Že se masírují bolavá záda, to asi nikoho nijak zvlášť nepřekvapí ani nepohorší, ale že lze masírovat i hráz neboli perineum, tedy oblast mezi pochvou a konečníkem, už zní lehce skandálně. Jenže není masáž jako masáž! Masáž hráze se provádí jako součást předporodní přípravy a je jedním zpreventivních opatřeníproti nástřihu (epiziotomii) při porodu.
Co je to nástřih hráze?
Odborný slovník má následující krátkou a jednoduchou odpověď: „Epiziotomie jenástřih hráze těsně pod pochvou ve druhé fázi porodu.“ Provádí se jako prevence proti natržení hráze vII. době porodní, v okamžiku objevení hlavičky dítěte v poševním vchodu. Existují dva typy nástřihu - mediální (vedený středem přímo dolů) a mediolaterální (vedený středem dolů a do strany). V ČR dává většina porodníků přednost druhému typu nástřihu, při kterém je nižší riziko rozšíření až k řitnímu otvoru.
Je epiziotomie nutná?
Tato otázka je jedním zvěčných sporů mezi zastánci přirozených porodů a většinou porodníků. Na ŽENĚ-IN již byl na toto téma napsán zajímavý článek zde, proto bych se ráda zaměřila na preventivní opatření, kterým je kromě jiného (např. vhodné polohy při porodu) i masáž hráze. Ta je doporučována například na webových stránkách Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře nebo na stránkách Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice vMostě. Tuto metodu též doporučuje např. Hnutí za aktivní mateřství. Hráz, která byla před porodem tímto způsobem připravena, se stává elastičtější, a při porodu se pak snadněji rozšíří poševní vchod. To vše umožňuje vII. době porodní snazší vytlačení hlavičky. Při dobré elasticitě perinea není většinou nutné provádět epiziotomii.
Postup:
Masáž hráze začínáme provádět mezi 35.-36. týdnem těhotenství. Masáž si můžete provádět samy, nebo ji může provádět partner.
Masírující musí mít naprosto čisté ruce! Na prsty je možné navléci kondom, nebo jednorázové chirurgické rukavice.
Posaďte se do polosedu, nejlépe na postel (vhodná je nějaká podložka, např. ručník), nohy pokrčte a dejte je mírně od sebe.Na palce a hráz naneste masážní olej. Ideálním řešením je zakoupení speciálního oleje přímopro tento účel, ale lze použít i čisté rostlinné oleje (olivový, mandlový, slunečnicový) nebo gel na vodní bázi. Nepoužívejte dětský olej ani minerální oleje, mohou tkáň vysušovat!Prsty nenamáčejte do oleje, ale naopak olej nakapejte na prsty. Případná infekce by se mohla dostat do oleje.Jemně vmasírujte dostatečné množstvímasážního přípravkudo perinea. Prsty musípo tkáni lehce klouzat a snižovat poševní vchod.
Vložte vaše palce do pochvy a roztáhněte nohy. Stiskněte perineální oblast dolů směrem ke konečníku a natáhněte do stran, opatrně pokračujte v nataženído jemného brnění. V této poloze setrvejte, dokud brnění neustoupí, a jemně masírujte pochvu dozadu a dopředu.
Při masáži jemně tlačte vaše palce na strany pochvy a opatrně táhněte tyto tkáně vpřed (podobně jako bude vprůběhu porodu postupovat hlava miminka).
Masáž zakončete asi minutovým „žmolením“ kůže na perineu mezi palcem a ukazovákem (palec je venku a ukazovák uvnitř pochvy). Na začátku masáží se vám kůže bude zdát velmi pevná, časem ale zjemní astane se pružnou.
Celý proces by neměl přesáhnout 4-5 minut. Masáž provádějte 1x denně.
Masírujte opatrně, aby nedošlo k poranění či k otokům. Vyhněte se tlaku na močovod, mohlo by dojít k pohmoždění.
Pokud si provádíte masáž sama, je lepší ji, alespoň ze začátku, dělat před zrcadlem.
UPOZORNĚNÍ:
Masáž zásadně neprovádějte, pokud máte jakýkoliv gynekologický problém (např. výtok, opar apod.).
Masáž hráze bohužel není vhodná pro maminky, které se předčasně otevírají.
Při pochybnostech o vhodnosti masáže (riziková těhotenství) se vždy poraďte slékařem.
Pokud si nejste sesprávným postupem jisti, konzultujte jej sporodní asistentkou nebo dulou. Seznam dul naleznete na: www.duly.cz. Masáž se též vyučuje na některých předporodních kursech.
Zdroje: P. Simkin , Partner u porodu.Ingeborg Stadelmann, Zdravé těhotenství, přirozený porod.www.apolinar.cz
Máte osobní zkušenosti smasáží hráze? Čekáte miminko a uvažujete o tomto druhu předporodní přípravy? Bojíte se nástřihu?
