a jsem si jí vědomý. Stejně jako ve dne, kdy nám slunce dává moc a energii.

Přečtěte si...

Reklama