Že se masírují bolavá záda, to asi nikoho nijak zvlášť nepřekvapí ani nepohorší, ale že lze masírovat i hráz neboli perineum, tedy oblast mezi pochvou a konečníkem, už zní lehce skandálně. Jenže není masáž jako masáž! Masáž hráze se provádí jako součást předporodní přípravy a je jedním zpreventivních opatřeníproti nástřihu (epiziotomii) při porodu.

 

Co je to nástřih hráze?

Odborný slovník má následující krátkou a jednoduchou odpověď: „Epiziotomie jenástřih hráze těsně pod pochvou ve druhé fázi porodu.“ Provádí se jako prevence proti natržení hráze vII. době porodní, v okamžiku objevení hlavičky dítěte v poševním vchodu. Existují dva typy nástřihu - mediální (vedený středem přímo dolů) a mediolaterální (vedený středem dolů a do strany). V ČR dává většina porodníků přednost druhému typu nástřihu, při kterém je nižší riziko rozšíření až k řitnímu otvoru.

 


Je epiziotomie nutná?

Tato otázka je jedním zvěčných sporů mezi zastánci přirozených porodů a většinou porodníků. Na ŽENĚ-IN již byl na toto téma napsán zajímavý článek zde, proto bych se ráda zaměřila na preventivní opatření, kterým je kromě jiného (např. vhodné polohy při porodu) i masáž hráze. Ta je doporučována například na webových stránkách Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře nebo na stránkách Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice vMostě. Tuto metodu též doporučuje např. Hnutí za aktivní mateřství. Hráz, která byla před porodem tímto způsobem připravena, se stává elastičtější, a při porodu se pak snadněji rozšíří poševní vchod. To vše umožňuje vII. době porodní snazší vytlačení hlavičky. Při dobré elasticitě perinea není většinou nutné provádět epiziotomii.

 

Postup:

Masáž hráze začínáme provádět mezi 35.-36. týdnem těhotenství. Masáž si můžete provádět samy, nebo ji může provádět partner.

 

Masírující musí mít naprosto čisté ruce! Na prsty je možné navléci kondom, nebo jednorázové chirurgické rukavice.

Posaďte se do polosedu, nejlépe na postel (vhodná je nějaká podložka, např. ručník), nohy pokrčte a dejte je mírně od sebe.Na palce a hráz naneste masážní olej. Ideálním řešením je zakoupení speciálního oleje přímopro tento účel, ale lze použít i čisté rostlinné oleje (olivový, mandlový, slunečnicový) nebo gel na vodní bázi. Nepoužívejte dětský olej ani minerální oleje, mohou tkáň vysušovat!Prsty nenamáčejte do oleje, ale naopak olej nakapejte na prsty. Případná infekce by se mohla dostat do oleje.Jemně vmasírujte dostatečné množstvímasážního přípravkudo perinea. Prsty musípo tkáni lehce klouzat a snižovat poševní vchod.

Vložte vaše palce do pochvy a roztáhněte nohy. Stiskněte perineální oblast dolů směrem ke konečníku a natáhněte do stran, opatrně pokračujte v nataženído jemného brnění. V této poloze setrvejte, dokud brnění neustoupí, a jemně masírujte pochvu dozadu a dopředu.

Při masáži jemně tlačte vaše palce na strany pochvy a opatrně táhněte tyto tkáně vpřed (podobně jako bude vprůběhu porodu postupovat hlava miminka).

Masáž zakončete asi minutovým „žmolením“ kůže na perineu mezi palcem a ukazovákem (palec je venku a ukazovák uvnitř pochvy). Na začátku masáží se vám kůže bude zdát velmi pevná, časem ale zjemní astane se pružnou.

Celý proces by neměl přesáhnout 4-5 minut. Masáž provádějte 1x denně.

Masírujte opatrně, aby nedošlo k poranění či k otokům. Vyhněte se tlaku na močovod, mohlo by dojít k pohmoždění.

Pokud si provádíte masáž sama, je lepší ji, alespoň ze začátku, dělat před zrcadlem.

 

UPOZORNĚNÍ:

Masáž zásadně neprovádějte, pokud máte jakýkoliv gynekologický problém (např. výtok, opar apod.).

Masáž hráze bohužel není vhodná pro maminky, které se předčasně otevírají.

Při pochybnostech o vhodnosti masáže (riziková těhotenství) se vždy poraďte slékařem.

Pokud si nejste sesprávným postupem jisti, konzultujte jej sporodní asistentkou nebo dulou. Seznam dul naleznete na: www.duly.cz. Masáž se též vyučuje na některých předporodních kursech.

Zdroje: P. Simkin , Partner u porodu.Ingeborg Stadelmann, Zdravé těhotenství, přirozený porod.www.apolinar.cz

 

Máte osobní zkušenosti smasáží hráze? Čekáte miminko a uvažujete o tomto druhu předporodní přípravy? Bojíte se nástřihu?

 

 V tomto článku najdete video s porodem, ve kterém je detailně vidět nástřih hráze:

Video z porodu

Děkujeme Tanzánii

Reklama