V tomto článku najdete video s porodem, ve kterém je detailně vidět nástřih hráze:
Video z porodu
Děkujeme Tanzánii
Nový komentář
Komentáře
Porodu jsem se taky strašně moc bála, ale nakonec to nebyla zase taková hrůza. Bolelo to, ale byl to tak silný zážitek, že jsem to bolest ani nevnímala. Je pravda, že můj porod byl velmi hladký. Neměla jsem ani nástřih hráze. Před porodem jsem pravidelně cvičila a dělala masáže hráze, což bylo velké plus :-).
bojím sa jak nastrihu,tak celkové pôrodu
Bojim se jakehokoliv nastrihu
kaculka25: interpunkci, prosím
me nastřihly tak že jsem to při bolestech ani necítila jen to luplo a šití?mě nebolelo vůbec protože mi daly lokalní anestezii myslela jsem že to dávají pokaždé takže s tímhle jsem naštěstí problém neměla daleko horší pro mě byl porod trval 36hodin a ke konci už jsem neměla sílu vůbec na nic...
Jardine: ono je taky možné, že to všechny rodičky nevnímají stejně jako ty
Ohledně nástřihu jsem slyšela spousti strašení, ale nakonec to vůbec nebylo tak hrozné .... ve srovnání se závěrečnými porodními bolestmi to bylo vlastně jen nevinné štípnutí a šití DTTO. Jen mě mrzí, že už jsem na tlačení neměla moc sílu ... kdybych se do toho víc opřela, šlo to i bez nástřihu.
Stejně tak nechápu, proč se straší holením hráze a klystýrem ... opět jsou to těžce pohodové zákroky, ani jeden mi nevadil. Spíše bych zrušila fázi "ještě maminko nesmíte tlačit" ... ale to bohužel nejde
Rodial jsme třikrát a nestříhali mě ani jednou. Ani nevím proč. možná že to poprvé prost ěnestihli a podruhé i potřetí už jsem hlásila, že to minule nebylo potřeba
.
U prvního porodu jsem měla nástřih a nejhorší na tom bylo to šití, jizva se hojila hezky a rychle. Podruhé jsem se roztrhla v místě první jizvy a to bylo o poznání horší, hojilo se to dýl a hůř a jsem ráda,že to mám už všechno za sebou :o))
Tak já jsem nastřižená i natržená - vše u jednoho porodu
. šití nebylo nic moc...musím říct, že ani nástřih ani natržení jsem necítila..a v danou dobu mi to bylo i jedno - hlavně že byla malá v pořádku a konečně venku
já mám 3 děti a nástřih mi dělali u prvního a druhýho,ale není se čeho bát
jen pak je stokrát horší to šití
u třetího nástřih nemuseli dělat,ale stejně mě dělali pak pár stehů
a to teda stálo za to
Kelly: Když byla holka před 4mi lety těhotná ,já jen zírala
Oni ty maminy jsou s toho víc vykulený ,než my před lety
*Kotě*:
Stahuji si to video, ale nevím... Mám se podívat nebo ne?
Tak tady poprvé zjišťuji, že při porodu můžou popraskat žilky v očích. A to jsem původně optička... No, rozhodně je při porodu zavřu!
Nástřih... Ten mě neděsí, ale co mi připadá mnohem horší, je to šití. Ten pocit, že do mě píchají jehlou a sešívají mě jako roztržený hadr... Né! Budu trvat na tom, aby pečlivě sledovali, jestli je nástřih skutečně potřeba a jinak aby ho nedělali. Vydržím, že si nebudu moct týden sednout - je to pořád lepší, než mít po nástřihu dole krvavou ránu a ještě stehy. No a o roztrhnutí se radši zmiňovat nebudu!
U mne při porodu váhali, jestli šmiknout, nebo ne, nakonec šmikli, ale slibovali, že příště už to bude bez. Tak si ty nechutné masáže můžu snad odpustit.
Mě nastříhli (před začátkem porodu se mě ptali, zda souhlasím, či ne), vůbec jsem to necítila, spíš to znělo jako páravý zvuk. Byla jsem ráda, protože i tak jsem se potrhala vnitřně a nechtěla bych vidět ten mazec, kdyby se to roztrhlo samo. Při šití byl doktor velmi ohleduplný, povídal si se mnou, a tak mně to nepřišlo nijak hrozné (samozřejmě, nemusela bych to absolvovat každý týden), a tak se divím, když někdo říká, jak to šíleně bolí. Spíš je to o tom, jaký máme práh bolesti. Daleko větší bolest byla až po tom, kdy jsem si 14 dní nemohla sednout, hrálo mi to všemi barvami a říkala jsem si, že už to nemůže být nikdy funkčí.(ale je
)Původně jsem si myslela, že bude manža masírovat, ale pak jsme se na to vykašlali.
Kelly: tak to jo, ono to vyznělo jinak
Já jsem fakt moc ráda, že se o tom diskutuje, informuje a je možnost výběru
Kotě 79:
Smetanová: no ten okamžitý dotaz "kolik máš dětí" to ve mně jaksi evokoval
Smetanová: já také dceru rodila za totality a za totalitních podmínek. Jsem ráda, že dnešní ženy-matky mají možnost výběru jak rodit, kde rodit, mají spoustu informací, je jiný přístup.
Ale někdy mám pocit, že se to až příliš přehání a informace mají spíš opačný efekt.